Papież Franciszek od 14 lutego przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu problemów zdrowotnych. Początkowo zdiagnozowano u niego zapalenie oskrzeli, które przekształciło się w obustronne zapalenie płuc.
Stan zdrowia i leczenie papieża Franciszka
Lekarze informują, że stan papieża jest krytyczny, ale stabilny. W sobotę doszło do gwałtownego pogorszenia, jednak od tego czasu nie było kolejnych kryzysów oddechowych.
Modlitwy za papieża
Od poniedziałku na placu Świętego Piotra codziennie o godz. 21 odbywają się modlitwy różańcowe w intencji zdrowia papieża. Uczestniczą w nich kardynałowie, duchowieństwo i wierni.
Aktywność papieża w szpitalu
Pomimo choroby Franciszek pozostaje aktywny. W poniedziałek spotkał się z sekretarzem stanu Watykanu kardynałem Pietro Parolinem oraz arcybiskupem Edgarem Peną Parrą.
Papież Franciszek i jego rola we współczesnym kościele katolickim
Franciszek, który od 2013 roku kieruje Kościołem katolickim, jest pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i jednocześnie pierwszym jezuitą, który piastuje to stanowisko. Znany jest ze swojej skromności, prostego stylu życia i zaangażowania w pomoc ubogim. W przeciwieństwie do swoich poprzedników zrezygnował z zamieszkania w papieskich apartamentach i wybrał skromniejsze lokum w Domus Sanctae Marthae.
Od początku swojego pontyfikatu dąży do reform w Kościele. Promuje otwartość i dialog międzyreligijny, wzywa do troski o środowisko naturalne i krytykuje nadmierny konsumpcjonizm. Jego encyklika Laudato Si’ zwróciła uwagę na potrzebę ochrony klimatu i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Franciszek kładzie także duży nacisk na miłosierdzie i bliskość Kościoła wobec wszystkich ludzi, w tym osób wykluczonych. Wypowiada się w obronie migrantów i uchodźców, podkreślając potrzebę pomocy humanitarnej i solidarności.
Papież Franciszek a wojna na Ukrainie
Jego stanowisko w sprawie wojny w Ukrainie budziło jednak kontrowersje. W przeszłości papież Franciszek kilkukrotnie wzywał do dialogu między Rosją a Ukrainą, co spotkało się z krytyką ze strony Kijowa i krajów wspierających Ukrainę. W jednym z wywiadów w 2022 roku mówił o „prowokacjach” jako możliwej przyczynie wojny, co wywołało oburzenie. Później jednak wielokrotnie jednoznacznie potępiał rosyjską agresję i solidaryzował się z Ukraińcami, apelując o pomoc humanitarną i zakończenie konfliktu. W ostatnim czasie coraz częściej wyraża jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy i przypomina o cierpieniu jej obywateli, podkreślając potrzebę pokoju i sprawiedliwości.
Choroba papieża Franciszka w sposób zrozumiały budzi duże zainteresowanie wiernych na całym świecie. Lekarze są ostrożni w prognozach.
Redo