Festiwal wina na Węgrzech
Znacie wyśmienity smak węgierskiego wina? Węgry są domem dla pierwszego na świecie oficjalnego regionu winiarskiego założonego przez Króla Karola i nazwanego Tokaj. Wino tam produkowane jest od V wieku, wcześniej niż we Francji | fot.: stock.adobe.com

Polak, Węgier, dwa bratanki, czyli jak się żyje w kraju nad Balatonem?

Państwo Węgierskie powstało w IX wieku n.e. założone przez wielkiego księcia Árpád. Dzisiaj jest średniej wielkości krajem liczącym ok 10 milionów mieszkańców. Pod względem wielkości Węgry są o 3,3 raza mniejsze od Polski. Stolicą jest Budapeszt a inne ważne miasta to Debreczyn, Szeged, Miskolc, Pecz i Győr. Warszawę i Budapeszt dzieli 545 kilometrów. Węgry pozostają na liście jednego z najpopularniejszych dla Polaków kierunków turystycznych. Zanim zaplanujemy wycieczkę do tego kraju, warto poznać o nim kilka ciekawostek.

Ciekawostki o Węgrzech i o Węgrach

Węgry są krajem uzdrowisk, jest im tam ponad 1500, a Budapeszt posiada bardzo dużo źródeł termalnych, codziennie wpływa do niego 70 milionów litrów wody termalnej a dzięki obfitości gorących źródeł na Węgrzech znajdziemy bardzo dużo publicznych łaźni.
Na terenie Węgier znajduje się również największe jezioro w Europie Środkowej, Balaton, ma ponad 600 kilometrów kwadratowych i nazywany jest często Morzem Węgierskim.

Kulinarne smaki Węgier

Znacie wyśmienity smak węgierskiego wina? Węgry są domem dla pierwszego na świecie oficjalnego regionu winiarskiego założonego przez Króla Karola i nazwanego Tokaj. Wino tam produkowane jest od V wieku, wcześniej niż we Francji.

Próbowaliście kiedyś gulaszu węgierskiego? Jednym z jego głównych składników jest papryka. Nic dziwnego, w tym kraju uprawianych jest ponad 1000 rodzajów tego warzywa. Dodatkowo gulasz jest narodową potrawą Węgier, konieczne zatem jest jego spróbowanie jak tylko odwiedzimy ten kraj. Kiedy już zamówicie go w restauracji, pamiętajcie o napiwku, jego brak jest bowiem bardzo źle widziany. Napiwki dajemy wszędzie, nawet w taksówce.

Węgrzy nie miewają kaca. Cierpią za to na tzw. „macskajaj” co w ich tłumaczeniu oznacza „koci lament”.

Lubisz piwo? Smacznego, ale nigdy nie proponuj Węgrowi stuknięcia się kuflami lub butelkami. Do dzisiaj ten zwyczaj uważany jest tam po prostu za niegrzeczny. Zwyczaj ten sięga 1848 roku kiedy po upadku rewolucji przeciw Habsburgom, pod Aradem miało dojść do ścięcia 13 węgierskich generałów. Po każdej egzekucji Austriacy podobno z radością stukali się kuflami z piwem.

Widzieliście kiedyś świnię w papilotach? My też nie, ale za to na Węgrzech wyhodowano rasę świni Mangalica, której cechą charakterystyczną są właśnie loki.

kobiety w Baszcie Rybaka w Budapeszcie
Lubisz piwo? Smacznego, ale nigdy nie proponuj Węgrowi stuknięcia się kuflami lub butelkami. Do dzisiaj ten zwyczaj uważany jest tam po prostu za niegrzeczny | fot.: stock.adobe.com

Węgierskie wynalazki, święta i Magyar czyli węgierski język

Próbowaliście kiedyś ułożyć kostkę Rubika?

Erno Rubik był Węgrem!

Pierwszy długopis powstał na Węgrzech

To wynalazek węgierskiego artysty László Bíró. Co ciekawe, jeśli będąc w Budapeszcie, dotkniesz długopisu anonimowego pisarza(w pobliżu Placu Bohaterów), masz szansę na wielką wenę i zostanie wielkim pisarzem.

Buso Festival, Mohacz, Węgry
Raz do roku w węgierskim miasteczku Mohacz rozpalają się ognie, palinka leje się strumieniami, a po ulicach chodzą demony | fot.: stock.adobe.com

16 laureatów nagrody Nobla to Węgrzy

Naukowcy węgierskiego pochodzenia zdobyli w sumie 16 nagród (niektóre wraz z naukowcami z innych krajów). Węgrzy są szczególnie mocni w naukach ścisłych: medycynie, ekonomii, chemii, fizyce. W 2002 nagrodę z literatury otrzymał Kertész Imre.

Język węgierki należy do najtrudniejszych w Europie

W jego alfabecie są 44 litery. A teraz małe wyzwanie, spróbujcie wymówić: Megkáposztáshúsítottalanítottátok. To najdłuższe węgierskie słowo oznaczające „wy kroicie w paski mięso na káposztáshús” (tradycyjne danie z kapusty i mięsa).

Węgrzy pobili rekord Guinnessa w jednoczesnym całowaniu

Ponad 6400 par w 2007 roku całowało się przed budynkiem parlamentu w Budapeszcie.

Węgierski parlament jest trzecim pod względem wielkości budynkiem na świecie

Jego budowa trwała prawie 17 lat. Do jego wykończenia użyto 40 kilogramów złota.

Budapeszt budynek parlamentu
Stolica Węgier to z pewnością jedna z najbardziej malowniczych metropolii Europy. | fot.: stock.adobe.com

Metro w Budapeszcie jest drugim najstarszym w Europie kontynentalnej

Zaraz po londyńskim oczywiście, a jego budowę rozpoczęto już w w 1894 roku. Przystanki zachowały wygląd dawnych czasów co sprawia, że są ciekawą atrakcją turystyczną.

Liczba 96 jest ważna dla każdego Węgra

Pierwszy król wybrany został w 896 roku, wysokość parlamentu w Budapeszcie to 96 metrów i prawo zabrania wznoszenia w tym mieście budynków wyższych. Na Węgrzech nie znajdziecie drapaczy chmur (najwyższą budowlą jest Bazylika w Ostrzyhomiu mierząca 100 metrów).

13 grudnia jest na Węgrzech dniem św. Łucji

Dzień ten związany jest ze specjalnymi obrzędami chroniącymi przed złym urokiem. Tego dnia kobiety nie mogą wykonywać żądnych prac. W dawnych czasach tego dnia budowano krzesło czarownicy. Budowano je bez użycia gwoździ, a ten, komu udało się na nim stanąć podczas pasterki mógł ujrzeć czarownice obecne na mszy. 24 grudnia to natomiast dzień miłości i należy wtedy być miłym dla każdego.

Jak sami widzicie, ten kraj aż prosi się o odwiedziny. Dodatkowo według Węgrów Polacy są super, dlatego często możemy tam liczyć na ulgowe traktowanie i poczęstowanie kieliszkiem palinki. Uważajcie aby nigdy go nie odmawiać, to tradycyjny węgierski alkohol i jego otrzymanie powinniśmy traktować jako zaszczyt. Jadąc na Węgry pamiętajcie też o zaopatrzeniu się w upominki, imieniny tam obchodzone są bowiem znacznie huczniej niż u nas i na pewno otrzymamy zaproszenie na czyjeś święto! Poza tym wszyscy znamy powiedzenie “Polak, Węgier, dwa bratanki. I do szabli, i do szklanki”!

ALE

Sprawdź także

primitivo

Wino primitivo – czym jest trunek, który kochają Polacy (i nie tylko)?

Intensywne, złożone w smaku, a na dodatek z ciekawą historią. Wino z gatunku primitivo jest …