Strona główna / Styl życia / Smaki / Zamknij lato w butelce… słonecznej oliwy
Oliwy aromatyzowane to świetny pomysł na prezent | fot.: MGR

Zamknij lato w butelce… słonecznej oliwy

Wakacje trwają. Ogródki i skrzynki balkonowe pełne są aromatycznych, letnich ziół, które stanowią idealny dodatek zarówno do sałatek, ryb, jak i mięs. By cieszyć się ich smakiem jeszcze przez długie miesiące, po tym, jak zawita do nas jesień, wystarczy kilka małych szklanych buteleczek i oliwa. 

Kto nigdy nie skosztował aromatyzowanej  oliwy, ten nie wie co traci. Może być ona dodatkiem do potrawy, który wydobędzie i wzmocni jej smak,  ale też jej meritum ( jak choćby we włoskim spaghetti aglio, olio e peperoncino). Podana z kromką świeżego chleba tworzy wyśmienitą przystawkę. Małe buteleczki z kolorowymi oliwami wypełnionymi ziołami, czosnkiem, czy papryczkami chilli pięknie wyglądają na pólkach jako ozdoba kuchni. Mogą też być eleganckimi prezentami.

oliwy-aromatyzowane-2
Do zrobienia oliwy wykorzystajmy ulubione zioła | fot,: MGR

składniki

  • oliwa z oliwek
  • ulubione świeże zioła (rozmaryn, majeranek, tymianek, szałwia, melisa, pietruszka, estragon itd.) – szklanka na 300 ml oliwy
  • suszone papryczki chilli – 5 strąków na 300 ml oliwy
  • czosnek – główka na 300 ml oliwy

sposób przygotowania

Przyrządzanie aromatycznej oliwy należy zacząć od wyparzenia butelek.  Świeże zioła trzeba umyć, starannie osuszyć, włożyć do czystych butelek i zalać oliwą. Papryczki chilli muszą być wcześniej wysuszone, a czosnek obrany. Intensywność i moc oliwy zależą od ilości użytych ziół i przypraw. Zioła i przyprawy można ze sobą mieszać w różnych proporcjach i konfiguracjach, dopasowując smak oliwy do własnych preferencji. Napełnione butelki muszą odstać około 2 tygodnie, szczelnie zamknięte, w ciemnym i chłodnym miejscu.

MGR

Sprawdź także

zestaw świąteczny lancerto

Pięć pomysłów na elegancki prezent świąteczny dla mężczyzny

Szukasz pomysłu na prezent dla chłopaka, męża, taty lub dziadka? Nie chcesz kolejny raz kupować …