Zima 2022/23 roku to ekscytujący czas zarówno dla miłośników gwiazd, jak i astronomów! Najbliższa zima przyniesie ze sobą jedne z najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych, które można zobaczyć gołym okiem. Od olśniewających pokazów meteorytów po rzadki widok komety, czeka nas mnóstwo niebiańskich wydarzeń, które sprawią, że będziemy podziwiać nocne niebo. W …
Czytaj więcej »Betelgeza – kiedy wybuchnie?
Jedna z najjaśniejszych i najbardziej interesujących gwiazd na niebie. Gwiazda uciekająca, położona na prawym ramieniu gwiazdozbioru Oriona. Astronomowie przewidują, że obiekt zakończy swoją ewolucję i wybuchnie jako supernowa. Poznajmy Betelgezę, czerwonego nadolbrzyma, który jeszcze 2 lata temu zdawał się bliski swego końca istnienia. Gdzie na niebie jest Betelgeza? Betelgeza jest …
Czytaj więcej »Jesienne niebo nad głowami
Z chwilą, gdy słońce przechodzi punkt Wagi, na północnej półkuli rozpoczyna się astronomiczna jesień. Ma to miejsce podczas tzw. równonocy jesiennej (22/23 września), a jesień towarzyszy nam aż do przesilenia zimowego. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, wydłużają noce, dając nam więcej czasu na obserwację gwieździstego nieba. Aleją …
Czytaj więcej »Nowe odkrycie NASA – planeta ze źródłem wody w strefie gwiazdy TOI 700
Czy poza naszym układem słonecznym istnieją planety, które są lub przynajmniej mogą być zamieszkane? W poszukiwaniu egzoplanet wielkości Ziemi krążących w pobliżu nieodległych gwiazd teleskop „Tess” (Transiting Exoplanet Survey Satellite) z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA dokonał pierwszego odkrycia: pierwsza planeta wielkości Ziemi: „TOI 700D”. Teleskop ten rozpoczął pracę w 2018 roku, …
Czytaj więcej »W naszej galaktyce jest 100 milionów niewykrytych czarnych dziur
Czarna dziura, powstała po zapadnięciu się masywnej gwiazdy, jest materią, z której nie można się wydostać nawet z prędkością światła. Astronomowie i naukowcy badają to zjawisko od lat, jednak od niedawna są w stanie udowadniać jego istnienie za pomocą detektorów fal grawitacyjnych. Jak szacują, niewykrytych czarnych dziur tylko w naszej galaktyce może być nawet 100 milionów. …
Czytaj więcej »