wilczy szaniec
Ruiny bunkru powoli znikają za naturalnym kamuflażem natury | fot.: stock.adobe.com

Wilczy Szaniec – śladem wielkiej historii

„Wilczy Szaniec” to nazwa głównej kwatery Hitlera w Polsce podczas II wojny światowej. Bunkier do historii przeszedł także, jako miejsce zamachu  Clausa von Stauffenberga na wodza III Rzeszy.

Odosobniony, ukryty w gęstym lesie i chroniony przez pobliskie jeziora i bagna – Wilczy Szaniec w Gierłoży w Polsce był główną bazą Adolfa Hitlera w czasie prowadzenia frontu wschodniego w fazie ataku na ZSRR. Przywódca nazistowskich Niemiec często mówił o sobie „Wilk” i stąd też nosi nazwę Wilczy Szaniec.

Historia Wilczego Szańca 

Po rozpoznaniu terenu w sierpniu 1940 r. Niemcy podjęli decyzję o budowie Wilczego Szańca. Jego położenie nie było przypadkowe. Ówczesne Prusy  Wschodnie, tuż przy granicy ze Związkiem Radzieckim, należały do najbardziej ufortyfikowanych terenów III Rzeszy. W okolicy znajdowały się liczne twierdze miedzy innymi Giżycko, Toruń, Kłajpeda, Pilawa a także tereny uzbrojone z okopami przeciwczołgowymi i drutami kolczastymi.

Hitler po raz pierwszy przybył do Wilczego Szańca 24 czerwca 1941 r. W szczytowym momencie trwania frontu wschodniego, w bunkrze mieszkało 2000-3000 żołnierzy. Wilczy Szaniec był niezwykle mocno broniony. Trzy strefy bezpieczeństwa otaczały kompleks centralny, w którym znajdował się bunkier Führera. Niektóre wizyty Hitlera w kwaterze trwały kilka dni, inne nawet kilka miesięcy. W latach 1941-1944, Hitler spędził w sumie 850 dni w ogromnym, tajnym kompleksie. Wilczy szaniec opuścił 20 listopada 1944 r. udając się do Belina w czasie, gdy Armia Czerwona zbliżała się do Gierłoży podczas ofensywy bałtyckiej. 

Wilczy Szaniec-ruiny kwatery Hitlera
Po rozpoznaniu terenu w sierpniu 1940 r. Niemcy podjęli decyzję o budowie Wilczego Szańca. Jego położenie nie było przypadkowe | fot.: stock.adobe.com

Jak na ironię, większym zagrożeniem dla Hitlera, od zbliżających się Sowietów, były oficerowie z jego własnych szeregów. 20 lipca 1944 r. grupa ludzi Hitlera pod dowództwem Clausa von Stauffenberga podjęła próbę zamachu bombowego na Fuhrera. zamach nie powiódł się a jej efektem była śmierć czterech zamachowców. Dziś mała tablica pamiątkowa potwierdza wydarzenia operacji Walkiria i ofiarę pułkownika Stauffenberga.

Wilczy Szaniec został w większości zniszczony na rozkaz Hitlera w czasie ucieczki do Berlina. Ogromne bunkry zbudowane na powierzchni ziemi z betonowymi ścianami o grubości 8 metrów, okazały się tak solidne, że SS nie było w stanie ich w pełni wyburzyć. W styczniu 1945 roku Niemcy, bez powodzenia, użyli kilku ton dynamitu, aby zatrzeć ślad po kwaterze Hitlera. Ostatecznie kwatera została opuszczona na zaledwie 48 godzin przed przybyciem wojsk sowieckich.

Obawy hitlerowców, że alianci wiedząc o Wilczym Szańcu mają w planach zbombardowanie go, okazały się nieprawdziwe. Alianci odkryli Wilczy Szaniec dopiero po tym, jak Hitler go opuścił.

Wilczy Szaniec dziś

Wilczy Szaniec leży na skraju lasu, koło wsi Gierłoż, 8 km na wschód od Kętrzyna. Samochodem podróż trwa około 12 minut, drogą DW592. Ruiny bunkra powoli znikają za naturalnym kamuflażem natury. Cześć ruin stanowi obecnie muzeum. Bezpłatna, muzealna aplikacja oprowadza zwiedzających po witrynie, która zawiera film o historii nazistowskiej kwatery głównej i jednocześnie prezentuje sprzęt wojskowy. 

Wilczy Szaniec to obowiązkowy punkt na mapie podróży osób ciekawych niezwykłej historii II wojny światowej i śladów po niepohamowanej manii wielkości, jaka omal nie zniszczyła świata. 

BRY

Sprawdź także

Kupari Zatoka Umarłych Hoteli Dubrovnik, Chorwacja

Kupari: tajemnica Zatoki Umarłych Hoteli (Chorwacja)

Kupari, małe miasteczko położone w pięknej Chorwacji niedaleko Dubrownika. Gdyby nie niesamowite znaki historii, byłoby …