Psy towarzyskie
Psy zaliczane do tzw. ras cywilnych to albo rasy od dawna traktowane jako tzw. psy do towarzystwa albo też rasy użytkowe, które jednak ze względu na łagodny charakter są łatwe w prowadzeniu i nie powinny sprawiać kłopotów nawet początkującym hodowcom | fot.: Fotolia

Marzysz o swoim pupilu? Sprawdź, które rasy psów są dla Ciebie

Adopcja psa to wybór o wiele bardziej poważny i skomplikowany, niż często jesteśmy skłonni sądzić. Wbrew pozorom, różnice pomiędzy poszczególnymi rasami psów bynajmniej nie sprowadzają się tylko i wyłącznie do wyglądu czy też rozmiaru.

Warto mieć na uwadze fakt, że istnienie różnych psów jest dziełem człowieka: to właśnie ludzie od tysięcy lat hodowali psów w rozmaitych celach. Stąd konkretne rasy różnią się pomiędzy sobą nie tylko pod względem parametrów fizycznych, ale również charakteru i temperamentu, czyli cech o największym znaczeniu z perspektywy walorów użytkowych danej rasy.

Podejmując decyzję o adopcji psa, należy naprawdę dobrze zastanowić się nad wyborem pomiędzy poszczególnymi rasami. Nie każda rasa okaże się odpowiednia np. dla domatorów. Nie wszystkie rasy nadają się również na przykład do mieszkania w bloku. Oto garść podstawowych porad w tym zakresie.

Czym się kierować wybierając rasę psa?

Przede wszystkim, należy zwracać bardzo dużą uwagę na kwestię naturalnych predyspozycji psychicznych danej rasy. To prawda, że odpowiednie wychowanie jest w stanie zniwelować u psa wiele naturalnych tendencji. Należy jednak pamiętać, że wiele ras „obarczonych” kłopotliwymi nawykami lub predyspozycjami, to jednocześnie rasy relatywnie trudne w wychowywaniu, ergo przeznaczone właściwie wyłącznie dla doświadczonych hodowców.

Ta ostatnia uwaga oznacza, że, o ile nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, z naszej listy powinniśmy wykreślić wszystkie poszczególne rasy a także grupy ras, które uznaje się za szczególnie wymagające. Oznacza to więc większość psów myśliwskich, psy gończe, niemal wszystkie obronne oraz ogromną większość psów stróżujących.

Czysto teoretycznie, możemy zaryzykować adopcję na przykład Owczarka Kaukaskiego lub Doga Argentyńskiego. Pamiętajmy jednak, że pies nie jest zabawką. Jeżeli nie będziemy w stanie prawidłowo wychować naszego pupila oraz zapanować nad jego temperamentem, może się to skończyć na stworzeniu istotnego zagrożenia nie tylko dla naszego otoczenia, ale również dla samego psa.

Wybór odpowiedniego psa
Przede wszystkim, należy zwracać bardzo dużą uwagę na kwestię naturalnych predyspozycji psychicznych danej rasy | fot.: Fotolia

Jakie rasy należy brać pod uwagę?

Psy zaliczane do tzw. ras cywilnych to albo rasy od dawna traktowane jako tzw. psy do towarzystwa albo też rasy użytkowe, które jednak ze względu na łagodny charakter są łatwe w prowadzeniu i nie powinny sprawiać kłopotów nawet początkującym hodowcom. Oznacza to więc przede wszystkim Spaniele, Retrivery, niektóre owczarki, plus oczywiście typowe psy towarzyskie.

Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że samo łagodne usposobienie to jeszcze nie wszystko. Przykładowo, Dalmatyńczyki to psy raczej przyjazne i sympatyczne. Jednocześnie jednak jest to rasa to wymagająca naprawdę sporej dawki codziennego ruchu. Jeśli więc nie gustujemy w codziennych spacerach trwających średnio godzinę a czasami nawet więcej, Dalmatyńczyk nie okaże się dla nas najlepszym wyborem.

Pamiętajmy również, że chociaż niektóre rasy są uznawane za dostępne również dla niedoświadczonych hodowców (np. Owczarki Niemieckie lub Owczarki Belgijskie), to jednak mogą być one obdarzone naturalnymi predyspozycjami np. w zakresie instynktu terytorialnego, co rzecz jasna również musi zostać wzięte pod uwagę przez właściciela w procesie socjalizacji psa.

Pies dla domatora
Nie każda rasa okaże się odpowiednia np. dla domatorów | fot.: Fotolia

RŁO

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …