pączki na tłusty czwartek
Tajemnicą wyśmienitych pączków jest ich puszystość, lekkość i wyrośnięte ciasto | fot.: stock.adobe.com

Pączki, faworki, róże karnawałowe – pyszne przepisy na ostatki

Ostatki to ostatni dzień przed Wielkim Postem, kiedy możemy pozwolić sobie na chwilę słodkiej rozpusty. Chociaż internet kusi różnorodnością przepisów, warto wybrać tradycyjne smakołyki, które piekły kiedyś nasze babcie i mamy, ze względu na ich wysokie walory smakowe i łatwo dostępne składniki. W tym okresie przedświątecznym na stołach królowały przede wszystkim pączki, które do dziś cieszą się dużą popularnością, faworki i róże karnawałowe, które niezwykle kusiły swym pięknym wyglądem. Proponujemy zatem powrót do słodkich korzeni, oferując Wam garść pysznych przepisów. 

Jak zrobić pyszne pączki – przepis

Tajemnicą wyśmienitych pączków jest ich puszystość, lekkość i wyrośnięte ciasto. Jak krok po kroku przygotować i usmażyć przepyszne pączki?

Składniki jakich potrzebujemy to:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • szklanka ciepłego mleka
  • 3 żółtka dużych jajek lub 4 średnich
  • 14 g suchych drożdzy (opakowanie) lub 50 g świeżych 
  • 1/4 kostki roztopionego i ostudzonego masła
  • 3 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • odrobina soli
  • 2 łyżki spirytusu
  • 1 łyżka cukru waniliowego

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Zaczynamy od przygotowania zaczynu:

Ciepłe mleko mieszamy z pokruszonymi drożdżami, 1 łyżką mąki i 1 łyżką cukru. Po wymieszaniu, miskę ze składnikami wstawiamy do ciepłej wody na ok 15 minut do czasu, gdy drożdże się spienią. Można również umieścić składniki w lekko nagrzanym piekarniku (ok. 30 – 35 stopni)

Gdy zaczyn rośnie, mieszamy przesianą mąkę z cukrem waniliowym i solą. Następnie ucieramy żółtka, jajko i pozostały cukier do powstania puszystej piany. Aby uzyskać taką konsystencję, należy ubijać ok 15 minut. Mąkę mieszamy z wyrośniętymi już drożdżami i mieszamy drewnianą szpatułką. Całość mieszamy z masą jajeczną. Dodajemy masło i spirytus, zagniatamy do jednolitej konsystencji. Następnie wyrabiamy ręką ciasto i odstawiamy na ok 1,5 h do jego wyrośnięcia. Ciasto musi być przykryte materiałem i leżeć w ciepłym miejscu.

Po wyrośnięciu, ugniatamy jeszcze ciasto przez około 3 minuty na stolnicy podsypanej mąką. Następnie rozpłaszczamy na wysokość około 2 cm i wycinamy szklanką kulki na średnicę ok 6-7 cm. Na każdy krążek nakładamy łyżeczkę nadzienia (zależnie od preferencji – marmolada lub konfitura o wybranym smaku) i zlepiamy boki jak pierogi po czym formujemy kulkę. Nacięte krążki odstawiamy na 40 min do ponownego wyrośnięcia. Po tym czasie przechodzimy do smażenia. Aby dobrze usmażyć pączki, olej musi być wolno i porządnie rozgrzany, mniej więcej do temperatury 180 stopni. Jeśli nie masz termometra, możesz sprawdzić gotowość oleju wrzucając do garnka odrobinkę ciasta. Jeśli zacznie się smażyć, olej jest już gotowy. Pączki nakładamy partiami i smażymy ok 2-3 minut na każdą stronę, tak żeby uzyskały rumiany kolor. Usmażone wyławiamy delikatnie i kładziemy na ręcznik papierowy i kratkę do wystygnięcia.

Jeszcze ciepłe możemy polać lukrem – czyli porządnie wymieszanym cukrem pudrem (200 g) z łyżką wody lub sokiem z cytryny.

Domowe faworki. Apetyczne delikatne ciastka z kruchego ciasta
Faworki to idealna alternatywa dla osób, które nie przepadają za pączkami | fot.: stock.adobe.com

Jak zrobić faworki – przepis

Faworki to idealna alternatywa dla osób, które nie przepadają za pączkami. Ich idealna konsystencja jest krucha i delikatna, a smak śmietankowy. Sposób jego smażenia jest taki jak w przypadku pączków, czyli na głębokim tłuszczu.

Składniki potrzebne do przygotowania faworków:

  • 5 żółtek
  • 2 szklanki mąki pszennej (najlepiej typ 450)
  • pół łyżeczki soli
  • pół łyżeczki cukru
  • 5 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
  • olej lub smalec
  • cukier puder
  • 1 łyżka spirytusu lub octu

Przesianą mąkę mieszamy z cukrem pudrem i solą. Dodajemy śmietanę, spirytus i żółtka, całość mieszamy zagniatamy na jednolite ciasto. Uformowane w jedną wielką kulę ciasto owijamy w folię i odstawiamy na ok 45 minut. Po tym czasie wykładamy ciasto na blat posypany mąką i kilka razy wałkujemy i składamy, jednocześnie uderzając wałkiem w ciasto, żeby je uelastycznić.

Dzielimy ciasto na kilka części i każdą z nich wałkujemy na cienko. Nacinamy nożem podłużne plastry, następie kroimy prostokąty lub kształt równoległoboku. W każdym po środku nacinamy dziurkę i przekładamy jedną końcówkę ciasta. Uformowane faworki odkładamy pod ściereczkę, żeby nie wyschły i smażymy na głębokim tłuszczu, około 40 – 60 sekund z każdej strony, aż nabiorą rumianego koloru. Na końcu posypujemy cukrem pudrem.

Jak przygotować róże karnawałowe – przepis

Aby przygotować piękne i znakomite róże karnawałowe, korzystamy z przepisu na ciasto na faworki. Zmienia się jedynie forma sklejania ciasta. W celu stworzenia róży, wykrawamy 3 różnej wielkości kółka i nacinamy każde kółeczko po bokach, aby powstały płatki. Ważne jest, aby nacięcia się na siebie nie nakładały. Kładziemy kołka na siebie, zaczynając od największego, kończąc na najmniejszym. Dociskamy środek palcem, aby ciasto zlepiło się. Tak jak w przypadku pączków i faworków, smażymy na głębokim oleju, partiami w garnku do uzyskania rumianego koloru.

Po usmażeniu nakładamy na środek trochę ulubionego dżemu lub wiśnię z syropu.

Smacznego!

EMA