widok na Matterhorn, Gornergrat, Zermatt, Szwajcaria
Szwajcarska kolejka zębata prowadząca na Gornernat to najwyżej biegnąca trasa kolejowa w Europie! | fot.: Fotolia

Podróż koleją – magiczne widoki i niesamowita przygoda

Pomimo wielu nowoczesnych form transportu, podróże koleją nie tracą popularności. Dlaczego? Niesamowite widoki i stukot kół przemieszczających po torach – to niektóre z uroków podróży kolejowych. Ponadto istnieją miejsca trudno dostępne dla kierowców samochodów. Baśniowe krainy górskie najlepiej podziwiać z okien pociągu lub z lotu ptaka. Jakie trasy kolejowe są najciekawsze? 

Kolejka na Gornergrat w szwajcarskich Alpach

Szwajcarska kolejka zębata prowadząca na Gornernat to najwyżej biegnąca trasa kolejowa w Europie! Tory prowadzą poprzez tunel górski aż na drugą stronę Alp Berneńskich. Pociąg dociera do Gornernat, zbocza Alp Pennińskich. Z tego grzbietu rozciąga się niesamowity widok na symbol Szwajcarii  – Matterhorn. Ten szczyt o wysokości 4478 m n.p.m. leży na granicy Włoch i Szwajcarii. Wyróżnia się majestatycznym, strzelistym kształtem. To jeden z najczęściej fotografowanych szczytów świata! Nic w tym dziwnego, ponieważ widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach. U podnóża góry znajduje się malownicza miejscowość turystyczna, o nazwie Zermatt. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna się trasa kolejki, warto więc zatrzymać się w kurorcie. Zermatt słynie z narciarskich stoków, tras, wyciągów i ekskluzywnych udogodnień.

West Highland Line – pociąg do Hogwartu

Kolejka West Higland Line to prawdziwa trasa pociągu z „Harrego Pottera”. Wbrew pozorom, to właśnie kolejka była inspiracją do ekranizacji, a nie na odwrót. Zabytkowy pociąg parowy „Jacobite Steam Train” to jedna z atrakcji turystycznych regionu zatoki Firth of Lorne. Wnętrze wagonów również utrzymane jest w stylistyce retro! Trasa rozpoczyna się w Glasgow i biegnie u podnóża najwyższego szczytu szkockiego, czyli Ben Nevis. Z okien pociągu zobaczyć można piękne jezioro Loch Morar. Celem kolejki jest Mallaig, miejscowość u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Zanim przygoda się zakończy, kolejka przekroczy kilka wiaduktów. Jednym z nich jest wiadukt Glenfinnan, tak często pojawiający się w ekranizacjach słynnej powieści. Dopełnieniem podróży jest świetna obsługa i dodatkowe atrakcje. Szkoci zadbali o odpowiednią oprawę tej trasy. Zamówić można szampana, czekoladki, kwiaty oraz herbatę. Zabytkowa kolejka funkcjonuje od 1984 roku. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych linii kolejowych na świecie.

wiadukt Glenfinnan
Kolejka West Higland Line to prawdziwa trasa pociągu z „Harrego Pottera”. Na zdjęciu wiadukt Glenfinnan | fot.: Fotolia

Pociągi Belmond, czyli nowoczesny Orient – Express

Pociągi Orient – Express, obecnie znane są pod nazwą marki Belmond. Nadal jednak słyną z luksusu, atrakcji i najciekawszych tras. Podróżując tymi pociągami, można zwiedzić orientalne tereny Peru, Tajlandii czy Birmy. Dostępne są również linie na trasach europejskich. Linia Venice-Simplon-Orient-Express to jedna z najciekawszych opcji na świecie! W ramach tej linii, odwiedzić można Paryż, Wenecję, Weronę, Budapeszt, Londyn, Stambuł czy Bukareszt. Oferta jest bardzo szeroka. Zabytkowy, odrestaurowany pociąg z lat 20-tych to wymarzony środek transportu dla wszystkich miłośników historii. Tym pociągiem podróżowali arystokraci, wojsko, artyści i inne światowe sławy.

Hiram Bingham Orient Express
abytkowy, odrestaurowany pociąg z lat 20-tych to wymarzony środek transportu dla wszystkich miłośników historii. Na zdjęciu Hiram Bingham Orient Express | fot.: Fotolia

Wielu podróżników podziela zdanie, że nic nie zapewnia tak wartościowego zwiedzania, jak podróż pociągiem. Jeśli dodatkowo istnieje możliwość podróży kolejką zabytkową – to już prawdziwa gratka. Naprawdę warto skorzystać z oferty kolei, zwłaszcza tych o światowej sławie. Taka podróż dostarcza niezapomnianych wrażeń.

MGM