Grand Prismatic
Grand Prismatic Spring – największe gorące źródła w Parku Narodowym Yellowstone i w Stanach Zjednoczonych, należące do kompleksu termalnego Midway Geyser Basin | fot.: stock.adobe.com

Park Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym i tym samym najstarszym parkiem narodowym na świecie, znajdującym się na terenie Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on głównie w stanie Wyoming, ale także w części i Montany i Idaho. Yellowstone jest w przeważającej części górzystym terenem i zawiera dopływy rzeki Yellowstone i Snake River, od których park wziął swoją nazwę.

Yellowstone znajduje się w geologicznie aktywnym obszarze i jest umiejscowiony na szczycie superwulkanu. Obszar ten jest również domem dla wielu gejzerów i gorących źródeł, w tym prawdopodobnie najbardziej znanego gejzeru na świecie – Old Faithful. Obszar ten jest znany z różnorodnych cech naturalnych, w tym kanionów i wodospadów.

Park stał się również bardzo popularnym miejscem turystycznym. Jest to jeden z najpopularniejszych parków w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Jest odwiedzany przez ponad 3,5 miliona osób rocznie. Park posiada ponad 1.500 kilometrów szlaków turystycznych i oferuje wycieczki piesze, rowerowe, biwakowanie, wędkowanie i wspinaczkę skałkową.

Old Faithful gejzer Yellowstone
Old Faithful stał się jednym z najpopularniejszych gejzerów w parku dzięki temu, że jest przewidywalny i po prostu regularnie wybucha | fot.: stock.adobe.com

Historia Yellowstone

Pierwszym białym człowiekiem, który odwiedził Yellowstone był prawdopodobnie John Colter, który przybył tam na początku XIX wieku. Dopiero w latach 60-tych XIX wieku rozpoczęto na poważnie eksploracje i badania tego obszaru, a niedługo potem rozważano uznanie go za teren chroniony. Prezydent Ulysses S. Grant zainicjował założenie parku narodowego w 1872 roku, ale początkowo nie było funduszy na jego skuteczną ochronę. National Park Service przejął obszar parku w 1918 roku, a dopiero w latach 60-tych osiągnięto obecny poziom ochrony, kończąc ingerencję w ekosystem i faworyzowanie niektórych gatunków.

Yellowstone
Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie | fot.: stock.adobe.com

Flora Yellowstone

Roślinność Yellowstone jest typowa dla Gór Skalistych. Miejscami przeplata się z roślinnością z Wielkich Równin i Wielkiej Kotliny. Park jest miejscem występowania około 1 150 gatunków roślin z rodziny dzbaneczników. Na terenie parku występuje także kilka endemitów, czyli roślin unikatowych, rosnących jedynie w danym terytorium.

Lasy pokrywają około 80% powierzchni Yellowstone, z sosną wydmową jako gatunkiem dominującym. W zwartych lasach sosnowych roślinność podszytu jest często dość skąpa. W północnych częściach parku dominują zarośla, w których występuje wiele gatunków jagód i traw. Rośliny mokradłowe stanowią 38% gatunków w Yellowstone i obejmują połowę rzadkich gatunków roślin. Niektóre gatunki są również przystosowane do obecności przy gorących źródłach.

bizony w Yellowstone
Yellowstone jest jedynym miejscem w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, gdzie przetrwała populacja dzikich bizonów | fot.: stock.adobe.com

Fauna Yellowstone

Yellowstone jest domem dla 67 różnych gatunków ssaków i cieszy się ich największą koncentracją w kontynentalnej części USA. Do gatunków tych należą niedźwiedź czarny, niedźwiedź grizzly, wilk i siedem rodzimych zwierząt kopytnych.

W Yellowstone odnotowano 330 gatunków ptaków, z czego około 148 gniazduje na tym terenie. Są to między innymi sokół wędrowny, orzeł przedni i bielik amerykański. Sokół wędrowny żyje w Yellowstone od kwietnia do października, a zimuje w Meksyku.

W parku występuje 11 unikalnych gatunków ryb, z których niektóre są poławiane w łowiskach sportowych. Największe jezioro parku dzielące z nim swoją nazwę jest domem dla największej na świecie populacji pstrąga tęczowego.

SPA

Sprawdź także

lot nad Nowym Jorkiem

Po informacji o zniesieniu wiz do USA większe zainteresowanie Polaków lotami za ocean

Stany Zjednoczone są trzecią po Francji i Hiszpanii najchętniej odwiedzaną destynacją przez turystów na świecie. W przypadku …