Białe noce w Petersburgu
Jedną z największych atrakcji Petersburga podczas białych nocy są otwierane mosty na Newie | fot.: Fotolia

Petersburskie białe noce

Białe noce to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk. Na dużych szerokościach geograficznych (powyżej 55 stopni) wiosną i latem słońce chowa się na tyle płytko za horyzontem, że rozproszone światło dociera na ziemię nawet w nocy. Jednym z najciekawszych miejsc, w których można zaobserwować białe noce jest Sankt Petersburg, przepiękne rosyjskie miasto, które podczas letnich wieczorów tętni życiem.

Sankt Petersburg to ponad 300-letnie carskie miasto położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską. Białe noce trwają tu od 25 maja do 16 lipca, a apogeum przypada na okres od 11 czerwca do 2 lipca. To wówczas słońce operuje nawet przez 19 godzin na dobę, a metropolia przyjmuje tysiące turystów z całego świata. Spacer Newskim Prospektem (najsłynniejsza, główna ulica, którą zaprojektował Piotr Wielki) o północy czy podziwianie otwieranych wówczas mostów newskich to żelazny punkt wszystkich odwiedzających. Spośród innych atrakcji tzw. Festiwalu Białych Nocy należy wymienić pokazy sztucznych ogni, występy baletowe i koncerty (także operowe).

Ale Petersburg to nie tylko rzeka, miasto bowiem pełne jest zdumiewających zabytków z epoki carskiej.

St. Petersburg
Sankt Petersburg to ponad 300-letnie carskie miasto położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską | fot.: Fotolia

Najsłynniejszym punktem wycieczkowym jest z pewnością olbrzymie muzeum Ermitaż z trzy milionową kolekcją dzieł sztuki, zwłaszcza malarskich (m.in. obrazy Rembrandta, Jacoba Jordaensa, Antonio van Dycka, Tycjana, Paolo Veronese, Rubensa, Rafaela). Oprócz tego podziwiać możemy sztukę starożytną, renesansową oraz ogromną kolekcję dzieł impresjonistów i postimpresjonistów.

Do Ermitażu należy także przepiękny Pałac Zimowy – jeden z najstarszych i największych kompleksów pałacowych i dawna siedziba carów. Barokowa budowla wzorowana na Wersalu zadziwia swoim przepychem z Salą Herbową i klatką schodową wykonaną przez Rastrellego.

Ermitaż
Państwowe Muzeum Ermitażu, zwane w skrócie Ermitażem, to jedno z największych i najstarszych muzeów na świecie. Fot.: Pałac Zimowy | fot.: Fotolia

W mieście znajduje się jeden z najwspanialszych rosyjskich soborów – Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, zwany też Cerkwią na Krwi. Bogato dekorowany, z przepięknymi mozaikami i złotymi kopułami niezmiennie zachwyca turystów.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Jednym z najsłynniejszych petersburskich zabytków jest krążownik Aurora, symbol rewolucji z 1917 roku, obecnie zamieniony na muzeum.

Krążownik Aurora
Krążownik Aurora | fot.: Fotolia

Zwiedzający miasto powinni także zobaczyć Twierdze Pietropawłowską, najstarszą budowlę w mieście wybudowaną w celach obronnych; okazały Pałac Taurydzki (niedostępny dla zwiedzających), czy okazały Budynek Admiralicji albo ogromny Sobór św. Izaaka (największa budowla sakralna w Rosji). Można także po prostu przespacerować Newskim Prospektem albo inną reprezentacyjna ulicą miasta – Moskiewskim Prospektem, i po prostu chłonąć atmosferę metropolii.

Każdy, kto chce się poruszać po Petersburgu, prędzej czy później skorzysta z tamtejszego metra. To jeden z najgłębiej usytuowanych systemów kolei podziemnych na świecie (rekordowa stacja mieści się 105 metrów pod ziemią). Liczy sobie łącznie ponad 100 kilometrów, składa się z 5 linii i 62 stacji, z których każda przykuwa uwagę swoim wystrojem: z bogatą ornamentyką, mozaikami, kolumnami i rzeźbami oraz elementami z marmuru.

Metro w Petersburgu Awtowo
Metro w Petersburgu, stacja Awtowo | fot.: Fotolia

Poza miastem warto wybrać się do innej historycznej siedziby władców Rosji. To zespół pałacowo – parkowy w Peterhof nad Zatoką Fińską, około 30 kilometrów od Petersburga. W zbudowanym na polecenie Piotra I i przebudowanym przez carycę Elżbietę kompleksie zachwycają zwłaszcza wyjątkowe ogrody (w stylu francuskim i angielskim) z fontannami, wodotryskami oraz figurami z brązu.

Zespół pałacowo – parkowy w Peterhof
Zespół pałacowo – parkowy w Peterhof | fot.: Fotolia

Kolejny kompleks pałacowo-parkowy, czyli Carskie Sioło został wybudowany przez carycę Katarzynę pod Petersburgiem i stanowi jeden z najdoskonalszych przejawów rosyjskiego baroku. Na jego terenie można podziwiać Salę Balową i ogrody w stylu angielskim i francuskim. Przez długie lata znajdowała się tam słynna Bursztynowa Komnata.

Carskie Sioło pod Petersburgiem
Carskie Sioło pod Petersburgiem fot.: Fotolia

Petersburg to miasto magiczne, w którym na każdym kroku widać bogatą historię okresu carskiej świetności i dalszych burzliwych przemian. Zabytki zachwycają rozmachem i bogactwem, a liczne parki, kanały i mosty nadają mu niepowtarzalny charakter. Białe noce nie tylko podkreślają wszystkie jego walory, ale i dają pretekst do całodobowej zabawy w miejscu, które dosłownie nie zasypia.

Octarine

Sprawdź także

Twierdza Srebrna Góra

Najciekawsze polskie twierdze

W Polsce jest pełno zamków, twierdz i fortyfikacji – większość z nich jest zachowana w …