kot egejski
Kot egejski jest jedną z nielicznych ras, które powstały bez ingerencji człowieka | fot.: Fotolia

Kot egejski, czyli Grek z pochodzenia

Kot egejski jest jedną z nielicznych ras, które powstały bez ingerencji człowieka. Wyróżnia go długa sierść i żywiołowy charakter. Sam w sobie jest przyjazny i ufny, jeśli chodzi o kontakty z człowiekiem, ale woli trzymać się na dystans. Egejskie koty jako rasa naturalna narodziły się w Grecji, i to tam można je spotkać na każdym niemal kroku.

Kota egejskiego charakteryzuje średnia wielkość i waga zamykająca się w granicach 4 kg. Jego sierść jest półdługowłosa, biała, na której występują czarne, rude, niebieskie, albo kremowe łaty. Dobrze zadbana sierść jest błyszcząca i delikatna w dotyku. Jego ogon jest długi, prosty, również owłosiony. Uszy są również duże, zaokrąglone przy końcach, pokryte drobną sierścią. Oczy z kolei mają kształt migdałów i zawsze są zielone. Kot egejski  jest dobrze umięśniony i szczupły, a jego ciało długie i smukłe.

Charakter

Kot egejski jest bystry i żywiołowy. Uwielbia ruch, skakanie i bieganie są u niego na porządku dziennym. Ponadto często poluje. Nie ma problemu w kontaktach z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Ma dość łagodne usposobienie. W ramach oddania, przynosi człowiekowi upolowane gryzonie, często jeszcze żywe. Dobrze adaptuje się w nowym otoczeniu, nie ma również problemu ze zmianą właściciela, do którego nie przywiązuje się zanadto. Mimo braku przywiązania, lubi towarzystwo ludzi i zabawy z nimi. Zwierzę dobrze reaguje na dzieci, lubi się z nimi bawić. Jest to kot, który z racji żywiołowego charakteru nie powinien całymi dniami przebywać w domu. Uwielbia wychodzić na dwór i zwiedzać nowe miejsca. Cechą charakterystyczną kota egejskiego jest to, że jako jeden z nielicznych gatunków nie boi się wody. Ponadto uwielbia polować również na ryby. Jest on dość głośny, często miauczy jeśli domaga się czegoś.

Choroby

Z racji tego, że kot egejski jest rasą w pełni naturalną, zazwyczaj nie choruje. Jego geny są silne i nie występują raczej żadne wady wrodzone. Zwierzak jest ciepłolubny, w czasie zimy mogą więc zdarzyć się mu drobne przeziębienia. Poza dolegliwościami charakterystycznymi ogólnie dla kotów, nie ma żadnych stwierdzonych chorób, które atakują tą konkretną rasę.

Kot egejski jest jedną z nielicznych żyjących ras, która powstała bez ingerencji człowieka. Jest to kot typowo łowny. Potrafi upolować wszystko, zarówno mniejsze, jak i większe gryzonie. Sprawdzi się więc świetnie w wyłapywaniu myszy w domu, czy w gospodarstwie.

WST

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …