trollunga
Język Trolla znajduje się w Norwegii. Jest formacją skalną o charakterystycznym wydłużonym kształcie | fot.: stock.adobe.com

Trolltunga i inne kultowe trekkingi w Europie

Trekking. Marzenie aktywnego wędrowca i miłośnika gór. Trekking to co najmniej kilkugodzinna wyprawa w góry. Warunki trekkingu są zazwyczaj dość trudne i wymagają przygotowania, dobrej kondycji i odpowiedniego sprzętu. Trekking święci tryumfy już od wielu lat, więc znane są już trasy określane mianem kultowych. Jedną z nich jest Język Trolla czyli Trolltunga w Skandynawii. Przeczytaj, co warto wiedzieć o tym słynnym celu wypraw zapalonych trekkingowców. Poznaj też inne kultowe trasy w Europie.

Trolltunga – co to i gdzie się znajduje?

Język Trolla znajduje się w Norwegii. Jest formacją skalną o charakterystycznym wydłużonym kształcie. Łatwo się teraz domyślić skąd wzięła się jej dziwna nazwa. Skała znajduje się 1100 metrów n.p.m i 700 metrów nad intensywnie niebieskim jeziorem Ringedalsvatnet. Geograficznie jest to okręg Vestland. Trasa ma 23 kilometry a czas jej przejścia doświadczeni trekkingowcy oceniają zazwyczaj na 4 do 15 godzin. Czas przybycia trasy zależy od kondycji wędrowców, warunków pogodowych i od czasu jaki trekkingowcy poświęcają na oglądanie widoków. A te są spektakularne i nie ma szans by się im oprzeć. 

Język trolla – czy to trudna trasa?

To zależy. Jeżeli masz już doświadczenie w wędrowaniu po górach i dobrą kondycję a do tego wybierzesz się na wyprawę w sprzyjającym sezonie to powinno być dość łatwo. Trudności zaczynają się gdy:

  • Nigdy nie chodziłeś po górach i nie wiesz jak Twój organizm reaguje na wysokość. 
  • Masz słabą kondycję.
  • Wziąłeś nieodpowiednie wyposażenie lub nie masz go w ogóle.
  • Wyruszyłeś podczas trudnych warunków atmosferycznych.
  • Z wrażenia zapomniałeś o najważniejszym – zdrowym rozsądku.

Wprawdzie 1100 metrów n.p.m to nie wyzwanie wysokogórskie, tym niemniej możesz poczuć, że brak Ci tchu. Zmiana wysokości wymaga aklimatyzacji. Warto też potrenować przed wyprawą – szlak oznaczony jest jako „ekspert”. Przejście 23 kilometrów to wyzwanie, zwłaszcza że już początku drogi będziesz szedł serpentyną. Wierz mi, to potrafi zmęczyć już na starcie. Pamiętaj, że sezon na wędrówkę to czerwiec – wrzesień. Po tym czasie może być już naprawdę trudno i warto wtedy wyruszyć z przewodnikiem. Trolltunga to nie tylko wyzwanie, wyjątkowe widoki czy bajeczne zdjęcia na Social Media. Język Trolla to przede wszystkim potęga natury i zawitało już tam kilku, którzy z naturą tam przegrali. Zdrowy rozsadek i bezpieczeństwo przede wszystkim.

Trekking na Trolltunga
Trekking na Trolltunga – klasyczne zdjęcie z ostatniego etapu wędrówki | fot.: stock.adobe.com

Trekking na Trolltunga – co zabrać na wyprawę?

  • Wygodne buty do wędrówek po górach. Zapomnij o adidasach. Można łatwo poślizgnąć się na wilgotnej skale. Zwykłe sportowe buty nie zabezpieczą też kostki a tę bardzo łatwo skręcić podczas górskich wypraw. Poza tym na szlaku nawet w czerwcu często leży śnieg i sporo błota. Buty górskie? To elementarne, Drogi Wędrowcze 😉
  • Wielowarstwowe ubranie – w tym polar, kurtkę przeciwdeszczową. Postaw też na ubrania z materiałów szybkoschnących
  • Okrycie głowy adekwatne do pogody – przy upale łatwo o udar a gdy wieje, cóż, urywa głowę.
  • Apteczka – must have na trasie. Środki przeciwbólowe, plastry, środek odkażający. Wiadomo.
  • Zapas jedzenia i duży zapas wody – Na trasie nie będziesz miał gdzie kupić jedzenia i picia. Będziesz tylko Ty i dzika przyroda. Trasa jest długa więc potrzebujesz paliwa. Wiem, że plecak ciężki ale jeżeli chcesz stanąć na słynnym Języku Trolla to pamiętaj o zapasach.

Piękna, dzika Norwegia zaprasza też na wyprawę na Kjerag i Preikestolen. To również podziwiane, wspaniałe trasy.

Kultowe trasy trekkingowe w Europie – gdzie jechać?

Nie samą Norwegią trekkingowiec żyje. W Europie znajdziesz wiele innych, wartych przejścia tras. 

  • Dolomity we Włoszech – punkt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znany jest Szlak Panoramiczny. Trasa liczy ponad 200 km. Jest podzielona na 20 odcinków – tylko zwiedzać!
Dolomiti Panorama Trek
Dolomiti Panorama Trek to jedna z absolutnych konieczności, jeżeli chodzi o osoby, które są zafascynowane trekkingiem | fot.: stock.adobe.com
  • Rezerwat Kevo w Finlandii – surowa przyroda, mało turystów i absolutna cisza. To dobre miejsce by wsłuchać się we własne myśli. Trasa liczy ok 70 km. Jest ciężka ponieważ wszędzie tylko skały plus lodowata rzeka. Satysfakcja gwarantowana.
Kevo Trail Finlandia
Kevo Trail Finlandia | fot.: stock.adobe.com
  • Park narodowy Riły w Bułgarii – tu zobaczysz zróżnicowany krajobraz. Hale pokryte zieloną trawą, liczne jeziora czy ciekawe formacje skalne. Nie ma też problemu z miejscami noclegowymi. Po drodze są schroniska.
Park Narodowy Riły Bułgaria
Park Narodowy Riły jest jednym z największych i najcenniejszych obszarów chronionych w Europie | fot.: stock.adobe.com

Tras jest oczywiście znacznie więcej. Wielbicieli trekkingu kuszą Alpy (Włochy), Highlands (Szkocja) czy Kazbek (Gruzja) Niezależnie gdzie się wybierzesz – wszędzie czeka na Ciebie onieśmielające piękno przyrody. Piękne widoki z tras trekkingowych zostaną z Tobą już na zawsze. Co więcej poprawisz swoją kondycję i poczujesz satysfakcje po osiągnięciu celu. Trekking pozwoli Ci poznać samego siebie.

MCH

Sprawdź także

wadi rum jordania

Niesamowite trekkingi w Azji

Azja to prawdziwy raj dla piechurów. Przy tak wielu możliwościach zarówno początkujący, jak i bardziej …