wyjazd do USA
Aby wybrać się w podróż do Stanów Zjednoczonych potrzebny jest ważny paszport. Następnie należy zdobyć wizę lub złożyć wniosek o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) | fot.: stock.adobe.com

Wyjazd do USA – o czym trzeba pamiętać?

Stany Zjednoczone są krajem bardzo popularnym w Polsce oraz mającym duży potencjał turystyczny i gospodarczy. Dlatego też wielu Polaków jest zainteresowanych wyjazdem do USA – zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych. Obecnie jest to ułatwione dzięki zniesieniu wiz, niemniej jednak podróż do USA i tak wciąż jest nieco trudniejsza, niż do krajów Unii Europejskiej. Dlatego też warto się do niej dobrze przygotować i nie zapomnieć o niezbędnych kwestiach.

Paszport, wniosek ESTA i wiza

Aby wybrać się w podróż do Stanów Zjednoczonych potrzebny jest ważny paszport. Następnie należy zdobyć wizę lub złożyć wniosek o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Znacznie prostszym i preferowanym przez większość podróżnych rozwiązaniem jest ESTA – która zezwala na pobyt w USA przez maksymalnie 90 dni (ok. 3 miesięcy). Wizy z kolei są wydawane obecnie głównie dla osób odwiedzających USA w celach biznesowych lub zawodowych – umożliwiają one dwa raz dłuższy pobyt, wynoszący do 6 miesięcy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wypadki w czasie podróży stanowią nieprzyjemne, lecz stosunkowo częste epizody. Należy zatem przygotować się na ewentualność, w której przyjdzie nam odwiedzić zagraniczny gabinet lekarski lub – w skrajnych przypadkach – szpital. Dużym atutem Stanów Zjednoczonych jest to, że opieka medyczna jest tam dostępna na bardzo wysokim lub nawet najwyższym możliwym poziomie. Niestety, ta jakość ma swoją cenę – wizyty lekarskie lub szpitalne kosztują około kilkuset USD. Zabiegi lub dłuższy pobyt w szpitalu to wydatek rzędu kilku bądź kilkunastu tysięcy USD. Jest to kwota, na której wydanie niewielu podróżnych może sobie pozwolić.

Dlatego też konieczność stanowi ubezpieczenie podróżne. Zalecany jest przy tym wybór polisy takiej firmy, która ma swoje przedstawicielstwa w USA oraz działa na rynku amerykańskim. Dzięki temu w razie nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania można otrzymać pomoc medyczną bez ponoszenia kosztów – które z polskiego punktu widzenia uchodzą za olbrzymie. 

Wtyczki i monety

Obecnie nieustannie korzysta się z urządzeń elektrycznych takich jak smartfony, laptopy, tablety. Są one bardzo praktyczne i niemal konieczne do udanej podróży. Muszą jednak być co jakiś czas ładowane – a w przypadku Stanów Zjednoczonych nie jest to sprawa oczywista. W USA korzysta się z innych gniazdek dających dostęp do sieci elektrycznej. Dlatego bardzo ważne jest zabranie ze sobą przejściówki do gniazdek amerykańskich. Można ją tanio nabyć w wielu sklepach – zwłaszcza tych internetowych – toteż nie powinno być z tym problemu. A zabierając je do USA ma się to poczucie pewności, że nie zostanie się nagle w centrum zagranicznego miasta… z wyładowanym smartfonem i brakiem pomysłu co dalej.

Choć obecnie dominują płatności za pomocą karty lub przelewów online, to warto przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych nabyć trochę amerykańskiej gotówki. Bardzo przydatne okażą się z pewnością monety 25-centowe, używane w wielu automatach (np. parkometrach). Ponadto zawsze ma się zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych trudności z płatnościami elektronicznymi.

Podsumowując można stwierdzić, że podróż do USA nie jest obecnie trudna. Jest jednak parę rzeczy, o których warto pamiętać. Wniosek ESTA lub wiza, paszport, ubezpieczenie, wtyczki i monety 25-centowe – posiadające je możemy spokojnie rozpoczynać podróż do Stanów Zjednoczonych.

MKO

Sprawdź także

Golden Gate most w San Francisco

USA: podróż Wschodnim czy Zachodnim Wybrzeżem?

Stany Zjednoczone to dla wielu Polaków jeden z najważniejszych celów turystycznych w życiu. Wielu z …