Ragdoll
Ich spokojna natura czyni je doskonałymi zwierzętami domowymi, ale nadal mogą być bardzo zabawne, zwłaszcza jako kocięta | fot.: Fotolia

Ragdoll, czyli najpopularniejsza (obecnie) kocia rasa

Koty Ragdoll są w tej chwili jedną z najbardziej poszukiwanych ras rodowodowych kotów. Wspaniały wygląd, słodka natura i łagodna postawa sprawiły, że ta rasa stała się jedną z bardziej popularnych.

Podstawowe informacje

Ta rasa została ostatnio niedawno potwierdzona. Mogą mieć średnią lub długą sierść, są łagodne z natury i duże. Ich oczy mają uderzająco niebieski kolor, a ich zrelaksowane usposobienie i piękne ubarwienie również sprzyjają zrozumiałemu wzrostowi popularności w stosunkowo krótkim czasie.

Zachowanie kotów

Jest to rasa, która uwielbia towarzystwo, ale koty Ragdoll są w pełni niezależne i nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o stałą obecność właściciela. Nie są natrętne i nie potrzebują, by się nimi ciągle zajmować, jednakże źle znoszą samotność i z pewnością nie są dobrym wyborem dla wszystkich, którzy całe dnie spędzają poza domem. Ich głosy są równie miękkie jak ich natura. Rzadko miauczą. Ich spokojna natura czyni je doskonałymi zwierzętami domowymi, ale – zwłaszcza jako kocięta – są doskonałymi towarzyszami zabaw. Są spokojne i łatwe w prowadzeniu, a także bardzo inteligentne. Odpowiednio szkolone mogą nawet wykonywać sztuczki – trzeba jedynie wykorzystywać pozytywny trening wzmacniający. Są przyjazne i mają przyjazny charakter. Są też mistrzami leniuchowania, uwielbiają spędzać czas zwinięte na łóżku, jeśli nie w naszych ramionach.

Temperament kotów

Koty tej rasy dobrze czują się zarówno z innymi kotami, jak i ludźmi. Są bardzo czarujące i oddane rodzinie, a ponadto wyjątkowo tolerancyjne w stosunku do dzieci. Jednak nie jest to kocia maskotka, więc nie należy z góry zakładać, że koty tej rasy zniosą wszelkie dziecięce pomysły. To, że kot toleruje nazbyt przyjacielskie zachowanie, nie oznacza, że mu się ono podoba. Interakcje małych dzieci z nawet najmilszymi kotami powinny więc być monitorowane. Typowe koty Ragdoll są bardzo tolerancyjne, ale upewnijmy się, czy nie są nieszczęśliwe lub znudzone aktywnością rodziny. Wszystkie koty potrzebują czasem samotności i niezależności.

Ragdoll kociak
Ragdoll to wyjątkowo słodkie kociaki | fot.: Fotolia

Charakterystyka kotów

Wszystkie koty tej rasy mają owalne niebieskie oczy. Sierść może być średnia lub długa. Futro jest jedwabiste i miękkie, składa się z włosów ochronnych i często jest opisywane jako futra królika. Brak podszerstka sprawia, że wyglądają na bardzo kudłate. Mają też charakterystyczną warstwę puchu na szyi.

Pielęgnacja kotów

Koty wymagają regularnego czesania co najmniej dwa razy w tygodniu. Powinniśmy używać stalowego grzebienia, możemy też stosować gumowe szczotki. Pielęgnacja jest bardzo ważną częścią opieki. Dzięki niej możemy zachować czystość, zmniejszyć ryzyko zakażeń i zwiększyć szanse na jedwabistą sierść zwierzęcia. Zwracajmy też  uwagę na czystość kuwety. Niektóre koty Ragdoll wymagają czasem kąpieli, ale prawdopodobnie nie będą tego doceniać.

Dieta jest bardzo ważną częścią ich opieki. Jako większa rasa, jedzą więcej niż przeciętny kot. Upewnijmy się, że mają stały dostęp do świeżej wody i znajdźmy karmę o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów. Zadbajmy o to, żeby

Jest to całkiem nowa rasa i dlatego nie ucierpiała tak bardzo w wyniku wielu pokoleń ściśle spokrewnionych linii hodowlanych, tak jak niektóre inne rasy kotów. Nie znaczy to jednak, że nie chorują. Miewają problemy z układem moczowym czy kardiomiopatią przerostową.

Ragdoll to cierpliwi towarzysze, wielkie przytulasy oraz koty, które wolą chodzenie po podłodze zamiast skakanie po meblach. Przede wszystkim to po prostu zwierzaki.

JKA

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …