Czerwona herbata – sposób na figurę i pamięć

Najlepszy jakościowo napar uzyskuje się, zalewając liście czerwonej herbaty wodą o temperaturze maksymalnie 95°C i parząc pod przykryciem przez kilka minut. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żadne sztuczne suplementy diety nie są tak skuteczne, jak natura. Osoby, które zmagają się z nadwagą powinny sięgnąć po czerwoną herbatę. Jej gorzki smak można z łatwością zniwelować dodatkiem aromatów, a jej dobroczynne właściwości są nie do przecenienia.

Czerwona herbata poddawana jest stosunkowo krótkiej fermentacji. To właśnie dlatego zawarte w niej enzymy – polifenole – zachowują swoją aktywność i znacząco wspomagają walkę z nadwagą. Czerwona herbata wspomaga procesy trawienne, wpływa na zwiększenie wydzielania soków trawiennych oraz na tempo przekształcania tłuszczu w energię. Przy tych pozytywach nie można zapomnieć o tym, iż czerwona herbata osłabia proces wchłaniania żelaza, dlatego nie powinno się pić jej wcześniej niż pół godziny po posiłku, oraz w zbyt dużych ilościach. Optymalna ilość czerwonej herbaty w diecie to trzy do pięciu filiżanek dziennie. Przekroczenie tej dawki może być niebezpieczne dla zdrowia, gdyż silne działanie moczopędne czerwonej herbaty może prowadzić do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Spożycia czerwonej herbaty nie zaleca się dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom borykającym się z chorobą wrzodową.

Polifenole zawarte w czerwonej herbacie zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników w organizmie ludzkim, dzięki temu mają dobroczynne działanie antynowotworowe i antymiażdżycowe. Regularne picie czerwonej herbaty reguluje ciśnienie krwi, co z kolei chroni przed chorobami układu krążenia i serca. Czerwona herbata ma także zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

Czerwona herbata zawiera nie tylko enzymy, ale także mikroelementy i związki mineralne. Udowodniono, że zawarty w niej fluor chroni zęby przed próchnicą, ma pozytywny wpływ na stan jamy ustnej i dziąseł.

Nie można zapomnieć o zawartości kofeiny w czerwonej herbacie. To ona odpowiada za poprawę pamięci, myślenia i koncentracji. Jest długotrwałym dostarczycielem energii. Warto zauważyć, że kofeina z herbaty wchłaniana jest wolniej niż ta z kawy, dzięki czemu ma dłuższe i łagodniejsze działanie. Spowolnienie wchłaniania kofeiny spowodowane jest działaniem polifenoli.

Najlepszy jakościowo napar uzyskuje się, zalewając liście czerwonej herbaty wodą o temperaturze maksymalnie 95°C i parząc pod przykryciem przez kilka minut. Chociaż czerwona herbata ma charakterystyczny gorzki smak, zaleca się nie używać do niej cukru. Może on niekorzystnie wpłynąć na niektóre jej właściwości.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Parzenie herbaty

ABC parzenia herbaty

W jesienno-zimowym sezonie niezwykłą popularnością cieszą się herbaciane napary, wyróżniające się pozytywnym oddziaływaniem na zdrowie. …