Kieszonkowiec kradnie portfel
Nie należy lekceważyć przestróg dotyczących kieszonkowców i sytuacji, w których łatwo zgubić cenne przedmioty. | fot.: Fotolia

Portfel na wakacyjnym wyjeździe – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Letnie wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne to nierzadko coś, na co wiele osób czeka przez okrągły rok. I trudno się temu dziwić, bowiem oprócz błogiego odpoczynku i możliwości korzystania do woli z uroków pięknej pogody, takie wycieczki zazwyczaj dostarczają fantastycznych, niezapomnianych wrażeń. Ale niestety bywa również, że wakacyjny relaks przerywają przykre wypadki – na przykład utrata wartościowych rzeczy, jak portfel z jego całą, cenną zawartością. Co zrobić, aby odpowiednio o nie zadbać i tym samym uniknąć znacznie poważniejszych problemów?

Korzystaj z wakacyjnej swobody – ale z głową!

Przychodzi pora upragnionego odpoczynku i wymarzonego wyjazdu zagranicznego. Na przykład do Hiszpanii lub innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Odpowiednio przygotowujemy się do podróży, pakujemy się, wyruszamy i gdy docieramy do celu – z lubością zapominamy o pozostawionym świecie, pracy, obowiązkach domowych oraz różnych zmartwieniach. W atmosferze luzu i lekkości korzystamy z kąpieli słonecznych, zwiedzamy atrakcje turystyczne czy udajemy się do restauracji. I nierzadko zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, m.in. tych chroniących nas przed kradzieżą. A przypominamy sobie o nich dość boleśnie, kiedy już doszło do nieszczęścia. Nagle orientujemy się, że nie mamy portfela, w którym były pieniądze na pobyt (czyli na życie) i na ważne opłaty (np. za zakwaterowanie lub wynajem auta), karty płatnicze i kredytowe, a co gorsza – dowód osobisty, który wystarczał do przekroczenia granicy kraju należącego do UE. W jednej chwili lekkomyślność przeradza się w dotkliwą stratę, a ta strata – w pasmo poważnych problemów, dotyczących pobytu zagranicą, powrotu do kraju i później.

Dlatego nie należy lekceważyć przestróg dotyczących kieszonkowców i sytuacji, w których łatwo zgubić cenne przedmioty. Wybierając się na plażę bądź do miasta, nigdy nie zostawiajmy portfela w wątpliwych miejscach, takich jak płytkie lub zewnętrzne, łatwiej dostępne przegrody toreb i plecaków czy tylne kieszenie spodni. Zwłaszcza w miejscach publicznych – chodzi tu np. o zatłoczone ulice czy place, atrakcje turystyczne, cieszące się popularnością lokale gastronomiczne czy środki komunikacji miejskiej – miejmy dobrze schowane tego typu przedmioty i pilnujmy ich ze zdwojoną uwagą. Nie trzymajmy portfela na widoku, np. na stoliku kawiarnianym, mimo przeświadczenia, że wszystko mamy pod kontrolą. Złodzieje potrafią mieć zaskakująco skuteczne sposoby na kradzież. Podobnie, jeśli dowiemy się, że dana linia autobusowa to prawdziwy raj dla kieszonkowców – zrezygnujmy z niej, nawet, jeśli oznacza to porzucenie najdogodniejszej drogi do wybranego obiektu turystycznego. Inną, bardzo ważną rzeczą, jest zasada nietrzymania wszystkich cennych rzeczy przy sobie, a już zwłaszcza w jednym miejscu. Zostawmy w bezpiecznym miejscu (np. w zamkniętym pokoju pensjonatu lub hotelowym sejfie) to, co możemy – w końcu po co nam np. paszport na plaży?

Solidne portfele z zabezpieczeniem… i inne rozwiązania!

Równie ważną zasadą, przydatną podczas wyjazdów wakacyjnych, jest reguła nietrzymania wszystkich cennych rzeczy przy sobie – a już zwłaszcza razem, w jednym miejscu. Jest to bowiem zbytnie kuszenie losu i ułatwienie dla potencjalnych złodziei. Przede wszystkim zostawmy w bezpiecznym miejscu (np. w zamkniętym na klucz pokoju pensjonatu lub hotelowym sejfie) to, co możemy – w końcu po co nam np. paszport na plaży? Nie trzymajmy razem dokumentów i gotówki – w przypadku utraty jednej z tych rzeczy, na skutek kradzieży lub innego wypadku, drugiej nic się nie stanie. A to już jakieś mniejsze zmartwienie. Same pieniądze również warto rozdzielić, by część z nich mieć w portfelu, część w kieszeni spodni, część np. między stronami książki, schowanej głęboko w plecaku, a resztę – w miejscu zakwaterowania. Warto też wspomnieć, że profesjonalni dostawcy wysokiej jakości galanterii, takie jak portfele Kochmanski – skorzany.com, oferują obecnie portfele w standardzie RFID, czyli z blokadą antykradzieżową. Posiadają one specjalne osłony, chroniące karty płatnicze przed nieautoryzowanym pobraniem środków (do 50 zł, bez konieczności podania PIN-u). Poza tym istnieje wiele dodatkowych, skórzanych, solidnie wykonanych i eleganckich akcesoriów dla najcenniejszych przedmiotów, takich jak spinki na banknoty, etui na karty płatnicze i kredytowe lub dowód rejestracyjny, nerki i saszetki bądź kabury. Skompletowanie tych rozwiązań potrafi w znacznym stopniu zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo przechowywania pieniędzy oraz dokumentów, a ich koszt może okazać się znacznie niższy, gdy zakupimy je w jednym miejscu i dodatkowo zapiszemy się do newslettera.

Z pewnością jednak nie należy lekceważyć przestróg dotyczących kieszonkowców i okoliczności, w których wielu turystów gubi tego typu rzeczy. Warto zadbać o najcenniejsze przedmioty, mając na uwadze, że w ten sposób dbamy o sympatyczny przebieg całego wyjazdu, a także ogólny komfort – zarówno swój, jak i bliskich, którzy wybrali się z nami na wakacje.

OLI

Sprawdź także

czerwone dodatki do stylizacji

Najmodniejsze dodatki galanteryjne ze skóry dla niej – moda jesień-zima

Szukasz czegoś praktycznego a jednocześnie podkreślającego stylizację i nadającego jej charakteru? Sprawdź co będzie modne …