kot egejski
Kot egejski jest jedną z nielicznych ras, które powstały bez ingerencji człowieka | fot.: Fotolia

Kot egejski, czyli Grek z pochodzenia

Kot egejski jest jedną z nielicznych ras, które powstały bez ingerencji człowieka. Wyróżnia go długa sierść i żywiołowy charakter. Sam w sobie jest przyjazny i ufny, jeśli chodzi o kontakty z człowiekiem, ale woli trzymać się na dystans. Egejskie koty jako rasa naturalna narodziły się w Grecji, i to tam można je spotkać na każdym niemal kroku.

Kota egejskiego charakteryzuje średnia wielkość i waga zamykająca się w granicach 4 kg. Jego sierść jest półdługowłosa, biała, na której występują czarne, rude, niebieskie, albo kremowe łaty. Dobrze zadbana sierść jest błyszcząca i delikatna w dotyku. Jego ogon jest długi, prosty, również owłosiony. Uszy są również duże, zaokrąglone przy końcach, pokryte drobną sierścią. Oczy z kolei mają kształt migdałów i zawsze są zielone. Kot egejski  jest dobrze umięśniony i szczupły, a jego ciało długie i smukłe.

Charakter

Kot egejski jest bystry i żywiołowy. Uwielbia ruch, skakanie i bieganie są u niego na porządku dziennym. Ponadto często poluje. Nie ma problemu w kontaktach z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Ma dość łagodne usposobienie. W ramach oddania, przynosi człowiekowi upolowane gryzonie, często jeszcze żywe. Dobrze adaptuje się w nowym otoczeniu, nie ma również problemu ze zmianą właściciela, do którego nie przywiązuje się zanadto. Mimo braku przywiązania, lubi towarzystwo ludzi i zabawy z nimi. Zwierzę dobrze reaguje na dzieci, lubi się z nimi bawić. Jest to kot, który z racji żywiołowego charakteru nie powinien całymi dniami przebywać w domu. Uwielbia wychodzić na dwór i zwiedzać nowe miejsca. Cechą charakterystyczną kota egejskiego jest to, że jako jeden z nielicznych gatunków nie boi się wody. Ponadto uwielbia polować również na ryby. Jest on dość głośny, często miauczy jeśli domaga się czegoś.

Choroby

Z racji tego, że kot egejski jest rasą w pełni naturalną, zazwyczaj nie choruje. Jego geny są silne i nie występują raczej żadne wady wrodzone. Zwierzak jest ciepłolubny, w czasie zimy mogą więc zdarzyć się mu drobne przeziębienia. Poza dolegliwościami charakterystycznymi ogólnie dla kotów, nie ma żadnych stwierdzonych chorób, które atakują tą konkretną rasę.

Kot egejski jest jedną z nielicznych żyjących ras, która powstała bez ingerencji człowieka. Jest to kot typowo łowny. Potrafi upolować wszystko, zarówno mniejsze, jak i większe gryzonie. Sprawdzi się więc świetnie w wyłapywaniu myszy w domu, czy w gospodarstwie.

WST

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …