parowar warzywa
Używanie parowaru to świetny sposób na stworzenie zdrowych dań. Gotując na parze, nie używamy tłuszczu, co sprawia, że posiłki nie są kaloryczne | fot.: stock.adobe.com

Zdrowo i wygodnie – czyli jakie są zalety korzystania z parowaru?

Odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta jest receptą na zachowanie dobrej kondycji. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i unikanie stresu to recepta na długowieczność. W jaki sposób przyrządzać jedzenie, by było jak najbardziej wartościowe dla naszego organizmu? Gotowanie na parze to najzdrowsza forma obróbki termicznej potraw.  Wybór tej metody będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które dbają o swoją witalność i chcą, by wartość ich pożywienia była jak najwyższa.

Zalety gotowania na parze

Podczas tradycyjnego gotowania, cenne składniki pokarmowe zostają uwolnione do wody, którą  później wylewamy, tracąc je. Przygotowane w ten sposób pożywienie, pozbawione jest około 40% witamin i minerałów. W największej ilości ubywa witaminy C (nawet do 70%), w tłuszczach rozpuszczane są też witaminy A i E. Sytuacja wygląda podobnie w trakcie blanszowania, duszenia i smażenia. Gotowanie na parze to sposób na to, by zachować wartościowość potraw.

Używanie parowaru to świetny sposób na stworzenie zdrowych dań. Gotując na parze, nie używamy tłuszczu, co sprawia, że posiłki nie są kaloryczne. Jedzenie jest lekkostrawne, nie podlega przetwarzaniu, zachowując swój bogaty skład pod względem mineralnym i witaminowym. Mięso ugotowane w ten sposób jest miękkie i delikatne, łatwo się trawi, nie powodując uczucia ciężkości i problemów gastrycznych. Warzywa zachowują jędrność i kolor, nie nasiąkają tłuszczem ani wodą, dzięki czemu czujemy pełnie ich smaku. Nie istnieje ryzyko przypalenia.

Parowar – sposób na szybkie, wygodne i smaczne gotowanie

Jak zrobić szybki, a jednocześnie smaczny i zdrowy obiad? Przy pomocy parowaru! Ten sprzęt pomoże nam w przygotowaniu dania składającego się z wielu składników w jednym czasie. Bez konieczności używania czterech garnków, dbania o to, by niczego nie przypalić, możemy skonstruować menu, które zawiera kilka produktów i praktycznie samo się robi w błyskawicznym tempie. W urządzeniu znajdują się pojemniki ułożone pionowo jeden na drugim, w każdej misie umieszcza się poszczególne elementy dania, dla których jest określony czas gotowania. Aromaty składników ulokowanych na poszczególnych piętrach nie mieszają się za sobą. Temperatura i czas gotowania są dostosowane do określonych kategorii żywności, by uzyskać pełnie smaku.

Pomysły na dania

Na parze możemy ugotować zarówno mięso, ryby, warzywa, owoce morza, jak i makarony, ziemniaki, ryż, kasze – lista produktów jest długa i warto korzystać z możliwości, jakie daje nam ten sposób przyrządzania potraw. Przykładem tego, że można podać zdrowszą opcję niemal każdego dania, jest pomysł na lżejszą wersję gołąbków. Innym przepisem na lekkostrawny posiłek jest sola z koperkiem, ziemniakami i szparagami. Wykorzystując urządzenie możemy zrobić nawet ciasto!

Przepis na dietetyczne ciasto z parowaru

  • 8 łyżek mąki amarantusowej lub dowolnej innej,
  • 3 jabłka,
  • 5 łyżek zmielonego siemienia lnianego,
  • jajko,
  • 2 łyżki miodu,
  • 2 łyżki otrębów owsianych
  • garść dowolnych bakalii,
  • szczypta cynamonu.

Blendujemy obrane ze skórki jabłka, miód, jajko, len i mąkę i cynamon, dodajemy do nich bakalie i mieszamy. W parowarze pojemnik na ryż wykładamy folią aluminiową, posypujemy otrębami i wykładamy na to masę. Zalewamy pojemnik na wodę wrzątkiem i ustawiamy czas parowania na 50 minut. W trakcie uzupełniamy wodę. Smacznego!

SST

Sprawdź także

warzywa i owoce

Dlaczego warzywa i owoce powinny być podstawą diety?

Warzywa i owoce znajdują się u podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jeszcze do …