Sznaucer średni
Psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą, poza tym są niezwykle uparte i raczej samodzielne. Większości zachowań jest w stanie nauczyć się samodzielnie poprzez obserwację | fot.: Fotolia

Sznaucer średni, czyli pies uparciuch

Sznaucer średni jest specyficznym psem charakteryzującym się elegancką, proporcjonalną budową. Są to psy bardzo inteligentne i aktywne, uwielbiają tropić, dlatego też świetnie sprawdzają się w roli psów ratowników czy pomocników w agencjach celnych. 

Wygląd

Sznaucer średni charakteryzuje się elegancją i proporcjonalną budową: wysokość psa jest równa praktycznie długości tułowia. Można więc odnieść wrażenie, że posiada bardzo długie łapy. Ogólnie cała sylwetka sznaucera jest umięśniona, a sierść czarna, średniej długości. Głowa sznaucera jest także proporcjonalna do wielkości psa: stosunkowo długa i wąska. Oczy są malutkie, głęboko osadzone, brązowe. Nos z kolei bardzo się odznacza na tle głowy i jest koloru czarnego. Bardzo charakterystyczna dla tej rasy jest długa sierść w okolicy brody. Ogon z kolei jest mały i wysoko osadzony.

Charakter

Psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą, poza tym są niezwykle uparte i raczej samodzielne. Większości zachowań są w stanie nauczyć się samodzielnie poprzez obserwację. Nie wymagają więc większego i długotrwałego szkolenia. Są to psy bardzo odważne i silne, dodatkowo ich budowa sprawia, że są wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne.

W relacji z człowiekiem są posłuszne i szybko się przywiązują. Nie lubią zostawać same, uwielbiają  za to stałą bliskość opiekuna. Dzięki ponadprzeciętnemu węchowi bardzo dobrze radzą sobie w służbie policji. Posiadają także bardzo silny instynkt obronny. Jeżeli więc czują, że ich właściciel jest zagrożony, są w stanie stanąć w jego obronie, nawet w starciu ze znacznie większym i silniejszym przeciwnikiem. Są bardzo aktywne i hałaśliwe. Ważne jest więc zapewnianie im długich spacerów, w trakcie których będą mogły spożytkować swoją energię. Psy te niestety nie lubią chodzić na smyczy, ale często również po prostu tego nie potrzebują. Same uważają na zagrożenia i chodzą raczej przy nodze właściciela.

Choroby

Sznaucery charakteryzują się długowiecznością, dożywając średnio do 15 lat, chociaż odnotowano przypadki jeszcze dłuższej przeżywalności. I choć zwierzęta te nie mają skłonności do poważnych zachorowań, nie znaczy to, że nie są w ogóle obciążone żadnymi dolegliwościami. Często spotyka się u nich alergie skórne, które znacznie pogarszają samopoczucie. W latach późniejszych u sznaucerów mogą wystąpić nowotwory albo choroby serca. Oprócz tego czasem pojawia się zaćma i inne choroby oczu. Co ważne, wymienione dolegliwości występują raczej rzadko i często w starszym wieku psa.

Sznaucer średni jest raczej samodzielnym, bardzo inteligentnym psem o wyostrzonym węchu. Jego zdolności wykorzystywane są zazwyczaj w akcjach ratowniczych przy poszukiwaniu zasypanych ofiar, albo w agencjach celnych, w których znajdują ukryte narkotyki. Pies ten jest przyjazny dla człowieka, bardzo szybko się przywiązuje i źle reaguje na samotność i zmiany. Wymaga poświęcania uwagi i zapewniania aktywności fizycznej. Z racji tego, że psy zazwyczaj uczą się samodzielne, to ich szkolenie polega jedynie na naprowadzaniu na prawidłowe zachowania i ewentualnej korekcie niewłaściwych.

WST

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …