Durresw Albanii miasto portowe
Durres to miasto położone na zachodzie Albanii, nad Morzem Adriatyckim. Jest jednym z najstarszych miast w Albanii oraz jednym z najbardziej zaludnionych, znajduje się tam także największy port w kraju | fot.: Fotloia

Odkrywamy plaże Albanii

Albania to niewielki kraj położony w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Adriatyckim i Jońskim. W krajobrazie dominują malownicze tereny górskie i przede wszystkim długa linia brzegowa. Dużą zaletą jest panujący tam łagodny klimat śródziemnomorski, który sprzyja rozwojowi turystyki. Za ogromne walory Albanii można uznać bogatą kulturę i historię a także gościnność mieszkańców. W ostatnich latach Albania koncentruje się na rozwoju turystyki międzynarodowej, dlatego odwiedza ją coraz więcej turystów. Przedstawiamy 3 popularne miasta nadmorskie w Albanii, które warto wybrać na wakacje.

Jedno z najstarszych miast w Albanii – Durres

Durres to miasto położone na zachodzie Albanii, nad Morzem Adriatyckim. Jest jednym z najstarszych miast w Albanii oraz jednym z najbardziej zaludnionych, znajduje się tam także największy port w kraju. W sezonie wakacyjnym jest tętniącym życiem kurortem. Cechami charakterystycznymi miasta są: otaczające góry, szerokie i piaszczyste plaże oraz zabytki rzymskie. Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Durres to m.in. największy rzymski amfiteatr na Bałkanach, Muzeum Archeologiczne, wieża wenecka, willa Zogu I (jako punkt widokowy) i Meczet Fatih.

Najsłynniejszy kurort w Albanii – Saranda

Saranda jest położona w południowej części Albanii, nad Morzem Jońskim. W bliskiej odległości od greckiej wyspy Korfu i wpisanego na listę UNESCO Butrintu. Występują tu piaszczyste i kamieniste plaże, spacerowe promenady i klimatyczne restauracje. Jest to idealne miejsce dla osób, które cenią podczas wakacji relaks i wypoczynek. W Sarandzie i okolicy warto zobaczyć: twierdzę Lekuresi z czasów Imperium Osmańskiego, malownicze i niezwykłe źródło Syri Kalter (błękitne oko), antyczną osadę Butrint z czasów rzymskich.

Saranada w Albanii
Saranda jest położona w południowej części Albanii, nad Morzem Jońskim | fot.: Fotolia

Kurort nad Morzem Adriatyckim i Jońskim – Vlora

Vlora to miasto portowe, popularny kurort i ważne miejsce historyczne Albanii. Jest położone na styku Morza Jońskiego i Adriatyckiego. Cechy charakterystyczne Vlory to długa linia brzegowa, piaszczyste i kamieniste plaże a także liczne restauracje, bary i kawiarnie. Miejsca do zwiedzania w mieście to: Pomnik Niepodległości, Muzeum Historyczne, Meczet Murada z XVI wieku, zamek Kanina z V w. p.n.e., wzgórze Kazum Baba z punktem widokowym.

Vlora miasto i plaża Albania
Vlora to miasto portowe, popularny kurort i ważne miejsce historyczne Albanii | fot.: Fotolia

Najpiękniejsza plaża w Albanii – Ksamil

Ksamil to miejscowość położona na południu Albanii, w pobliżu Sarandy. To kurort bardzo popularny wśród polskich turystów, dlatego w restauracjach i barach często można spotkać polskie menu. Małe miasteczko, jakim jest Ksamil, w trakcie sezonu wakacyjnego zamienia się w tłoczny kurort. Główną zaletą miasteczka są przepiękne widoki w postaci lazurowego morza, piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do morza oraz widoku na wyspę Korfu. Plaże w Ksamilu uważane są za najpiękniejsze plaże na terenie Albanii, z tego powodu przyjeżdża tu wielu turystów. Miejscowość docenią wszyscy miłośnicy plażowania i atmosfery typowej dla kurortów.

Plaża Ksamil w Albanii
Plaże w Ksamilu uważane są za najpiękniejsze plaże na terenie Albanii | fot.: Fotolia

Urozmaicony krajobraz, dostęp do morza i gór, liczne jeziora – to czynniki, które sprawiają, że Albania jest świetnym kierunkiem wakacyjny. Warto zaznaczyć, że stanowi tańszą alternatywę dla popularnych krajów bałkańskich (jak np. Chorwacja). Jednocześnie albańskie kurorty nie ustępują innym krajom atrakcjami i niesamowitymi widokami. Oprócz atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczych, na odwiedzających czekają wyśmienite potrawy. Kuchnia albańska łączy w sobie wpływy bałkańskie i tureckie. Najpopularniejsze potrawy to m.in. qofte (z mięsa mielonego), oriz më tamel (pudding ryżowy na owczym mleku), sery (djathë, bardhe). Nie ma wątpliwości, że Albania to ciekawy kierunek wakacyjny i warto dać jej szansę. W zamian możemy otrzymać niezapomniane przeżycia i niezwykłe wspomnienia.

KST

Sprawdź także

Palawan - El Nido plaża na Filipinach

Filipiny: dlaczego warto wybrać je na wakacje?

Filipiny to miejsce leniwych plaż, wspaniałych raf koralowych i przyjaznych mieszkańców. To kraj ponad 700 …