Rowerem przez Polskę Wschodnią

Szlak pokazuje różnorodność, wielokulturowość oraz dzikość przyrody Polski Wschodniej | fot.: Fotolia

Wielu Polaków docenia to, że na rowerze można się przemieszczać łatwo, szybko i przyjemnie. Po jednoślady coraz częściej sięgamy w czasie wolnym, aby spędzać go aktywnie. Naprzeciw wzrastającym potrzebom „zroweryzowanych” wychodzą organizacje turystyczne i projektanci szlaków rowerowych.

Najdłuższą turystyczną trasą rowerową w Polsce jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Liczy on 1980 km i łączy łańcuchem atrakcji pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

– Na rower możemy wsiąść w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim, a zatrzymać się dopiero w Końskich, w Świętokrzyskiem – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Mandziuk z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Specjalnie przemyślana trasa przyciąga turystów z Polski i zagranicy.

– Z »kręgosłupa« liczącego blisko 2 tys. km wychodzą odnogi (odcinki o długości 15–30 km), które prowadzą do największych atrakcji turystycznych w danym regionie – podkreśla rozmówczyni.

Szlak pokazuje różnorodność, wielokulturowość oraz dzikość przyrody Polski Wschodniej – terenów mniej znanych turystom. Co ważne, trasa jest uniwersalna – odnajdą się na niej zarówno wyczynowcy, jak i rodziny z dziećmi.

Pełnienie funkcji rekreacyjnej nie jest jedynym zadaniem Green Velo. Poprzez napędzanie turystyki szlak ma się przyczynić do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz do tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce Wschodniej.

@infoWire

Sprawdź także

majówka na rowerze

Inspirujące pomysły na wycieczki rowerowe

Nadchodząca majówka to idealny czas, aby przeżyć niezapomniane wrażenia, odwiedzając urokliwe miejsca w Polsce. Całości …