de la isla de las muñecas wyspa lalek
We wschodniej części Meksyku znajduje się malutka, bezludna wyspa nazywana przez mieszkańców Isla de las Muñecas | fot.: stock.adobe.com

Miejsca na świecie, skrywające dziwne i mroczne tajemnice

Większość zapalonych podróżników i miłośników pięknych miejsc nie jest świadoma, że na świecie istnieją również, mniej barwne zakamarki, owiane mrokiem, tajemniczymi historiami czy niewyjaśnionymi zjawiskami. To miejsca, które nie cieszą się szczególną popularnością, niewiele osób o nich mówi i niewielu je odwiedza. Stanowią za to wyjątkową atrakcję dla wszystkich turystów zafascynowanych mistycyzmem i poszukujących silnych wrażeń. 

Miejsca z tajemniczymi historiami

We wschodniej części Meksyku znajduje się malutka, bezludna wyspa nazywana przez mieszkańców Isla de las Muñecas, czyli Wyspa Lalek. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu wystrojowi, który na niej panuje. Już zbliżając się do niej łodzią, można zauważyć, że nie jest to zwyczajne miejsce. Im bliżej wyspy, tym łatwiej dostrzec setki lalek zwisających z gałęzi drzew. Historia tego miejsca nie jest do końca znana, jednak według ludzi zamieszkujących pobliskie tereny, w latach 50 doszło tam do tragedii. W kanałach znajdujących się na wyspie, na oczach dozorcy utonęła mała dziewczynka, której nie zdążył udzielić pomocy. Na tafli wody pozostała jedynie jej lalka, którą zrozpaczony mężczyzna powiesił na drzewie. Od tego wydarzenia na wyspie masowo zaczęły pojawiać się lalki. Według niektórych dozorca chciał w ten sposób odpędzić nawiedzającego go ducha dziewczynki. Niektórzy twierdzą również, że lalki samoistnie zaczęły wypływać w miejscu śmierci dziewczynki.

wyspa lalek groza
Dozorca wyspy, Julian Santana, najwyraźniej ogarnięty obsesją, zaczął gromadzić stare i zniszczone lalki i przez 50 lat umieszczał je na całej wyspie. Po latach jego ciało znaleziono na miejscu śmierci dziewczynki | stock.adobe.com

Jezioro Szkieletów-tak nazwano znajdujące się w indyjskiej części Himalajów polodowcowe jezioro, położone na wysokości 5200 metrów n.p.m. Okolice tego miejsca są obszarem niezamieszkałym, dostępnym jedynie dla turystów wysokogórskich oraz leśniczych. W 1942 roku dokonano szokującego odkrycia, które nadało jeziorze nową nazwę, na jego terenie odnaleziono bowiem 72 różne szkielety ludzkie. Według badań genetycznych kości, przeprowadzonych przez zespół naukowców, szczątki należą aż do trzech różnych grup ludzi: Hindusów, Greków oraz mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej. Okazało się, że kości należą do ludzi, którzy zmarli około 850 roku n.e. śmierć wskutek uderzeń ogromnych kul gradu? Masowy mord? Rytualne zabójstwo? Od lat 40., do dnia dzisiejszego, pomimo intensywnej pracy naukowców, tajemnica tego miejsca i przyczyny śmierci ponad 70 osób nie są znane.

Roopkund jezioro szkieletów
Jezioro Roopkund w stanie Uttarakhand w Indiach jest położone na wysokości ponad 5000 m n.p.m | fot.: stock.adobe.com
Jezioro Szkieletów Himalaje
Jezioro Szkieletów to jedna z atrakcji Indii. Ludzkie kości wciąż budzą silne emocje wśród podróżników | fot.: stock.adobe.com

Miejsca ze zjawiskami paranormalnymi

Drzewa o nietypowym, powyginanym kształcie, towarzyszący niepokój i niewyjaśnione poczucie strachu. Tak opisywany jest, znajdujący się w Rumunii las Hoia-Baciu, zwany również transylwańskim trójkątem bermudzkim. Według zeznań turystów i ludzi zamieszkujących okolice tego tajemniczego lasu, wielokrotnie obserwowano w nim dziwne i niezrozumiałe zjawiska. Pomiędzy drzewami widziano zarysy czyjejś twarzy, spotykano zwierzęta, które pojawiały się znikąd. Dodatkowo na jego terenach, w niewyjaśniony sposób zaginęło wielu ludzi, których nigdy nie odnaleziono. Osoby, które odwiedziły to miejsce, opisywały, że w trakcie podróży doznawały dolegliwości bólowych i fizycznych, takich jak mdłości, ataki astmy, wysypki, a także niezrozumiałych iluzji optycznych. Ze względu na swój mroczny klimat, las skutecznie przyciąga do siebie osoby praktykujące okultyzm i fanatyków zjawisk nadprzyrodzonych.

Hoia Baciu w Rumunii
Różnorodne legendy miejskie na temat Hoia-Baciu zostały skutecznie wykorzystane marketingowo. Miejsce od lat przyciąga ludzi spragnionych zjawisk nadprzyrodzonych | fot.: stock.adobe.com

Każdy cmentarz wzbudza w odwiedzających nieco strachu i niepewności, jednak żaden nie oddziałuje na ludzi w taki sposób, jak cmentarz Greyfriars Kirkyard znajdujący się w Szkocji. Mieści się tam grobowiec pewnego prawnika o imieniu George Mackenzie. Według miejskich legend, krążących po ulicach Szkocji, duch umarłego został uwolniony przez pewnego bezdomnego, który postanowił się niegdyś schować w grobowcu przed złą pogodą. W efekcie duch Mackenzie’go postanowił zemścić się na wszystkich odwiedzających cmentarz i do tej pory nawiedza wszystkich, którzy przekroczą jego bramy. Można pomyśleć, że to legenda, jednak od 1990 roku do 2016, aż 350 osób zgłosiło, że w trakcie spaceru po cmentarzu odczuło atak złych mocy, natomiast aż 170 osób straciło przytomność. Dodatkowo osoby, które wybierają się na wycieczkę z przewodnikiem, w większości przypadków kończą ją z niewyjaśnionymi poparzeniami, ranami, a nawet połamanymi kośćmi.

Greyfriars Kirkyard w Edynburgu
Greyfriars Kirkyard w Edynburgu to jeden z najbardziej tajemniczych cmentarzy w Europie | fot.: stock. adobe.com

To tylko kilka z upiornych miejsc, które znajdują się na świecie. Z pewnością niewielu zdecyduje się je odwiedzić, ale warto mieć świadomość, że poza pięknymi, kolorowymi krajobrazami, nasz świat skrywa również wiele innych, mrocznych tajemnic. Wiele z nich, pomimo dużego zainteresowania naukowców i ogromnej ilości przeprowadzonych badań, swoje tajemnice skrywa do dziś.

WCZ

Sprawdź także

Himalaje, Mt Everest

Himalaje – wyżej już się nie da

Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim znajdującym się na Ziemi, dobrze widocznym nawet z kosmosu. Położone są …