samiec papugi nimfy z ziarnem kukurydzy
Nimfy żyją na wolności 10–14 lat; w niewoli do 25 | fot.: stock.adobe.com

Domowa hodowla papug – jak się odpowiednio do niej przygotować?

Każdy, kto planuje zakup zwierzątka powinien dokładnie się na to przygotować. Hodowla papug to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wymaga przede wszystkim świadomości i wiedzy właściciela ptaków. Ponadto warto zgromadzić niezbędny asortyment, który będzie niezwykle przydatny podczas opieki nad zwierzętami.

Dom dla papugi

Osoba, która planuje założyć własną hodowlę papug, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakiej przestrzeni potrzebują te zwierzątka. Zazwyczaj dom dla najmniejszej pary papug stanowią klatki o około 50 cm długości i szerokości oraz 40 cm wysokości. Jednak, jeśli planujemy większą hodowle dużo lepiej jest zrobić wolierę. Warto wykorzystać do tego siatkę, która oddzieli z pomieszczenia część mieszkalną dla papug.

Pokarm dla ptaków

Bardzo ważne jest to, aby wiedzieć co najchętniej jedzą papugi. Nie są one zbyt wybredne i gustują w różnych smakach. Podstawę ich diety stanowi proso, które należy podawać ptakom codziennie. Można częstować je także:

  • nasionami słonecznika, konopi
  • siemieniem lnianym
  • owsem
  • marchewką
  • mniszkiem lekarskim
  • chlebem namoczonym w mleku lub jajku
  • gotowanymi jajkami
  • jabłkiem

Na początku właściciel może się wahać, czy dany produkt jest odpowiedni dla papug. Warto zawsze sięgnąć do źródeł, aby nie zrobić zwierzakowi krzywdy.

Papugi do hodowli

Zakup papug do hodowli to najważniejszy punkt inwestycji. Zazwyczaj na początek kupuje się około trzech papug. Najlepiej wybrać takie od hodowcy, ponieważ będziemy mieli pewność, że ich geny są czyste.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie papug? Oto ważne kwestie:

  • nie należy kupować papug, które są ze sobą blisko spokrewnione
  • różnica wieku rodziców nie powinna być większa niż 2 lata

Warto wziąć pod uwagę fakt, że papugi przy wyborze partnera kierują się uczuciami, a para niekoniecznie będzie chciała mieć wspólne potomstwo.

Rozmnażanie ptaków

W hodowli bardzo ważna jest ciągła obserwacja ptaków. Dzięki temu będziemy wiedzieli, które papugi parują się ze sobą. Można to łatwo zaobserwować. Jeśli samiec będzie zakochany, to zauważalne będzie to, jak dba o swoją wybrankę. Prawdopodobnie będą nieustannie siedzieć obok siebie czesząc sobie pióra i wspólnie „romansując”. Najlepiej taką parę umieścić w osobnej klatce wyposażonej w specjalną budkę do rozmnażania.

Należy pamiętać, że konieczny jest komfort zwierząt. W przypadku, kiedy samica będzie zbyt zestresowana, prawdopodobnie nie będzie w stanie znieść jaj lub odpowiednio się nimi zająć. Warto zadbać o odpowiednie posiłki oraz rozrywkę, dzięki której papugi nie będą się nudzić. Można wykorzystać do tego gałązki drzew owocowych lub jarzębiny. Ptaki będą je podskubywać w chwilach nudy.

Hodowla ptaków to duże poświęcenie. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Właściwa klatka wyposażona w różnego rodzaju zabawki to dobry początek. Warto doszkolić się również w kwestii żywienia ptaków. Po zakupie rasowych osobników można rozpocząć hodowle.

Czytaj także:

Papugi w naszych domach – nie tylko nimfy i faliste

ESZ

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …