Aby otrzymać paszport dla czworonoga, należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który oznakuje zwierzę czipem | fot.: Fotolia

Czy leci z nami pies?

Zwierzęta coraz częściej zwiedzają świat ze swoimi właścicielami. Podróżują autem, pociągiem, a nawet samolotem. Jeśli planujemy wyjazd z pupilem, powinniśmy odpowiednio wcześnie postarać się o dokumenty potrzebne do jego przewiezienia.

Aby otrzymać paszport dla czworonoga, należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który oznakuje zwierzę czipem – mówi serwisowi infoWire.pl Jolanta Łapińska, zoopsycholog i behawiorysta ze schroniska Na Paluchu. W dokumencie muszą być zawarte dane właściciela, informacje o płci pupila, jego kolorze, rasie oraz dacie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Paszport jest ważny przez rok – w tym czasie zwierzę może wielokrotnie przekraczać granice krajów Unii Europejskiej. Niektóre państwa, np. Irlandia, Szwecja i Anglia, wymagają od właścicieli dodatkowo zaświadczeń o tym, że nasz pupil przeszedł zabiegi przeciw bąblowicy i kleszczom.

Małe zwierzę wolno nam zabrać ze sobą na pokład samolotu w kontenerze transportowym, duże – musi lecieć w luku bagażowym. Nie każda maszyna jest jednak przystosowana do przewozu zwierząt – trzeba o tym pamiętać, kiedy planujemy podróż. Jeśli czworonóg cierpi na chorobę lokomocyjną, warto poprosić weterynarza o przepisanie odpowiednich środków farmakologicznych, łagodzących objawy.

Do kontenera powinno się przyzwyczajać pupila jeszcze przed wylotem – najlepiej kłaść mu tam smakołyki, aby zwierzę polubiło pojemnik i chętnie w nim przebywało. Zabieg ten nie sprawi jednak, że podczas podróży będzie ono całkowicie spokojne. Dlatego jeżeli się nie przeprowadzamy, tylko wybieramy na krótkie wakacje, lepiej zostawić czworonoga w domu i nie narażać na niepotrzebny stres.

@infoWire

Sprawdź także

zasady podróżowania samolotem

Krótki przewodnik dla podróżujących samolotem

Transport lotniczy sprawił, że świat stał się mniejszy i dostępny dla wszystkich. Dystanse, które kilkadziesiąt …