Archwium dla tagu: kultura

Japońskie kultowe słodycze: podróż przez smaki Kraju Kwitnącej Wiśni

mochi

Japońska kuchnia jest znana na całym świecie, ale jej słodycze są często niedoceniane. Od tradycyjnych wagashi do nowoczesnych przekąsek jak Pocky, japońskie słodycze są równie fascynujące jak reszta kuchni. W tym artykule przyjrzymy się kilku kultowym japońskim słodyczom. Mochi: słodki fenomen Mochi to jeden z najbardziej kultowych japońskich słodyczy. Wykonane …

Czytaj więcej »

Najciekawsze polskie podcasty

polskie podcasty

Podcasting staje się w Polsce coraz bardziej popularny. To przystępna forma dzielenia się wiedzą, ciekawymi tematami do dyskusji o biznesie, życiu, ale nie tylko. Ich inspirujące tematy, świetna oprawa i niezwykli goście podcastów sprawiają, że spędzamy z nimi czas wolny, słuchamy ich podczas home office, a spacery lub jogging ze …

Czytaj więcej »

Czym jest hanami i dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni”?

kwitnące wiśnie w Japonii, w tle góra Fuji

Jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii jest sezon kwitnienia wiśni. Kraj odwiedzają wtedy rzesze turystów z całego świata. Od południowych wybrzeży Kiusiu po leżące daleko na północy Hokkaido, Japonia przybiera kolory biały i różowy. Czym jest hanami? Hanami to jedno z najczęściej używanych przez Japończyków na wiosnę słów. Co ono oznacza? Wyraz …

Czytaj więcej »

Magiczny świat japońskiego teatru butō – co warto o nim wiedzieć?

teatr butoh

Japonia to dla przeciętnego Europejczyka kraina odległa, nieznana i inna. Kojarzona z kwitnącymi wiśniami, kimonami i gejszami o małych stopach niespecjalnie staje się przedmiotem refleksji. A szkoda, bo doświadczenia Japończyków nie są nam całkiem obce. Druga wojna światowa odcisnęła na nich tak samo wielkie piętno jak na nas. Z tego doświadczenia …

Czytaj więcej »

Literatura portugalska dla początkujących: 3 książki, od których warto zacząć

literatura portugalska

Literatura portugalska i portugalskojęzyczna nie należą do najlepiej znanych w naszym kraju. Oczywiście, od wielu lat ogromną popularnością cieszą się u nas książki niejakiego Paulo Coelho, jednak ten wstydliwy fenomen należy raczej pominąć milczeniem. Jeżeli zaś chodzi o prawdziwą, wartościową literaturę pisaną w języku portugalskim, to bardzo często okazuje się, …

Czytaj więcej »

Klasyczny teatr japoński

Klasyczny teatr japoński

Tradycja teatralna Europy jest niezwykle bogata i rozbudowana. Nie może być inaczej, skoro sięga już czasów Starożytnej Grecji, która w ogromnym stopniu ukształtowała teatr europejski jako taki. Dzisiejsze teatry nowoczesne, które prezentują na swoich scenach sztukę alternatywną próbują z lepszym lub gorszym skutkiem polemizować z tą tradycją. Jednak teatr klasyczny …

Czytaj więcej »

Za co kochamy Francję?

Paryż po zachodzie słońca

Uwielbiamy purée, a do zdjęć zawsze pozujemy en face. À propos fotografii doskonale wiemy też, że robienie ich przez kogoś innego, niż my sami, jest w tej chwili passé. Chętnie chodzimy na rendez-vous, podczas których zawzięcie przestrzegamy zasad savoir-vivre’u, by nie zaliczyć przed ukochanym lub ukochaną wstydliwego faux pas… Czy …

Czytaj więcej »

Zawsze przyjaźń, czyli Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Oscar dla „Syna Szawła” czy nagroda Un Certain Regard przyznana filmowi „Biały Bóg” podczas 67. Festiwalu w Cannes to tylko nieliczne z ostatnich sukcesów, które zwiększyły zainteresowania kulturą węgierską na świecie. Nadal jednak, jest ona bardziej kojarzona z wyjątkowo smaczną i aromatyczną kuchnią, aniżeli z konkretnymi reżyserami czy pisarzami. Dlatego w trakcie …

Czytaj więcej »

ArtSherlock na tropie zaginionych dzieł

Aplikacja ArtSherlock

Dzięki nowej mobilnej aplikacji każdy z nas może zabawić się w najsłynniejszego brytyjskiego detektywa i zostać poszukiwaczem cennych dzieł sztuki, zrabowanych podczas wojny. Wystarczy tablet lub telefon komórkowy, by w kilka sekund ustalić, czy oglądany przez nas obiekt widnieje na ministerialnej liście strat. Projekt fundacji Communi Hereditate został zrealizowany wspólnie …

Czytaj więcej »

Warszawskie Targi Książki ruszają już w czwartek

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Ksiiążki

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska. W Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. …

Czytaj więcej »