Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to obiekt niespotykany w skali militarnego dziedzictwa Europy | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze polskie twierdze

W Polsce jest pełno zamków, twierdz i fortyfikacji – większość z nich jest zachowana w dobrym stanie. Warto jest wybrać się na wycieczkę i zwiedzić chociaż część z nich. Które polskie twierdze są najbardziej warte zwiedzenia?

Twierdze na południu Polski

  • Twierdza Srebrna Góra – jest to jedna z największych twierdz w Europie oraz jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza została wybudowana w latach 1765 – 1777 i stanowiła najnowocześniejszą fortyfikację swoich czasów. Składa się z głównego fortu Donżon położonego po jednej stronie przełęczy oraz nieco skromniejszego fortu Ostroga po drugiej stronie przełęczy. 
  • Twierdza Przemyśl – cieszy się popularnością wśród miłośników historii oraz jest jednym z najważniejszych zabytków Przemyśla. Twierdza była budowana od 1854 roku do wybuchu I wojny światowej. Forty, które wchodzą w jej skład, są porozrzucane w mieście i okolicznych wioskach. Aby ułatwić zwiedzenie wszystkiego, utworzono Forteczną Trasę Rowerową, która pozwala zobaczenie pozostałości niegdyś wspaniałej twierdzy. Za udokumentowanie ukończenia tej trasy można otrzymać medal Obrońcy Twierdzy Przemyśl. 
Twierdza Przemyśl
Po obiektach Twierdzy Przemyśl biegnie czarny pieszy szlak turystyczny i Forteczna Trasa Rowerowa – zielony szlak rowerowy | fot.: stock.adobe.com
  • Twierdza Kraków – zwiedzając miasto królów, nie można zapomnieć o Twierdzy Kraków, która jest jednym z ważnych zabytków. Już w 1850 roku zaczęto jej budowę, wykorzystując struktury obronne zbudowane przez Tadeusza Kościuszkę. Pomimo, że obecnie wiele obiektów twierdzy uległo zniszczeniu, nadal możemy podziwiać niektóre z nich, takie jak Fort Skała, Fort Kleparz, Fort Krzesławice czy Fort Kościuszko. 

Twierdze centralnej Polski

  • Twierdza Modlin – budowa cytadeli zaczęła się w 1805 roku na polecenie Napoleona, który chciał ufortyfikować Księstwo Warszawskie. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na to, że jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce oraz najdłuższą budowlą w Europie. Jej długość wynosi 2250 metrów długości – w jednym czasie mogło ją zamieszkiwać około 20 tysięcy osób, natomiast w czasie oblężenia mogła zapewnić schronienie nawet 100 tysiącom ludzi.
Spichlerz Twierdzy Modlin nad rzeką Narwią
Spichlerz nad Narwią – spichlerz zbudowany w latach 1838–1844 w Nowym Dworze Mazowieckim na tzw. „Kępie Szwedzkiej” przy ujściu Narwi do Wisły. Spichlerz Twierdzy Modlin nad rzeką Narwią | fot.: stock.adobe.com
  • Cytadela w Warszawie – zbudowana w latach 1832–1834, po upadku powstania listopadowego była ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Obecnie na terenie Cytadeli znajdują się Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Cytadela warszawska: Brama Straceń
Cytadela warszawska: Brama Straceń. Cytadela zbudowana w latach 1832–1834. | fot.: stock.adobe.com

Twierdze na północy Polski

  • Twierdza Boyen – została wybudowana w latach 1843-1855 – jej zadaniem była ochrona wschodniej granicy Prus. Na jej przykładzie możemy więc zobaczyć pruskie założenia fortyfikacyjne z XIX wieku. Po wojnie przez jakiś czas była wykorzystywana jako szpital. Dzisiaj możemy w niej oglądać wystawy militariów, laboratorium, warsztat zbrojmistrza oraz ekspozycje wozów i powozów. 
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen w Giżycku (budowa w l.1843 – 1855) powstała jako obiekt blokujący kluczowy przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno | fot.: stock.adobe.com
  • Twierdza Grudziądz – została wybudowana, by ochronić strategiczny most na Wiśle w wypadku działań Rosji. Jej centralny punkt – Cytadela – zaczęła być budowana już w 1776 roku na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Inne umocnienia powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo, że twierdza była oblegana kilka razy (w 1807 roku przez aż 11 miesięcy!), zachowała się w dobrym stanie.

ZWĄ

Sprawdź także

Albania Berat

Albania – kolejny modny kierunek wyjazdów na wczasy

W opinii wielu osób, Albania dalej jawi się jako kraj trzeciego świata. Niedawno obalony komunizm, pozostałości …