Jezioro w Alpach Julijskich
Jezioro w Alpach Julijskich | fot.: Fotolia

Słowenia – mały kraj wielkich możliwości

Słowenię najczęściej mijamy w drodze na Chorwację, zachwyca nas z okien samochodu, myślimy „następnym razem się zatrzymam i zobaczę Bled, Piran, Jaskinię Postojną”, czas mija i Słowenia ciągle pozostaje krajem tranzytowym w drodze na wakacje. Tendencję tę potwierdzają rezerwacje na domy wakacyjne: do Chorwacji wybiera się ponad 50% rodaków, a na Słowenię  zaledwie 2% klientów Novasol Polska. Czas to zmienić, za czym przemawia piękno tego kraju oraz fakt, że Chorwacja cenowo właściwie dogoniła Słowenię – ta ostatnia uchodziła przez wiele lat za droższą od Chorwacji, teraz jednak ceny się wyrównały.

Dodatkowo Słowenia leży bliżej Polski, więc jeśli planujemy krótki, tygodniowy wypad ten wciśnięty między Austrię, Włochy, Węgry i Chorwację kraj jest idealnym celem. Tylko tutaj świetnego austriackiego schnitzla będziemy popijać bałkańskim winem, pizza i owoce morza będą smakowały jak we Włoszech, a przy deserze będziemy się delektować znakomitym jabłkowym strudlem lub włoskimi lodami.

W czasie zwiedzania na pewno nie można pominąć fantastycznych Alp Julijskich zbudowanych ze sfałdowanych wapieni i dolomitów, przepiękne są też pasma Karawanek, które odwiedzone wiosną przywitają nas zboczami porośniętymi … białymi żonkilami. Alpy Julijskie są dosyć wymagającymi górami, mamy tutaj sporo dość trudnych via ferrat, więc zdobycie najwyższych szczytów wiąże się z górskim doświadczeniem. Najwyższym szczytem jest Triglav (2864 m n.p.m.), od którego nazwę przyjął jedyny w Słowenii – Triglavski – park narodowy.

Alpy Julijskie Słowenia
Alpy Julijskie są dosyć wymagającymi górami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W obrębie parku można znaleźć oczywiście łatwiejsze, rodzinne trasy, np. wokół jeziora polodowcowego Bohinj, które jest zarazem największym słodkim jeziorem w Słowenii. To co jest absolutnie niezwykłe w Słowenii to kolor rzek i jezior, które, jak Socza płynąca wśród najwyższych szczytów, mają turkusowy, lazurowy kolor. Dla osób żądnych wrażeń niezapomnianym przeżyciem będzie rafting po tej przepięknej rzece. Jej kolor w otoczeniu surowych, ostrych szczytów górskich wydaje się wręcz nierzeczywisty. Swoistym centrum sportów ekstremalnych jest Bovec, w którym można zorganizować rafting (firmy oferują pełne wyposażenie dla uczestników), loty paralotnią i wspinaczkę wysokogórską.

W obrębie Triglavskiego Parku Narodowego znajdziemy wiele tradycyjnych, ale też nowoczesnych domów wakacyjnych z oferty Novasol, które w pełni pozwolą rozkoszować się urlopem w Słowenii (wersja nowoczesna SER009,  wersja bardziej tradycyjna, dom u podnóża góry SER114). Mniej domów wakacyjnych mieści się na wybrzeżu, co nie dziwi zważywszy że jego długość ma zaledwie 46 km.  Jednak dla tych, którzy chcieliby zrobić wypad nad morze mamy dobrą wiadomość – przejechanie kraju z góry na dół zajmuje … 2,5 godziny. Kraj jest połączony siecią autostrad co znacznie ułatwia poruszanie i oszczędza czas.

Słoweńskie urokliwe miasteczko Piran
Słoweńskie urokliwe miasteczko Piran | fot.: Fotolia

Pisząc o Słowenii i jej pięknej naturze należy też wspomnieć o szalenie urokliwych, zabytkowych miastach i miasteczkach jak: Ptuj, Piran, Koper, Skofja Loka, Maribor, Radovljica, które zachwycą nas swoimi wąskimi uliczkami, kościołami na wzgórzach, murami obronnymi, placami i rynkami.

Niejako symbolem Słowenii jest jezioro Bled z barkowym kościołem na maleńkiej wyspie. To  miejsce przypomina swoim charakterem słynne uzdrowiska i leczenie u wód, wokół deptaka unosi się jeszcze duch i atmosfera międzywojnia, kiedy to Bled należał do ulubionych miejsc wypoczynku europejskiej arystokracji.

Slovenia, Bled
Jedna z najbardziej charakterystycznych widokówek ze Słowenii – jezioro Bled | fot.: Fotolia

Atrakcję turystyczną stanowią także słoweńskie jaskinie, najbardziej znana jest jaskinia Postojna  wraz z oddalonym od niej kilkanaście kilometrów Predjamskim zamkiem. Tym, którzy widzieli tylko polskie jaskinie trudno będzie sobie wyobrazić ogrom podziemnego świata jaskini Postojna.

Wystarczy powiedzieć, że część trasy zwiedzania pokonuje się w specjalnej kolejce, a wielkość podziemnych sal i form naciekowych absolutnie zachwyca.

Postojna jaskinia
Postojna – jedna z najciekawszych jaskiń w Europie | fot.: Fotolia

Predjamski zamek natomiast to słynna budowla wzniesiona w głębi góry, część zamkowych komnat to w istocie naturalne skalne zagłębienia. Historia zamku jest bardzo ciekawa, baśniowa wręcz, a na uwagę zasługuje również szalenie atrakcyjna dla turystów formuła zwiedzania: nie ciągniemy się znudzeni za przewodnikiem, tylko każdy z nas otrzymuje odtwarzacz z numerami sal i miejsc i ze słuchawkami na uszach poznaje ciekawą i awanturniczą historię zamku we własnym tempie. Świetna przygoda dla dużych i małych, dostępna jest wersja audio w języku polskim.

Malowniczy Predjamski Zamek | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Malowniczy Predjamski Zamek | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z kolejnych ciekawostek dla zainteresowanych – w Słowenii znajdziemy wiele świetnych pól golfowych i największe w Europie kasyno zlokalizowane w Portoroż.

@infoWire

Sprawdź także

seszele

Wakacje w Europie, czy poza?

To, że pandemia Covid-19 zmieniła o 180 stopni branżę turystyczną i możliwość podróżowania stało się …