Najciekawsze wystawy rzeźb lodowych
Najciekawsze wystawy rzeźb lodowych | fot.: infoWire
Strona główna / Styl życia / Pasje / Z mrozu rodzi się sztuka, czyli wystawy rzeźb lodowych

Z mrozu rodzi się sztuka, czyli wystawy rzeźb lodowych

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że bałwan z marchewkowym nosem i rękami z patyków nie jest przykładem wyżyn artystycznego wyrafinowania. Istnieją jednak artyści, którzy sztukę zimowej rzeźby doprowadzili do perfekcji. Ich materiałem jest lód i śnieg, a narzędziem… nierzadko piła mechaniczna! Zobacz, gdzie można podziwiać ich niezwykłe dzieła. Centrum lotnicze Sky4Fly.net prezentuje cztery fascynujące wystawy rzeźb lodowych.

Festiwal Rzeźby Lodowej w Amsterdamie

Impreza ta, nazywana przez organizatorów najważniejszym zimowym wydarzeniem w Europie, co roku przyciąga do stolicy Holandii tysiące turystów. Tegoroczna wystawa – odbywająca się między 10 grudnia 2016 a 5 lutego 2017 – zachwyca zwiedzających ponad setką rzeźb, które wykonane zostały przez 42 najlepszych artystów z całego świata. Organizatorzy zadbali o to, by twórcom nie zabrakło materiału do pracy, dlatego na teren wystawy przywieziono po 275 tysięcy kilogramów lodu i śniegu. Najbardziej okazała praca ma niemal 6 metrów wysokości. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest hasło „muzyka inspiruje”, które ma przyciągać do Amsterdamu nie tylko amatorów rzeźby lodowej, ale i wielbicieli muzyki.

– Przed wizytą na Arena Boulevard, gdzie odbywa się wystawa, należy zaopatrzyć się w ciepły ubiór, ponieważ w hali wystawowej temperatura spada nawet do -10 stopni. Zwiedzanie jest możliwe codziennie między godziną 10 a 19, jednak jest odpłatne dla wszystkich powyżej 4 roku życia. Dla osoby dorosłej bilet kosztuje 16,50 € – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Wystawa rzeźb lodowych w Harbinie

Festiwal ten może szczycić się długoletnią tradycją. Już od 1963 roku organizowany jest w północno-wschodniej części Chin dla uczczenia nadejścia Chińskiego Nowego Roku. Co roku tysiące artystów pracuje nad zbudowaniem ze śniegu i lodu nie tylko najbardziej znanych dzieł sztuki, ale i wielu monumentalnych budowli, takich jak zamek z Disneylandu, Wielki Mur Chiński czy Koloseum. Powierzchnia, którą zajmują rzeźby wynosi ponad 0,6km2. Jest to doskonałe miejsce na wyjazd z dziećmi, które mogą skorzystać z innych atrakcji oferowanych przez organizatorów obejmujących chociażby samodzielne projektowanie lodowych rzeźb czy zjazd na lodowej zjeżdżalni.

– Najlepiej odwiedzić wystawę w nocy, kiedy rzeźby oświetlone są różnobarwnym światłem. Dla zakochanych przyjazd do Harbinu może być szczególnie interesujący, ponieważ podczas festiwalu można wziąć ślub w jednej z lodowych świątyń. Należy jednak pamiętać, że wystawa czynna jest tylko do początku lutego – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Winterlude w Kanadzie

Kanadyjczycy, znani w świecie miłośnicy sportów zimowych, również mają swój festiwal rzeźb lodowych. Co roku, gdy rzeka Ottawa zamarza, teren wokół niej na trzy tygodnie staje się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w kraju. To tu podziwiać można artystów z całego świata rzeźbiących najpiękniejsze olbrzymie figury lodowe. Po obejrzeniu lodowych kopii najbardziej znanych dzieł sztuki można pojeździć psimi zaprzęgami lub spróbować swych sił na jednym z największych lodowisk na świecie. W tym roku impreza trwać będzie od 3 do 20 lutego, a wstęp na większość z przygotowanych atrakcji jest darmowy. Należy jednak pamiętać, że najlepiej zwiedzać to miejsce w weekend, tylko wówczas organizatorzy gwarantują możliwość uczestniczenia we wszystkich przygotowanych atrakcjach.

Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu

Od kilkunastu lat również w Poznaniu spotkać można artystów z całego świata wykonujących dzieła sztuki z lodu. Co roku na początku grudnia miasto organizuje dwudniowy Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Artyści zmierzyć się mogą w kilku konkurencjach, polegających m.in. na jak najdokładniejszym odtworzeniu konkursowego wzoru czy zespołowym stworzeniu kilkumetrowej rzeźby. Imprezie towarzyszą koncerty oraz warsztaty w rzeźbieniu dla dzieci. Na zamknięcie przygotowywany jest pokaz laserowo-multimedialny. Festiwal odbywa się na Starym Rynku, a wstęp na jego teren jest bezpłatny.

@InfoWire

Sprawdź także

Chiński nowy rok

Nowy rok już tuż? Niekoniecznie! Oto kultury, które mierzą czas inaczej

Trzy, dwa, jeden… Nowy Rok 2017! Czy aby na pewno? Choć kalendarz gregoriański pełni uniwersalną …