Hummus
Podstawę dla klasycznej wersji hummusu stanowi: gotowana ciecierzyca, pasta sezamowa, czosnek, kumin rzymski, oliwa z oliwek i sok z cytryny | fot.: Fotolia

Inspirująca ciecierzyca

W czasach, gdy coraz więcej osób deklaruje przejście na dietę wegańską czy wegetariańską, niektóre z produktów roślinnych zyskały na popularności. Przykładem tego jest ciecierzyca, która jest doskonałym źródłem białka i stanowi produkt spożywczy o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Warto więc skorzystać z inspiracji na dania z ciecierzycy, nawet jeśli na co dzień jest się miłośnikiem mięsa. Nie tylko w ten sposób można wzbogacić własną dietę, ale także poznać nowe, niezwykłe smaki. 

Hummus podstawą

W sklepach coraz częściej można zakupić produkt o nazwie hummus, potrawę charakteryzującą kuchnię bliskowschodnią. Hummus jest niczym innym, jak różnymi wariacjami na temat ciecierzycy z pastą sezamową. Dlatego o wiele lepiej jest go przyrządzić samemu, gdyż nie tylko będzie zdrowszy, ale też znacząco tańszy i stworzony według własnych smaków. Podstawę dla klasycznej wersji hummusu stanowi: gotowana ciecierzyca, pasta sezamowa, czosnek, kumin rzymski, oliwa z oliwek i sok z cytryny. Warto dodać, że pastę sezamową znaleźć można w sklepie pod nazwą tahini. Można ją również zrobić samodzielnie, miksując prażony sezam z dowolnym olejem. Wszystkie składniki na hummus należy zblendować ze sobą. Oczywiście można samodzielnie dobierać przyprawy czy inne dodatki, tak aby stworzyć pastę, która najlepiej będzie odpowiadać własnemu gustowi kulinarnemu. Ciekawe smaki uzyskuje się chociażby dodając do hummusu suszone pomidory albo ostrą papryczkę. Hummus doskonale sprawdza się jako smarowidło do pieczywa czy też dip do warzyw.

Ciecierzyca na obiad

Ze względu na dużą ilość białka, ciecierzyca z powodzeniem zastąpić może na talerzu mięso lub rybę. W tym przypadku również inspirację czerpać można z kuchni bliskiego wschodu, gdzie na talerzach królują kotlety z ciecierzycy zwane falafelem. Aby stworzyć ciasto na falafel, podobnie jak w przypadku hummusu, należy zblendować namoczoną przez noc surową ciecierzycę z dodatkami. Najczęściej dodaje się odrobinę mąki, czosnek, sok z cytryny i liczne przyprawy. Następnie z ciasta formuje się placki, które najlepiej wstawić na godzinę do lodówki. Dzięki temu podczas smażenia ich kolor będzie złocisty. Ciecierzyca może być także jednym z głównych składników warzywnych gulaszy, wystarczy dusić wybrane warzywa z ciecierzycą i ulubionymi przyprawami.

Falafel
Aby stworzyć ciasto na falafel, podobnie jak w przypadku hummusu, należy zblendować ciecierzycę z dodatkami. Najczęściej dodaje się odrobinę mąki, czosnek, sok z cytryny i liczne przyprawy | fot.: Fotolia

Ciecierzyca na słodko

Kto powiedział, ze roślina strączkowa nie nadaje się do deserów? Ciecierzyca doskonale bowiem sprawdza się  jako główny składnik domowych wypieków. Pełni ona tutaj zamiennik mąki, co może być ciekawym pomysłem na deser dla osób, które dbają o linię. Dobrą strukturę ciasta uzyskać można łącząc ciecierzycę z bananami, a w celu uzyskania słodkiego smaku, użyć można daktyli czy rodzynek. Oczywiście do ciasta z ciecierzycy można dodać inne składniki, takie jak: owoce, orzechy czy masy. Deser z ciecierzycy jest nie tylko niskokaloryczny, ale także wzbogaca znacząco dietę o białko, dlatego bez obaw można sięgnąć po kolejną porcję takiego przysmaku.

czekoldowe ciasto wegańskie z cieciorką
Wegańskie ciasto czekoladowe, którego podstawą jest cieciorka | fot.: Fotolia

Powyższe wskazówki i przepisy to tylko kilka z wielu możliwości, jakie stwarza ciecierzyca. Jej dość neutralny smak sprawia, że może być dodatkiem do każdego dania. Nawet powszechnie znane i lubiane w Polsce pierogi, można przerobić z udziałem ciecierzycy. Wystarczy stworzyć z niej farsz, który na pewno idealnie urozmaici tradycyjne pierogi.

KFE

Sprawdź także

ciasto czekoladowe z cukinii

Smaczne potrawy z cukinią w roli głównej!

Cukinia to warzywo, które mieści się na liście 20 najchętniej uprawianych warzyw w Polsce. W …