sałatka grecka
Warto przyswoić sobie, jakich składników należy użyć, aby sałatka była naprawdę grecka. Przepis jest dość prosty i wcale nie zawiera dużej ilości składników. Podstawę stanowią pomidory, ogórki, czerwona cebula, zielona i niekiedy czerwona papryka, a także oliwa, oliwki, ser feta i oregano | fot.: Fotolia

Smaki kuchni greckiej

Wakacje mogą kojarzyć się ze słońcem, złotym piaskiem i szumem morza. Niekiedy jednak lokalne smaki są tak wyborne, że na samo wspomnienie wyjazdu jako pierwsze przychodzą nam na myśl wyłącznie cudowne wrażenia kulinarne. Nie inaczej jest z tymi, którzy odwiedzili słoneczną Grecję i zasmakowali chociażby tamtejszych oliwek czy innych wybornych dań. Jak więc odtworzyć choć fragment kuchni greckiej, by poczuć jej klimat we własnym domu?

Podstawa to jakość

Przede wszystkim, aby przygotować dania typowe dla kuchni greckiej, trzeba sięgnąć po produkty o wysokiej jakości, które nierzadko są sprowadzane właśnie z Grecji. Sławny ser feta musi nim w rzeczywistości być. Co to oznacza? Wszelkie sery sałatkowe, które z łatwością można dostać w marketach, tak naprawdę nie mają nic wspólnego z prawdziwym serem greckim. Feta to ser, który robi się z mleka owczego lub koziego, dlatego produkty oparte o mleko krowie są po prostu jego podróbką. W Grecji niezastąpiona wydaje się również oliwa. Na nic jednak kuchenne starania, kiedy posiada się oliwę o niskiej jakości, a tym samym wątpliwym smaku. Oczywiście oliwa ta nie musi być transportowana z Grecji – ważne jednak, aby opatrzona była określeniem „extra virgin”.

Założenia kuchni greckiej

Najczęściej spotykane produkty w kuchni greckiej to oczywiście owoce i warzywa, mięso wieprzowe i baranina, sery i jogurty, a także ryby i owoce morza. Popularne dania to między innymi: gyros podawany z pitą oraz sosem tzatziki, mussaka czyli zapiekanka z bakłażana z mięsem mielonym czy wszelkie zapiekanki w cieście filo. Bardzo często można również skosztować meze, czyli dania składającego się z rozmaitych przekąsek. Za każdym razem może to być jednak coś innego, na przykład owoce morza, oliwki, chlebki pita, rozmaite sery czy wędliny. Meze podawane jest także na Cyprze, gdzie kuchnia jest nieco zbliżona do smaków greckich. Stamtąd też pochodzi, spożywany również w Grecji, owczy ser halloumi, który smażony lub grillowany smakuje wyśmienicie. Oczywiście do posiłków Grecy bardzo chętnie spożywają wina, podobnie jak i mieszkańcy innych krajów Śródziemnomorskich. Aby jednak poznać smaki danego kraju, niekiedy warto rozpocząć kosztowanie od rzeczy najprostszych. Taką potrawą jest niewątpliwie sałatka grecka.

Klasyk, czyli grecka sałatka

Grecką sałatkę można kupić niemal w każdej restauracji czy knajpce. Niestety, bardzo często nie ma ona nic wspólnego z oryginalną wersją tego dania. Warto więc przyswoić sobie, jakich składników należy użyć, aby sałatka była naprawdę grecka. Przepis jest dość prosty i wcale nie zawiera dużej ilości składników. Podstawę stanowią pomidory, ogórki, czerwona cebula, zielona i niekiedy czerwona papryka, a także oliwa, oliwki, ser feta i oregano. Poszczególne składniki są zwykle grubo ciosane, a ser feta dodawany jest w formie dużych plastrów (feta po grecku oznacza właśnie plaster). Oczywiście nie ma co wymagać, aby w polskiej restauracji sałatka ta miała identyczny wygląd i smak, jak ta serwowana w Grecji. Jeśli jednak sałatka grecka składa się głównie z sałaty, lepiej jest szerokim łukiem omijać taki punkt gastronomiczny.

KFE

Sprawdź także

primitivo

Wino primitivo – czym jest trunek, który kochają Polacy (i nie tylko)?

Intensywne, złożone w smaku, a na dodatek z ciekawą historią. Wino z gatunku primitivo jest …