kąpiel psa w wannie
Psa najlepiej kąpać wieczorem, po ostatnim spacerze, używając do tego specjalnie przeznaczonego dla danej rasy szamponu | fot.: stock.adobe.com

Kąpanie, czyszczenie i pielęgnowanie psów oraz kotów – co warto wiedzieć, o czym należy pamiętać?

Posiadanie psa lub kota w domu, wiąże się z pewnymi obowiązkami, z którymi chcąc nie chcąc należy się liczyć. Oczywiście do tych przyjemnych zalicza się regularna pielęgnacja swoich pupili, na którą składa się szereg czynności. Jest to działanie niezbędne, biorąc pod uwagę to, że nasze zwierzaki będą przebywały w domu, miały kontakt z dziećmi oraz mogą pozostawiać po sobie niechciane ślady. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich prawidłowy wygląd i higienę. Ponadto kąpiel czy inne zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się do lepszego samopoczucia i komfortu ich funkcjonowania.

Kąpanie psa i kota – jak to robić?

Kąpanie psa i kota mimo wszystko, różni się od siebie niewielkimi detalami. Psa najlepiej kąpać wieczorem, po ostatnim spacerze, używając do tego specjalnie przeznaczonego dla danej rasy szamponu. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, powinna być letnia. Kąpiel składa się z kilku etapów, których należy przestrzegać. Na początku trzeba poczekać aż pies porządnie namoknie, dopiero wtedy można zabrać się za namydlanie. Prawidłowo włos psa powinno się delikatnie ugniatać, a nie mierzwić. Pozwoli to na łatwiejsze jego rozczesywanie. Nie wolno wlewać wody do uszu, a po kąpieli trzeba je dokładnie wytrzeć i wysuszyć.

Kąpanie kota przebiega na bardzo podobnej zasadzie, jednak jest to czynność znacznie rzadsza niż w przypadku psa, ponieważ koty tak naprawdę nie lubią wody i myją się same.

Czyszczenie psa i kota na co zwrócić uwagę?

Czyszczenie psa i kota jest równie ważną rzeczą jak ich mycie. Odbywa się w inny sposób, bez użycia wody i szamponu. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu szczotkowanie, do którego używa się specjalnie wyprofilowanej i wyposażonej w odpowiednie zęby szczoty. Czyszczenie zwierząt nie tylko usuwa martwe włosy, ale także pozwala na wzrost nowych. Zapobiega pojawieniu się uciążliwego brudu i łupieżu. Dodatkowo poprawia krążenie krwi, co przekłada się na większą ilość energii. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami częstotliwość takiego działania może być różna.

Pielęgnacja psa i kota – od czego zacząć?

Podstawowa pielęgnacja nie jest trudna i wymaga jedynie odrobinę czasu i poświęcenia. Do tego tematu zalicza się przede wszystkim strzyżenie i czesanie. Można to robić u profesjonalnych zwierzęcych fryzjerów, natomiast w warunkach domowych również można zdziałać cuda. Jest to bardzo ważne zarówno z punktu wyglądu jak i bezpieczeństwa. Na ostrzyżonym ciele łatwiej jest dostrzec wszelkie zmiany skórne, czy pchły i kleszcze. Wpływa to także na osobisty komfort, gdyż latem takiemu zwierzakowi będzie najzwyczajniej chłodniej. Z kolei przystrzyżenie długowłosego kota ułatwia pielęgnacje jego sierści. Systematyczne czesania psa i kota zapewni mniej wypadających włosów, brak przykrego zapachu i problematycznych kołtunów.

Warto jest dbać o higienę naszych pupili, ponieważ wiąże się to z brakiem problemów skórnych i rozwojowych. Zaletą codziennych zabiegów pielęgnacyjnych jest także budowanie więzi z opiekunem. Ponadto w ten sposób spędzamy z nimi więcej czasu, za co na pewno nam to wynagrodzą.

DGA

Sprawdź także

nowonarodzone kocięta

Ciąża u kota – ile trwa

Na rozmnażanie kotów powinni decydować się jedynie profesjonalni hodowcy, którzy dbają o dobrostan swoich zwierząt …