kot sfinks
Sfinksy są kotami o delikatnej psychice, dlatego należy ich potrzeby traktować priorytetowo oraz szanować ich indywidualność | fot.: Fotolia

Sfinks – unikatowy pupil

Jedni go kochają, inni nie wyobrażają sobie posiadania takiego zwierzaka. Jedno jest jednak pewne – nawet największy laik potrafi odróżnić sfinksa od reszty kocich ras.

Oczywiście jest to kot wyróżniający się nietypowym wyglądem, gdyż ten gatunek jako jeden z nielicznych nie posiada w ogóle sierści.  Ten średniej wielkości zwierzak ma charakterystyczną pofałdowaną skórę bez sierści, długie łapy i głowę w kształcie klina. I wbrew pozorom, nie pochodzi z Egiptu, a z Kanady.

Jaki charakter ma Sfinks?

Przede wszystkim koty tej rasy uznaje się za jedne z najinteligentniejszych, Sfinks jest ponadto kotem bardzo uczuciowym i oddanym. Z łatwością komunikuje się z właścicielem, domownikami czy innymi zwierzętami domowymi. Sfinksy są kotami o delikatnej psychice, dlatego należy ich potrzeby traktować priorytetowo oraz szanować ich indywidualność. Jednocześnie są wspaniałymi towarzyszami w pracach domowych i są bardzo ciekawskie, podążają więc krok w krok za opiekunem i przyglądają się wszystkiemu, co się dzieje w domu.Uwielbiają być głaskane. Poza tym dobrze znoszą podróże. Najprościej mówiąc – sfinksy potrzebują dużo czułości i troski, dlatego nie łudźmy się, że taki kot „sam się sobą zajmie” podczas naszej dłuższej nieobecności.

Kot wymagający czy nie?

Z powodu braku sierści sfinksy są wrażliwe na chłód oraz na poparzenia słoneczne, dlatego nie powinny przebywać za długo na zewnątrz, a jeżeli wymagają tego temperatury, należy zadbać o odpowiedni ubiór lub krem z filtrem. W mieszkaniu natomiast należy utrzymywać odpowiednią temperaturę (min. 20 stopni Celsjusza). Warto umieścić leżankę dla kota przy grzejniku, ponieważ sfinksy  zawsze szukają najcieplejszych miejsc w domu. Należy oczywiście pamiętać o wspomnianej już trosce i potrzebie głaskania, co jest przyjemną czynnością – skóra sfinksów przypomina w dotyku zamsz i jest zawsze ciepła.

Sfinksy uwielbiają się bawić
Sfinksy uwielbiają się bawić | fot.: Fotolia

Pielęgnacja sfinksa polega na przemywaniu jego pofałdowanej skóry wilgotną delikatną szmatką, gdyż zbiera się tam sebum, które kot wydziela. Raz na jakiś czas (1-3 tyg.) warto wykąpać sfinksa wraz ze specjalnym szamponem lub tym dla niemowląt (nie uczulają, są delikatne i nie szczypią kota w oczy). Na szczęście sfinksy są kotami lubiącymi kąpiele. Pamiętajmy też o przycinaniu pazurów (co 2-3 tyg). Z tym też nie ma problemu, gdyż sfinksy zachowują się grzecznie podczas większości zabiegów pielęgnacyjnych.

przyjazny sfinks
Sfinksy pomimo kontrowersyjnego wyglądu są jednymi z najbardziej przyjaźnie nastawionych kotów | fot.: Fotolia

Koty bezwłose narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych oraz zapalenia spojówek przez brak ochrony włosów na pysku. Szczególnie trzeba dbać o sfinksa w ciągu dwóch pierwszych lat, wtedy są najwrażliwsze, a po tym okresie uodparniają się.

Niestety sfinksy mają skłonność do kardiomiopatii przerostowej, co jest dysfunkcją mięśnia sercowego. Najlepiej zadbać o naszego pupila wykonując nieinwazyjne badanie, gdy kot osiągnie dojrzałość 12-18 miesięcy oraz powtarzać takie badanie co roku, aż do 7-8 roku życia.

Sfinks na pewno jest kotem, który może wnieść wiele radości i ciepła do twojego domu, oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią opiekę. Jak widać kot nie jest najłatwiejszy w pielęgnacji, natomiast na pewno sprosta temu osoba, która poświęci odpowiednią ilość czasu oraz zadba, by zwierzak czuł się dobrze w domu.

MKO

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …