Zamek w Niedzicy, Polska
Średniowieczna warownia znajdująca się na terenie województwa małopolskiego, w miejscowości Niedzica-Zamek to jeden z piękniejszych zamków w Polsce | fot.: stock.adobe.com

Najbardziej malownicze zamki w Polsce

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile perełek architektonicznych znajduje się w Polsce. Kraj nad Wisłą posiada około 419 zamków, w tym kilka, które zachowały się w niemal idealnym stanie, dzięki czemu możemy je podziwiać bez przeszkód. Przyjrzyjmy się, które z nich warte są szczególnej uwagi i podsumujmy co je wyróżnia na tle innych obiektów.

Perła małopolski – Zamek w Niedzicy

Średniowieczna warownia znajdująca się na terenie województwa małopolskiego, w miejscowości Niedzica-Zamek to jeden z piękniejszych zamków w Polsce. Wzniesiony w 1310 roku na rozkaz Karola Roberta, króla Węgier, początkowo stanowił strażnicę graniczną, z czasem jednak rozrósł się do potężnego zamku obronnego. Jedną z atrakcji turystycznych są dyby, w których zakuty był sławny Janosik. Do najsłynniejszych legend o Zamku w Niedzicy należy pogłoska o pobycie na jego terenie Inków pod koniec XVIII – świadczyć o tym mają znalezione tuż po II wojnie światowej inkaskie kipu, rzekomo zawierające informacje o drodze do skarbu. Wielbicieli filmów z pewnością zainteresuje również fakt, że w Zamku w Niedzicy kręcono „Zemstę” z 1955 roku, serial telewizyjny „Janosik” oraz „Wakacje z duchami„.

Palazzo in fortezza, czyli Zamek Krzyżtopór

Malownicze ruiny zamku Krzyżtopór jednego z wiekszych zamków w Europie
Krzyżtopór stanowi typ budowy palazzo in fortezza | fot.: stock.adobe.com

Do jednego z najchętniej odwiedzanych i podziwianych, również za granicą, należy Zamek Krzyżtopór znajdujący się w Ujeździe. Znajdujący się w województwie świętokrzyskim, jest jednym z największych zamków na terenie Polski – do czasów powstania Wersalu stanowił największą budowlę pałacową w całej Europie. Krzyżtopór stanowi typ budowy palazzo in fortezza, czyli zamku posiadającego cechy obronne. Jest to absolutnie obowiązkowy punkt dla wszystkich wielbicieli historii, jednak nie jedyny – sprawdź, co jeszcze oferuje fanom dawnej architektury Polska.

Chroniony Maczugą Herkulesa

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała. Otoczony skałami wapiennymi stanowi jeden z piękniejszych obiektów zamkowych w całej Polsce | fot.: stock.adobe.com

Nieopodal słynnej Maczugi Herkulesa, na Szlaku Orlich Gniazd, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się Zamek Pieskowa Skała. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka w 1315 roku. Otoczony skałami wapiennymi stanowi jeden z piękniejszych obiektów zamkowych w całej Polsce. Również widok z tarasów widokowych na przylegający park krajobrazowy budzi ogromne wrażenie; natomiast wielbicieli zgłębiania historii swoje podwoje otwiera muzeum.

Jeden z „7 cudów Polski” – Zamek Książ

Zamek Książ
Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci co do wielkości zamek na terenie Polski | fot.: stock.adobe.com

Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci co do wielkości zamek na terenie Polski. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, w województwie dolnośląskim, stanowi jeden z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Niestety jedynie niewielka jego część jest udostępniona zwiedzającym, jednak to, co udaje się zobaczyć, pozostawi każdego w niemym zachwycie. Imponująca Sala Maksymiliana oraz Salon Chiński należą do najpiękniejszych komnat zamkowych. Wielbicieli przyrody czekają ogrody wokół Zamku, a fanów kinematografii z pewnością zainteresuje fakt, że w 2018 roku na jego tarasach kręcono film Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc„, na podstawie książki Joanny Bator.

JOK

Sprawdź także

Widok z wieży na Wielkiej Sowie. Góry Sowie, dolnośląskie, Polska

Ciekawe szlaki i atrakcje w Górach Sowich – przekonaj się, dlaczego warto się tam wybrać!

Góry Sowie to jedno z najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej cenionych przez turystów pasm górskich Sudetów …