Oliwy aromatyzowane to świetny pomysł na prezent | fot.: MGR

Zamknij lato w butelce… słonecznej oliwy

Wakacje trwają. Ogródki i skrzynki balkonowe pełne są aromatycznych, letnich ziół, które stanowią idealny dodatek zarówno do sałatek, ryb, jak i mięs. By cieszyć się ich smakiem jeszcze przez długie miesiące, po tym, jak zawita do nas jesień, wystarczy kilka małych szklanych buteleczek i oliwa. 

Kto nigdy nie skosztował aromatyzowanej  oliwy, ten nie wie co traci. Może być ona dodatkiem do potrawy, który wydobędzie i wzmocni jej smak,  ale też jej meritum ( jak choćby we włoskim spaghetti aglio, olio e peperoncino). Podana z kromką świeżego chleba tworzy wyśmienitą przystawkę. Małe buteleczki z kolorowymi oliwami wypełnionymi ziołami, czosnkiem, czy papryczkami chilli pięknie wyglądają na pólkach jako ozdoba kuchni. Mogą też być eleganckimi prezentami.

oliwy-aromatyzowane-2
Do zrobienia oliwy wykorzystajmy ulubione zioła | fot,: MGR

składniki

  • oliwa z oliwek
  • ulubione świeże zioła (rozmaryn, majeranek, tymianek, szałwia, melisa, pietruszka, estragon itd.) – szklanka na 300 ml oliwy
  • suszone papryczki chilli – 5 strąków na 300 ml oliwy
  • czosnek – główka na 300 ml oliwy

sposób przygotowania

Przyrządzanie aromatycznej oliwy należy zacząć od wyparzenia butelek.  Świeże zioła trzeba umyć, starannie osuszyć, włożyć do czystych butelek i zalać oliwą. Papryczki chilli muszą być wcześniej wysuszone, a czosnek obrany. Intensywność i moc oliwy zależą od ilości użytych ziół i przypraw. Zioła i przyprawy można ze sobą mieszać w różnych proporcjach i konfiguracjach, dopasowując smak oliwy do własnych preferencji. Napełnione butelki muszą odstać około 2 tygodnie, szczelnie zamknięte, w ciemnym i chłodnym miejscu.

MGR

Sprawdź także

różeniec górski adaptogen

Różeniec górski (Rhodiola rosea) – adaptogen korzystny dla pracy mózgu

Różeniec górski, znany również jako Rhodiola rosea, to niewielka roślina z rodziny gruboszowatych, która rośnie …