dwie małe szynszyle w kobiecych dłoniach
Szynszyle łatwo przywiązują się do właścicieli i są bardzo towarzyskie. Jeśli mają zapewnione dobre warunki, mogą żyć nawet 15-20 lat | fot.: stock.adobe.com

Masz szynszylę? Sprawdź, czym ją karmić i jak o nią dbać

Szynszyla to niewątpliwie pocieszny i uroczy gryzoń, który szybko może stać się ulubionym pupilem w domu. Warto jednak pamiętać, że jest również zwierzęciem bardzo wrażliwym i wymagającym. Jeśli masz szynszylę lub planujesz zacząć jej hodowlę, to dokładnie dowiedz się czym należy ją karmić i jakie warunki trzeba jej zapewnić. Dzięki temu twój ukochany zwierzak będzie zdrowy i zadowolony.

Dieta szynszyli- co musisz wiedzieć?

Każdy właściciel szynszyli powinien wiedzieć czym się ona żywi oraz co bezwzględnie nie może znaleźć się w jej diecie. Podanie zwierzątku nieodpowiedniego pokarmu może skończyć się poważną chorobą, a nawet śmiercią. Zabronione jest karmienie szynszyli świeżymi warzywami i owocami z rzadkim miąższem, słodyczami i orzechami. Natomiast podstawą jej odżywiania jest siano, które powinno stanowić około 60% diety zwierzęcia. Kiedy długo przeżuwa poszczególne włókna siana, ściera zęby, co w wypadku gryzoni jest bardzo istotne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Ponadto siano w diecie szynszyli wspomaga pracę jelit. Oprócz tego zwierzątka te chętnie zjadają zioła i gałązki drzew owocowych. Jeśli chodzi o gotową karmę, która jest dostępna w sklepach zoologicznych, należy wybierać dobrej jakości pellet zawierający białka, włókna i tłuszcze. Każda granulka pelletu zawiera dokładnie te same składniki i nie daje szynszyli możliwości, żeby wybierała tylko swoje ulubione kawałki. Właściciel ma więc pewność, że jego pupil dostarcza swojemu organizmowi wszystko to, co jest mu potrzebne. Musisz również zapewnić zwierzęciu stały dostęp do czystej wody. W tym celu możesz umieścić w jego klatce miseczkę lub specjalne poidło.

zbliżenie na głowę szynszyli
Pamiętaj, że szynszyla to stworzenie niezwykle aktywne i ruchliwe | fot.: stock.adobe.com

Jak pielęgnować szynszylę domową?

Pamiętaj, że szynszyla to stworzenie niezwykle aktywne i ruchliwe. Z pewnością ucieszy się, gdy zapewnisz jej w klatce dostęp do różnych zabawek, takich jak drabinka, mostek, gryzak, czy też huśtawka. Akcesoria te powinny być wykonane z drewna, najlepiej z brzozy lub wierzby, ponieważ drzewa te nie zawierają substancji toksycznych dla zwierzęcia. Bardzo ważne jest, by regularnie sprzątać klatkę swojego pupila, najlepiej co drugi dzień. Należy wypełnić podłoże specjalnym granulatem, który jest bezpieczny dla szynszyli i wchłania nieprzyjemny zapach. Aby dbać o higienę zwierzęcia, powinieneś też odpowiednio pielęgnować jego futerko. Minimum dwa razy w tygodniu wymagane jest szczotkowanie go grzebieniem oraz kąpiele bez użycia wody. Dlatego w klatce należy umieścić basen do kąpieli pyłowych, do którego sypie się piasek sepiolitowy lub żwirek dla zwierząt. Szynszyla tarza się w nim i w ten sposób oczyszcza futro z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli we właściwy sposób zadbasz o higienę swojego zwierzaka, wtedy jego futerko będzie lśniące, gładkie i miłe w dotyku.

Gdy będziesz przestrzegać zasad dotyczących właściwej diety i odpowiedniej pielęgnacji szynszyli, to możesz być pewny, że twój zwierzak będzie ci za to wdzięczny. Szynszyle łatwo przywiązują się do właścicieli i są bardzo towarzyskie. Jeśli mają zapewnione dobre warunki, mogą żyć nawet 15-20 lat! Warto więc starannie zadbać o swojego pupila, dzięki czemu będzie cieszył się długim i szczęśliwym życiem w twoim domu.

ZNI

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …