jak zrobić domowy ketchup
Hitem domowych przetworów jest ketchup ze świeżych pomidorów | fot.: Fotolia

Letnie przetwory: na jesień i na zimę

Owocowe i warzywne dobrodziejstwa lata można zatrzymać na dłużej. Wiedziały to już nasze solidne i zapobiegliwe babcie, które całe sierpnie poświęcały myciu słoików, kiszeniu ogórków, smażeniu konfitur i robieniu wszelkiego rodzaju marmolad. Dziś słoiki do przetworów można po prostu kupić i odświeżyć, wyparzając je w piekarniku, więc sprawa stała się prostsza. Nieco trudniej jest z doborem ekologicznych wkładów do przetworów. Owocom i warzywom, które będziemy przetwarzać trzeba poświęcić nieco więcej uwagi na etapie ich zakupu, reszta pozostała bez zmian: trzeba mieć motywację do pracy i siłę samozaparcia, żeby świeżych pomidorów na ketchup po prostu nie zjeść, zanim trafią do słoika.

Domowy ketchup bez cukru i soli

Hitem domowych przetworów jest ketchup ze świeżych pomidorów. Do tego celu najlepiej nadają się polskie, bardzo soczyste i miąższowe, dojrzałe pomidory z odmiany malinowych. Kupimy je wprost od producentów na placach targowych. Do przygotowania ketchupu potrzebna będzie także cebula, czosnek i jabłko. Pomidory umyte przegotowaną wodą parzymy i obieramy ze skórki, podobnie jabłko. Rozmiękczamy je razem z jabłkiem i cebulą i tę masę mielimy, miksujemy lub przepuszczamy przez specjalną wyciskarkę kuchenną zwaną praską. Tak przygotowany mus układamy na rozgrzanej patelni, dodając czosnek i oliwę z oliwek jako podkład. Czosnek można zgnieść wraz z ze szczyptą ostrej papryczki. Niektórzy ryzykują nawet dodatek papryczki chilli, jest to jednak propozycja dla osób lubiących naprawdę ostre smaki. Mus uzupełniamy przecierem pomidorowym i smażymy na małym ogniu około godziny. Proporcja oliwki z oliwek lub innych dodatków zależy od naszej decyzji, czy chcemy, aby ketchup był bardziej jednolity smakowo i tylko pomidorowy, czy zależy nam na jego łagodności. Im więcej oliwy tym, bardziej łagodny. Gotowy ketchup nakładamy do słoików i pasteryzujemy około trzech do pięciu minut. Ketchup domowy można przechowywać nawet przez cały rok, więc warto zainwestować w przygotowanie go z letnich, soczystych i miąższowych pomidorów nazywanych przez rolników malinówkami.

Konfitury bez cukru, soli i bez żelatyny

Konfitury z owoców lata można dziś przygotować jako półprodukt bez cukru, soli i przede wszystkim żelatyny. Jabłka, gruszki lub borówki rozdrabnia się i smaży bez podstawy tłuszczowej na patelni teflonowej aż uzyskają one spójną konsystencję i po prostu umieszcza w słoikach, które następnie są pasteryzowane. Taką podstawę można w zimowych miesiącach stosować jako wkład do ciasta drożdżowego lub półprodukt do wegetariańskiego leczo w przypadku przetworów z cukinii. Są też zwolennicy pasteryzowania całych kawałków cukinii, która świetnie przechowuje się w tej formie.

A może ogórki na szybko?

Zwolennicy kiszonych ogórków lubią też te sierpniowe, zwane „ogórami na szybko”. Ogórki zaopatrzone w ząbki czosnku (ich ilość zależy od tego, czy chcemy uzyskać mocny, czy łagodniejszy smak czosnku) umieszczamy w słojach lub specjalnych, glinianych garnkach do kiszenia ogórków. Obowiązkowo wkładamy do nich koper w postaci bukietów lub rozdrobnionych łodyżek. Aby ogórki zakiszone i gotowe do spożycia były już po kilku dniach do słoika dokładamy kromkę chleba. Zalewamy całość wrzątkiem i zagryzanie kiszonych ogórków albo stosowanie ich jako dodatek do domowego leczo będzie możliwe jeszcze w tym samym tygodniu. Smaki lata zależą wyłącznie od naszej wyobraźni i gotowości do ich urzeczywistnienia.

AKA

Sprawdź także

rokitnik właściwości zdrowotne

Rokitnik: skarb w kosmetykach i w kuchni

Rokitnik to małe drzewo lub krzew o wielu łodygach, który rośnie zarówno w warunkach dzikich, …