Półka na przyprawy, czyli jak zachować porządek w kuchni?

Pozbądź się fabrycznych opakowań. Trudno je szczelnie zamknąć, przez co przyprawy mogą zwietrzeć lub zwilgotnieć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przechowywanie przypraw potrafi wymknąć się spod kontroli nawet najbardziej zagorzałym perfekcjonistom. Jeśli używasz ich dużo, mamy dla ciebie kilka pomysłów na półki na przyprawy, które pomogą ci zachować porządek.

Półka na przyprawy – po co nam to?

Ile razy zdarzyło ci się, że poszukiwania wybranej przyprawy, która „przecież musi być, bo ostatnio wpadła ci w oko”, kończyły się wycieczką do sklepu? Ile razy po powrocie okazało się, że „jednak była”? A może torebki wysypują się z szafki po otwarciu drzwiczek? Półka na przyprawy, którą dopasujesz do aranżu swojej kuchni, z pewnością pomoże ci zachować porządek i zaoszczędzić sporo czasu na niepotrzebnym grzebaniu w szafce.

Jaką półkę na przyprawy wybrać?

Najlepiej zrobisz, jeśli staniesz na środku swojej kuchni i rozejrzysz się wokoło. Wypatruj w niej:

  • wolnego kawałka blatu, na którym nie stoją chlebak czy mikrofalówka,
  • pustego fragmentu ściany,
  • wiszących szafek, pod którymi nic nie stoi.

Kiedy już zdecydujesz, gdzie umieścisz swoją półkę na przyprawy, łatwiej będzie ci dobrać jej typ. Poznaj różne sposoby na przechowywanie przypraw i zdecyduj, który z nich najlepiej wpasuje się w twoją kuchnię.

Stojąca półka na przyprawy

Można dostać ją w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz lub w łatwy sposób wykonać samemu. Wystarczy kilka prostych deseczek, śrubokręt i wkręty do drewna. Do zabezpieczenia przed kuchennymi zabrudzeniami oraz nadania lepszego wyglądu przyda się także lakierobejca. O czym pomyśleć przy zakupie lub samodzielnym wykonaniu takiej półki?

  • Dostosuj jej wymiary do mebla, na którym ma stać. Jeśli chcesz postawić ją na kuchennym blacie, ale pod wiszącymi szafkami, pamiętaj, by nie była zbyt wysoka, ponieważ zdejmowanie słoików z najwyższego segmentu może być niewygodne.
  • Pogrupuj swoje przyprawy. Dzięki temu każdy ich rodzaj, np. zioła, przyprawy ostre, przyprawy orientalne itd., postawisz na osobnym segmencie półki, który możesz podpisać lub oznaczyć w inny sposób.

Półka wisząca na ścianie

To najlepszy wariant jeśli znajdziesz w kuchni niezagospodarowany kawałek ściany. W zależności od tego, jak dużo wolnego miejsca jest na ścianie, możesz powiesić jedną dłuższą lub kilka krótszych półek jedna pod drugą. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy wariant, pamiętaj o tym, żeby użyć chociaż jednego dodatkowego wspornika w połowie długości półki. Warto pomyśleć o tym, zanim słoiki z przyprawami wylądują na podłodze.

Półka na przyprawy - szklane słoiki
Jeśli lubisz kulinarne eksperymenty i szukasz niecodziennych smaków, w twojej kuchni z pewnością znajduje się mnóstwo przypraw. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie tylko półka

Jeśli w twojej kuchni brakuje miejsca na powieszenie lub postawienie półki, postaw na inny pomysłowy sposób przechowywania przypraw.

Przyprawniki na magnes

Przyprawniki na magnes to metalowe puszki z przezroczystymi nakrętkami i namagnesowanym spodem. Możesz przyczepić je do lodówki lub ścianki metalowej półki. Jeśli twoja lodówka jest zabudowana, a w kuchni nie ma innych powierzchni przyciągających magnes, pomaluj fragment ściany farbą magnetyczną.

Wiszące słoiki

Podpisane słoiki z przyprawami przymocuj wieczkiem do spodów wiszących szafek. Jeśli są one metalowe, użyj magnesów, jeśli drewniane – przykręć je wkrętem. Słoik odkręcisz jednym szybkim ruchem ręki.

Czego unikać?

Jeśli lubisz kulinarne eksperymenty i szukasz niecodziennych smaków, w twojej kuchni z pewnością znajduje się mnóstwo przypraw. Przechowywanie ich w torebkach lub woreczkach umieszczonych w skrzyneczce może sprawić, że trudno będzie je odnaleźć. Chyba, że ułożysz je alfabetycznie lub pogrupujesz w inny sposób.

Pozbądź się także fabrycznych opakowań. Trudno je szczelnie zamknąć, przez co przyprawy mogą zwietrzeć lub zwilgotnieć. Przesyp je do słoików lub specjalnych woreczków z tkaniny jutowej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

garnki nieprzywierające

Gotuj bez przypaleń z garnkami nieprzywierającymi

Kompletowanie wyposażenia kuchni potrafi trwać latami. Głównie dlatego, że mało kogo stać na zakup w …