Pies w wodzie
Upały są szczególnie uciążliwe dla czworonogów | Fot.: Fotolia

Jest ci gorąco? Twojemu pupilowi też

W czasie lata gorąco jest nie tylko ludziom, lecz także ich czworonogom. Kiedy mają one być przez długie godziny w domu same, warto zadbać o dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Jeśli zabieramy zwierzę ze sobą, nigdy nie zostawiajmy go w samochodzie. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

– Skróćmy czas dziennych spacerów, wydłużmy natomiast te w godzinach porannych i wieczornych. Wtedy upał nie jest tak dokuczliwy – radzi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Jolanta Łapińska, zoopsycholog i behawiorysta ze schroniska Na Paluchu  – Jeśli pies mieszka w budzie, powinna ona stać w zacienionym miejscu.

Świeża woda musi być zawsze dostępna. Najlepiej niech znajduje się w ceramicznej misce, gdyż nie zmienia ona smaku substancji.

W przeciwieństwie do psów koty przyjmują zbyt mało płynów. Dobrze dodawać tym zwierzętom wodę do mokrej karmy lub ustawiać ich miski w świetle, tak by refleksy słońca błyszczące na powierzchni cieczy do nich wabiły.

Psy chłodzą się przez ziajanie. Dlatego odpowiednio dobrany kaganiec to podstawa. Polecane są te metalowe i na tyle duże, by zwierzę mogło otworzyć pysk na całą szerokość. Warto również ostrzyc czworonoga, jeśli tylko jest to zgodne ze specyfiką jego rasy.

W przypadku udaru cieplnego konieczne jest schłodzenie zwierzęcia – trzeba położyć mu na głowie, łapach i ogonie mokre, zimne ręczniki. Następnie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

@infoWire

Sprawdź także

piękna gładka skóra

Jak zadbać o skórę od wewnątrz?

Zdrowa i promienna skóra odejmuje lat, podkreśla atuty i ogólną aparycję, przyciągając spojrzenia. Wielokrotnie jednak …