Sardynia Porto Cervo
Jedną z największych zalet tego regionu jest klimat – w ciągu roku na Sardynii jest prawie 300 dni słonecznych! | Porto Cervo fot.: Fotolia

Sardynia – magiczna wyspa na Morzu Śródziemnym

Sardynia to druga co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, a także jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc nie tylko przez zwykłych turystów, ale i gwiazdy kina czy polityków. Piękne plaże, jaskinie, urokliwe zatoczki i czyste, błękitne morze to główne atuty tej włoskiej wyspy. Co jeszcze oferuje Sardynia i jakie skrywa tajemnice?

Sardynia – informacje ogólne

Sardynia posiada prawie 2 tysiące kilometrów wybrzeża, głównie skalistego i wysokiego, choć nie brakuje tam pięknych, piaszczystych plaż. Cała wyspa to przede wszystkim góry i płaskowyże, a wśród roślinności przeważa makia, czyli zawsze zielone zarośla. Jedną z największych zalet tego regionu jest klimat – w ciągu roku na Sardynii jest prawie 300 dni słonecznych! Temperatura rzadko kiedy spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Mówi się nawet, że właśnie dzięki doskonałej pogodzie Sardyńczycy słyną z długowieczności.

Atrakcje Sardynii

Sardynia to wyspa o wielu wyjątkowych miejscach i zabytkach. Będąc na Sardynii, na pewno warto zobaczyć tzw. nuragi – to kamienne budowle w kształcie ściętego stożka skonstruowane bez użycia zaprawy. Na wyspie jest ich około 7 tysięcy. Do dzisiaj naukowcy zastanawiają się, jaki był powód ich powstania. Badacze podejrzewają, że były to obiekty obronne lub miejsca kultu religijnego. Na uwagę zasługuje także Grotta di Nettuno – to jedna z ponad 3 tysięcy jaskiń znajdujących się na wyspie. Można się do niej dostać po widowiskowych schodach z ponad 600 stopniami lub dopłynąć statkiem wycieczkowym. Znane na całym świecie jest także sardyńskie Szmaragdowe Wybrzeże, czyli Costa Smeralda wraz z niezwykle popularnym, ale i luksusowym kurortem Porto Cervo. Ponadto zwiedzając Sardynię, warto odwiedzić takie miasteczka jak: Nora (uważana za najstarsze miasto na Sardynii z ruinami świątyń czy teatru rzymskiego), Sassari (znajduje się tam piękna, barokowa Cattedrale di San Nicola, czyli Katedra św. Mikołaja) czy Alghero. Na turystów czeka także stolica Sardynii – Cagliari – a tam stare miasto Castello, wieże Torre dell’Elefante i Torre San Pancrazio oraz szereg innych atrakcji.

Kuchnia sardyńska

Na wybrzeżu w kuchni sardyńskiej przeważają przede wszystkim owoce morza, takie jak langusty, kraby, małże czy kalmary. W sardyńskim menu nie brakuje jednak także mięsa. Najbardziej znanym sardyńskim przysmakiem jest pieczone prosię – niekiedy tylko zastępuje się je jagnięciem lub koźlęciem. W codziennej diecie Sardyńczyków znaleźć można także wyśmienite sery owcze i kozie. Z ich wykorzystaniem tworzy się m.in. pyszne desery, np. miodowo-serowy, bardzo popularny na Sardynii deser o nazwie sebadas.

Sardynia to bez wątpienia doskonałe miejsce na letni wypoczynek. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie – piękne plaże ze szmaragdowym morzem, luksusowe kurorty, antyczne zabytki czy miejsca do górskich wycieczek czy wspinaczek. Dodając do tego rewelacyjną pogodę oraz wybitną włoską kuchnię, otrzymujemy prawdziwy raj dla turystów. Warto wybrać się na Sardynię i poznać jej niewątpliwy urok oraz bogatą historię.

NPA

Sprawdź także

garnki nieprzywierające

Gotuj bez przypaleń z garnkami nieprzywierającymi

Kompletowanie wyposażenia kuchni potrafi trwać latami. Głównie dlatego, że mało kogo stać na zakup w …