Szczeniaki średnio potrzebują 3-4 miesięcy na to, żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu, dopasować do otoczenia i bezpiecznie się w nim poruszać. W kwestiach zdrowotnych najważniejsze są szczepienia i systematyczne odrobaczanie. Trzeba też przyzwyczajać szczenię do noszenia smyczy i obroży, uczyć przestrzegania czystości i wyrabiać w nim sprawność fizyczną.
– Kiedy nowy psiak trafia do naszego domu, na pewno nie możemy z nim wychodzić od razu na spacery, ponieważ przeważnie jeszcze nie jest do końca zaszczepiony, więc nie jest uodporniony na wszystkie choroby, z którymi może się spotkać na zewnątrz. Tak naprawdę to dopiero w okolicach 12.-13. tygodnia życia możemy z nim zupełnie bezkarnie wyjść na spacer, bo wtedy już jest po trzech szczepieniach i po odpowiedniej serii odrobaczania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Kańska, lecznica dla zwierząt „Doktor Aga”.
Agnieszka Kańska podkreśla, że najpierw warto wybrać się do lecznicy z samą książeczką zdrowia szczeniaka, by ustalić z weterynarzem kolejność szczepień.
– Obowiązkowa jest tylko jedna szczepionka, ta przeciwko wściekliźnie, którą według ustawy trzeba wykonać do czwartego miesiąca życia. Kiedyś był taki mit, że powinno się ją zrobić dopiero w momencie ukończenia pierwszego roku życia, kiedy wyrosną zęby, bo wcześniej niszczy się szkliwo. Owszem, kiedyś szczepionki były innej jakości i rzeczywiście to szczepienie było później. W tej chwili należy je wykonać do czwartego miesiąca życia – tłumaczy Agnieszka Kańska.
Inne szczepienia są uzależnione od tego, w jakich warunkach szczeniak będzie się wychowywał i jaki tryb życia będzie prowadził.
– Szczepienia dla takich maluchów są różne w zależności od tego, czy są to psy rasowe i będą np. jeździły na wystawy, czy będziemy wybierać się z nimi do jakiejś szkoły, gdzie będą miały kontakt z większą liczbą psów, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób. Dużo zależy też od tego, jaki tryb życia prowadzi właściciel, czy często wyjeżdża do lasów lub w miejsca, gdzie są wody wolnostojące. Wtedy też są dodatkowo inne szczepionki – wyjaśnia Agnieszka Kańska.
Nie można też zapomnieć o systematycznym odrobaczaniu szczeniaka. Pojedynczy zabieg to zdecydowanie za mało. Trzeba go powtarzać cyklicznie, w zależności od potrzeb.
Kiedy pies zaczyna wychodzić na spacery w 12.-13. tygodniu życia, wtedy co prawda jest bezpieczny, bo ma za sobą odpowiednią dawkę szczepień, natomiast przyzwyczajony do domowych pieleszy jest bardziej lękliwy i mniej otwarty na poznawanie świata, dlatego już miesiąc wcześniej można go powoli oswajać z nowym otoczenia.– Niezależnie od tego, czy pies jest rasowy, z rodowodem i z najlepszej hodowli, czy jest to kundelek wzięty ze schroniska, to w jednym i w drugim przypadku może się trafić, że są zarobaczone, ponieważ robaki, przeważnie nicienie, przenikają przez łożysko, przechodzą przez mleko, w związku z tym taki dwutygodniowy maluch już może je mieć, pomimo że jego mama była też systematycznie odrobaczana – mówi Agnieszka Kańska.
– Jeżeli mamy takiego maluszka, to dobrym rozwiązaniem jest wynoszenie go na dwór na rękach, żeby poznawał inny świat. Może się spotykać ze zwierzętami, które są zdrowe, zaszczepione, więc jeżeli mamy znajomych, którzy mają psa, kota, świnkę morską, to świetnie, bo on w tym wieku już może się z nimi zapoznawać – dodaje Agnieszka Kańska.
Szczeniaka trzeba powoli oswajać z ulicznych hałasem, obcymi ludźmi i nowymi miejscami. Od pierwszych tygodni życia warto uczyć go ogólnych zasad posłuszeństwa i przestrzegania czystości w domu.
@Newseria