dziewczynka na plaży zanzibar
Pełen spokój, cisza, piaszczysta plaża i idealnie czyste i błękitne wody oceanu. Jest to wymarzone miejsce do relaksu | fot.: stock.adobe.com

Zanzibar – wakacje idealne

Niezwykłe bogactwo fauny i flory, rozległe plaże o piasku niczym mąka, liczne wysokie palmy. Taki rajski obraz występuje na Zanzibarze, czyli malowniczej wyspie położonej przy wschodnim brzegu Afryki. Bajkowe widoki sprawiają, że Zanzibar jest naszym jednym z najczęstszych wakacyjnych marzeń. Sprawdźmy co za tym przemawia i co możemy zobaczyć na wyspie.

Spice tour – zwiedzanie plantacji przypraw

Pobytowi na Zanzibarze stale towarzyszą doznania zapachowe. Dzieje się tak za sprawą niezwykle licznych i różnorodnych plantacji. Najbardziej popularne na wyspie są plantacje goździków. Zanzibar jest trzecim na świecie eksporterem tej przyprawy. Po plantacjach oprowadza przewodnik, który nie tylko opisuje rośliny, opowiada ciekawostki, ale również pozwala na próbowanie, wąchanie i dotykanie roślin. Dzięki temu możliwe jest pełne przeniesienie się w świat kurkumy, pieprzu, gałki muszkatołowej czy cynamonu, którego drzewo nazywane jest przez Zanzibarczyków królem przypraw.

market na Zanzibarze
Pobytowi na Zanzibarze stale towarzyszą doznania zapachowe | fot.: stock.adobe.com

Często prosto z plantacji przypraw można przejść na plantację owoców. Oczywiście nadal w towarzystwie miejscowego przewodnika. Można tu nie tylko zobaczyć jak rosną banany czy kokosy, ale nawet zobaczyć jak są one zrywane. Widok mężczyzny wchodzącego na szczy kilkunastometrowej palmy z pewnością robi wrażenie.

Kamienne Miasto, Stone Town
Kamienne Miasto, czyli z angielskiego Stone Town to stara część miasta Zanzibar | fot.: stock.adobe.com

Stone Town – stolica inna niż wszystkie

Kamienne Miasto, czyli z angielskiego Stone Town (w suahili nazwa brzmi Mji Mkongwe) to stara część miasta Zanzibar i jednocześnie stolica Zanzibaru w Tanzanii. To niesamowite miasto, które znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czym wyróżnia się Stone Town? Przede wszystkim jest niepowtarzalną mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej. Jeśli chodzi o architekturę charakteryzuje się wąskimi uliczkami, w których nie mieszczą się samochody. To z kolei ma swoje konsekwencje jeśli chodzi o sposoby przemieszczania się po mieście. Po Kamiennym Mieście najlepiej poruszać się pieszo oraz na rowerach lub motocyklach.

Kamienne Miasto zapisało się także na kartach popkultury. 5 września 1946 roku w miejskim szpitalu w Kamiennym Mieście przyszedł na świat Farrokh Bulsara, wokalista grupy Queen znany jako Freddie Mercury.

Masajowie na plaży Zanzibar
Zanzibar otoczony jest bajkowymi, rozległymi plażami o niezwykle miękkim piasku | fot.: stock.adobe.com

Najpiękniejsze plaże świata

Zanzibar otoczony jest bajkowymi, rozległymi plażami o niezwykle miękkim piasku. Dookoła nich naturalnie rosną palmy kokosowe. Plaże w pobliżu hoteli mają dostęp do licznych restauracji i barów. Podczas pobytu na Zanzibarze nie może zabraknąć kosztowania lokalnych potraw i owoców morza. Leżakowanie w tak malowniczym otoczeniu i popijanie drinka z palemką gwarantuje pełen relaks. Na plażach możemy zobaczyć również liczne, charakterystyczne drewniane parasole. Jednak idąc dalej wzdłuż plaży można dojść do miejsc odosobnionych. Pełen spokój, cisza, piaszczysta plaża i idealnie czyste i błękitne wody oceanu. Jest to wymarzone miejsce do relaksu.

Zanzibar sanktuarium żółwi olbrzymich,
Na Changuu Island znajduje się sanktuarium żółwi olbrzymich | fot.: stock.adobe.com

Żółwie, małpki i lasy namorzynowe

Archipelag Zanzibar zawiera wiele wysp i wysepek. Z racji swojego wyjątkowego położenia i ciepłego klimatu, występuje tu niezwykłe bogactwo fauny i flory. Na Changuu Island znajduje się sanktuarium żółwi olbrzymich, gdzie ciekawskie żółwie chodzą po wyznaczonych ścieżkach razem z odwiedzającymi. Na Zanzibarze znajduje się również park narodowy obejmujący pierwotną dżunglę. Można tu spotkać małe rudobrązowe małpki. Występuje w nim także bardzo ciekawa formacja roślinna jaką są lasy namorzynowe. Charakterystyczne, rozbudowane korzenie ich drzew- mangrowców, można oglądać z miejsca drewnianych kładek dla turystów. Na wyspie występują również jedne z największych drzew świata- baobaby.

baoaby na zanzibarze
Na wyspie występują również jedne z największych drzew świata- baobaby | fot.: stock.adobe.com

Zanzibar jest pełen atrakcji. Wielką zaletą jest ich różnorodność. Czas można spędzać biernie, na przykład leżakując i pływając wśród kolorowych ryb, ale również aktywnie. Sprzyjają temu takie miejsca jak plantacje, Parki Narodowe czy rafy koralowe, gdzie można oddać się nurkowaniu, podziwiając niezwykły świat podwodnych istot. 

RKA

Sprawdź także

Zatoka na Mauritiusie

Wakacje na Mauritiusie – safari i rajskie plaże

Mauritius dla wielu Polaków wdaje się niedostępny i odległy. Kojarzy się z białym piaskiem i …