kot sfinks
Sfinksy są kotami o delikatnej psychice, dlatego należy ich potrzeby traktować priorytetowo oraz szanować ich indywidualność | fot.: Fotolia

Sfinks – unikatowy pupil

Jedni go kochają, inni nie wyobrażają sobie posiadania takiego zwierzaka. Jedno jest jednak pewne – nawet największy laik potrafi odróżnić sfinksa od reszty kocich ras.

Oczywiście jest to kot wyróżniający się nietypowym wyglądem, gdyż ten gatunek jako jeden z nielicznych nie posiada w ogóle sierści.  Ten średniej wielkości zwierzak ma charakterystyczną pofałdowaną skórę bez sierści, długie łapy i głowę w kształcie klina. I wbrew pozorom, nie pochodzi z Egiptu, a z Kanady.

Jaki charakter ma Sfinks?

Przede wszystkim koty tej rasy uznaje się za jedne z najinteligentniejszych, Sfinks jest ponadto kotem bardzo uczuciowym i oddanym. Z łatwością komunikuje się z właścicielem, domownikami czy innymi zwierzętami domowymi. Sfinksy są kotami o delikatnej psychice, dlatego należy ich potrzeby traktować priorytetowo oraz szanować ich indywidualność. Jednocześnie są wspaniałymi towarzyszami w pracach domowych i są bardzo ciekawskie, podążają więc krok w krok za opiekunem i przyglądają się wszystkiemu, co się dzieje w domu.Uwielbiają być głaskane. Poza tym dobrze znoszą podróże. Najprościej mówiąc – sfinksy potrzebują dużo czułości i troski, dlatego nie łudźmy się, że taki kot „sam się sobą zajmie” podczas naszej dłuższej nieobecności.

Kot wymagający czy nie?

Z powodu braku sierści sfinksy są wrażliwe na chłód oraz na poparzenia słoneczne, dlatego nie powinny przebywać za długo na zewnątrz, a jeżeli wymagają tego temperatury, należy zadbać o odpowiedni ubiór lub krem z filtrem. W mieszkaniu natomiast należy utrzymywać odpowiednią temperaturę (min. 20 stopni Celsjusza). Warto umieścić leżankę dla kota przy grzejniku, ponieważ sfinksy  zawsze szukają najcieplejszych miejsc w domu. Należy oczywiście pamiętać o wspomnianej już trosce i potrzebie głaskania, co jest przyjemną czynnością – skóra sfinksów przypomina w dotyku zamsz i jest zawsze ciepła.

Sfinksy uwielbiają się bawić
Sfinksy uwielbiają się bawić | fot.: Fotolia

Pielęgnacja sfinksa polega na przemywaniu jego pofałdowanej skóry wilgotną delikatną szmatką, gdyż zbiera się tam sebum, które kot wydziela. Raz na jakiś czas (1-3 tyg.) warto wykąpać sfinksa wraz ze specjalnym szamponem lub tym dla niemowląt (nie uczulają, są delikatne i nie szczypią kota w oczy). Na szczęście sfinksy są kotami lubiącymi kąpiele. Pamiętajmy też o przycinaniu pazurów (co 2-3 tyg). Z tym też nie ma problemu, gdyż sfinksy zachowują się grzecznie podczas większości zabiegów pielęgnacyjnych.

przyjazny sfinks
Sfinksy pomimo kontrowersyjnego wyglądu są jednymi z najbardziej przyjaźnie nastawionych kotów | fot.: Fotolia

Koty bezwłose narażone są na infekcje górnych dróg oddechowych oraz zapalenia spojówek przez brak ochrony włosów na pysku. Szczególnie trzeba dbać o sfinksa w ciągu dwóch pierwszych lat, wtedy są najwrażliwsze, a po tym okresie uodparniają się.

Niestety sfinksy mają skłonność do kardiomiopatii przerostowej, co jest dysfunkcją mięśnia sercowego. Najlepiej zadbać o naszego pupila wykonując nieinwazyjne badanie, gdy kot osiągnie dojrzałość 12-18 miesięcy oraz powtarzać takie badanie co roku, aż do 7-8 roku życia.

Sfinks na pewno jest kotem, który może wnieść wiele radości i ciepła do twojego domu, oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednią opiekę. Jak widać kot nie jest najłatwiejszy w pielęgnacji, natomiast na pewno sprosta temu osoba, która poświęci odpowiednią ilość czasu oraz zadba, by zwierzak czuł się dobrze w domu.

MKO

Sprawdź także

karma dla psa

Jaka sucha karma dla psa? Czy karma Bozita jest dobra?

Szukasz suchej karmy dla psa? Przeglądasz recenzje, by wyszukać karmę najlepszą dla swojego pupila? Sprawdź …