Wyspa Sobieszewska, Polska - wydmy nad morzem w słońcu przed burzą
Wyspa Sobieszewska jest bardzo różnorodna pod względem przyrodniczym | fot.: stock.adobe.ocm

Wyspa Sobieszewska – oaza dla fok i ptaków

Wyspa Sobieszewska jest jedną z najbardziej urokliwych dzielnic Gdańska. Oddalona jest od centrum zaledwie 15 km, ale już w tak niedalekiej odległości od zgiełku i życia w mieście, roztacza przed odwiedzającymi urok spokoju i natury. Jest to jedna z 3 wysp polskiego wybrzeża Bałtyku. 

Wyspa Sobieszewska od 1994 roku posiada statut wyspy ekologicznej, co oznacza, iż jest przyjazna ludziom, jak i roślinom i żyjącym tam zwierzętom. We współczesnej rzeczywistości, gdy środowisko jest bardzo zanieczyszczone, jakość powietrza niska- zwłaszcza w okresie grzewczym, czyli jesienno-zimowym, a morza i oceany przestają być bezpiecznym i czystym miejscem dla bytujących tam organizmów, oaza, jaką stanowi Sobieszów, daje wytchnienie i spokój. Walory przyrodnicze i panujący tam klimat stanowią idealne miejsce do spędzenia urlopu w bliskości natury. 

Dla każdego coś ciekawego

Wyspa Sobieszewska odznacza się jednymi z najpiękniejszych plaż, jakie można spotkać na polskim wybrzeżu. Pole do realizacji swoich pasji i aktywnego wypoczynku znajdą tam zarówno plażowicze, spacerowicze czy rowerzyści. Co więcej, rozległa piaszczysta plaża i różnorodność roślin z pewnością zachwyci osoby pasjonujące się fotografią, ponieważ na każdym kroku natrafią one na urokliwe kadry godne uwiecznienia. Miłośnicy historii również znajdują w tym miejscu coś dla siebie, ponieważ Sobieszewo skrywa wiele historycznych ciekawostek i …tajemnic. 

Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska odznacza się jednymi z najpiękniejszych plaż, jakie można spotkać na polskim wybrzeżu | fot.: stock.adobe.com

Przyroda Wyspy Sobieszewskiej

Wyspa Sobieszewska jest bardzo różnorodna pod względem przyrodniczym, co w głównej mierze zostało zdeterminowane przez jej deltowe położenie geograficzne. Występuje tam duża ilość siedlisk, czyli plaże nadmorskie, wydmy, łąki i pola uprawne, stawy czy jeziora przymorskie. Można tam spotkać około 500 gatunków roślin i ponad 300 gatunków różnych zwierząt. Podczas spacerów napotkać można takie zwierzęta jak dziki, sarny, kuny czy łasice, ale na nabrzeżu jest też okazja do spotkania fok w ich naturalnym środowisku. Wyspa Sobieszewska jednak słynie z tego, iż jest siedliskiem wielu ptaków, dla których stwarza idealne warunki do życia. Ornitolodzy odnotowali, że na tym terenie bytuje około 300 różnych gatunków ptaków, które zakładają tam gniazda, odbywają łęgi bądź traktują wyspę jako przystanek podczas jesiennych migracji. Z tego względu, dla ich ochrony, na tym terenie powstały dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha

Rezerwat Mewia Łacha jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów nad polskim Bałtykiem i ważnym obszarem w Polsce. Warto wiedzieć, że to jedyne miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. Rezerwat powstał 30 lat temu, w 1991 r. aby chronić kolonie lęgowe rybitw, ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. 

Ujście Wisły do Bałtyku z lotu ptaka
Na plaży i przy ujściu Wisły do morza da się zauważyć foki w ich naturalnym środowisku | fot.: stock.adobe.com

Raj dla ptaków 

Kompleks przybrzeżnych jezior, wydmy i bagna to miejsce na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie często zatrzymują się ptaki podczas swoich wędrówek. W rezerwacie natomiast zaobserwowano, iż na stałe występuje tam około 320 gatunków różnych ptaków, z czego 45 zakłada gniazda i wychowuje swoje młode. Jako najciekawsze z nich można wymienić rybitwę białoczelną, sieweczkę obrożną, sieweczkę rzeczną, bąka, kropiatkę, zielonkę czy wąsatkę. W okresie pozalęgowym spotyka się stada kaczek, gęsi, łabędzi i mew. 

Jezioro Ptasi Raj w rezerwacie na Wyspie Sobieszewskiej
Kompleks przybrzeżnych jezior, wydmy i bagna to miejsce na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie często zatrzymują się ptaki podczas swoich wędrówek. Na zdj. Jezioro Ptasi Raj w rezerwacie na Wyspie Sobieszewskiej | fot.: stock.adobe.com

Spotkanie z foką 

Na plaży i przy ujściu Wisły do morza da się zauważyć foki w ich naturalnym środowisku. Wyspa Sobieszewska to miejsce, gdzie panują idealne warunki do osiedlenia się tych właśnie zwierząt. Dzięki temu, iż ten teren został przekształcony w rezerwat przyrody i obowiązuje zakaz wstępu w niektóre miejsca, foki mogą poczuć się bezpiecznie i w spokoju osiedlać się i rozmnażać. Z tego właśnie powodu, odwiedzając Wyspę Sobieszewską, zyskuje się okazję do zobaczenia foki wygrzewającej się na piasku. 

APA