Archwium dla tagu: historia

Książki o Historii Polski

historia polski książki

Historia Polski to bogata historia pełna różnych wydarzeń, które wpłynęły na to, jak kształtuje się dzisiaj nasz kraj. Dla wielu osób, szczególnie dla uczniów, nauka historii Polski może być nieco trudna i wymagająca. Dlatego wiele wydawnictw publikuje książki o historii Polski, które są przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dla …

Czytaj więcej »

Wilczy Szaniec – śladem wielkiej historii

wilczy szaniec

„Wilczy Szaniec” to nazwa głównej kwatery Hitlera w Polsce podczas II wojny światowej. Bunkier do historii przeszedł także, jako miejsce zamachu  Clausa von Stauffenberga na wodza III Rzeszy. Odosobniony, ukryty w gęstym lesie i chroniony przez pobliskie jeziora i bagna – Wilczy Szaniec w Gierłoży w Polsce był główną bazą Adolfa Hitlera …

Czytaj więcej »

Pogórze Kaczawskie – zamki, bitwy i tajemnice drugiej wojny światowej

Pogórze Kaczawskie

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie blisko jednego z najpiękniejszych europejskich zamków, znajdziemy kilometry szlaków turystycznych niezadeptanych przez tłumy. Gdzie wśród sielankowych krajobrazów, tworzonych przez kontrast kwitnących łanów rzepaku i ciemnej, głębokiej zieleni podgórskich lasów, spotkamy historie mroczne i tajemnicze, opowiadające o skarbach, bogactwie, rycerzach i krwawych bitwach. Poznajcie Pogórze …

Czytaj więcej »

Bursztynowa Komnata w Mamerkach. Znaleziono wejście do nieznanego pomieszczenia

skarb w Mamerkach

Czy istnieje jeszcze szansa na odkrycie Bursztynowej Komnaty w Mamerkach? Sytuacja w ostatnich dniach zmieniła się diametralnie. Po wielokrotnych i bezowocnych poszukiwaniach, w końcu odnalezione zostało ukryte wejście, nieużywane od II wojny światowej.  Co ukryto za włazem? Obecnie w byłej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wehrmachtu w Mamerkach funkcjonuje Muzeum II …

Czytaj więcej »

Poszukiwanie archiwum Wehrmachtu

Dotychczasowe poszukiwania Bursztynowej Komnaty w Mamerkach nie przyniosły rezultatów, ale to nie znaczy, że Muzeum II Wojny Światowej spoczywa na laurach. Wkrótce, przy udziale Bogusława Wołoszańskiego, rozpoczną się poszukiwania archiwum Wehrmachtu. Możliwe, że odnaleziona zostanie także porcelana, której używali nazistowscy oficerowie. W byłej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wehrmachtu w Mamerkach …

Czytaj więcej »

Polskie zamki – gdzie spotkamy ducha?

zamek czocha

Pasjonaci historii, którzy dodatkowo lubią poczuć dreszczyk emocji, koniecznie powinni przyjrzeć się bliżej kilku polskim zamkom. Każdy z nich ma swojego ducha lub zjawę, których historia zazwyczaj mrozi krew w żyłach. Przyjrzyjmy się miejscom, w których możemy natrafić na Białą Damę, psa czy inne nadprzyrodzone zjawiska. Zamek w Łańcucie Jeden …

Czytaj więcej »

Kilka słów o historii niebieskiej pigułki

Historia viagry

XX wiek był czasem, w którym dokonano wielu spektakularnych odkryć i wynalazków, które ułatwiły życie miliardom ludzi na świecie. To także czas wynalezienia wielu leków, które stały się ratunkiem w przypadku groźnych chorób. Jest jednak jedna tabletka, która może nie ratuje życia ludzkiego, ale jest jednym z najbardziej pożądanych leków …

Czytaj więcej »

Gorgonowa powraca [Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota]

Cezary Łazarewicz, Koronkowa robota

Rita Gorgonowa, a właściwie „Gorgonowa” od kilkudziesięciu lat funkcjonuje w świadomości Polaków jako uosobienie czystego zła. Co więcej, przedwojenna sprawa tajemniczej, pięknej i wyniosłej morderczyni po dziś dzień wywołuje emocje. Raz na jakiś czas powraca także pytanie: czy naprawdę zabiła nastoletnią Lusię? No cóż, najprawdopodobniej zabiła. Co więc wnosi książka …

Czytaj więcej »