Archwium dla tagu: kultura

Najciekawsze polskie podcasty

polskie podcasty

Podcasting staje się w Polsce coraz bardziej popularny. To przystępna forma dzielenia się wiedzą, ciekawymi tematami do dyskusji o biznesie, życiu, ale nie tylko. Ich inspirujące tematy, świetna oprawa i niezwykli goście podcastów sprawiają, że spędzamy z nimi czas wolny, słuchamy ich podczas home office, a spacery lub jogging ze …

Czytaj więcej »

Czym jest hanami i dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni”?

kwitnące wiśnie w Japonii, w tle góra Fuji

Jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii jest sezon kwitnienia wiśni. Kraj odwiedzają wtedy rzesze turystów z całego świata. Od południowych wybrzeży Kiusiu po leżące daleko na północy Hokkaido, Japonia przybiera kolory biały i różowy. Czym jest hanami? Hanami to jedno z najczęściej używanych przez Japończyków na wiosnę słów. Co ono oznacza? Wyraz …

Czytaj więcej »

Magiczny świat japońskiego teatru butō – co warto o nim wiedzieć?

teatr butoh

Japonia to dla przeciętnego Europejczyka kraina odległa, nieznana i inna. Kojarzona z kwitnącymi wiśniami, kimonami i gejszami o małych stopach niespecjalnie staje się przedmiotem refleksji. A szkoda, bo doświadczenia Japończyków nie są nam całkiem obce. Druga wojna światowa odcisnęła na nich tak samo wielkie piętno jak na nas. Z tego doświadczenia …

Czytaj więcej »

Literatura portugalska dla początkujących: 3 książki, od których warto zacząć

literatura portugalska

Literatura portugalska i portugalskojęzyczna nie należą do najlepiej znanych w naszym kraju. Oczywiście, od wielu lat ogromną popularnością cieszą się u nas książki niejakiego Paulo Coelho, jednak ten wstydliwy fenomen należy raczej pominąć milczeniem. Jeżeli zaś chodzi o prawdziwą, wartościową literaturę pisaną w języku portugalskim, to bardzo często okazuje się, …

Czytaj więcej »

Klasyczny teatr japoński

Klasyczny teatr japoński

Tradycja teatralna Europy jest niezwykle bogata i rozbudowana. Nie może być inaczej, skoro sięga już czasów Starożytnej Grecji, która w ogromnym stopniu ukształtowała teatr europejski jako taki. Dzisiejsze teatry nowoczesne, które prezentują na swoich scenach sztukę alternatywną próbują z lepszym lub gorszym skutkiem polemizować z tą tradycją. Jednak teatr klasyczny …

Czytaj więcej »

Za co kochamy Francję?

Paryż po zachodzie słońca

Uwielbiamy purée, a do zdjęć zawsze pozujemy en face. À propos fotografii doskonale wiemy też, że robienie ich przez kogoś innego, niż my sami, jest w tej chwili passé. Chętnie chodzimy na rendez-vous, podczas których zawzięcie przestrzegamy zasad savoir-vivre’u, by nie zaliczyć przed ukochanym lub ukochaną wstydliwego faux pas… Czy …

Czytaj więcej »

Zawsze przyjaźń, czyli Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce

Oscar dla „Syna Szawła” czy nagroda Un Certain Regard przyznana filmowi „Biały Bóg” podczas 67. Festiwalu w Cannes to tylko nieliczne z ostatnich sukcesów, które zwiększyły zainteresowania kulturą węgierską na świecie. Nadal jednak, jest ona bardziej kojarzona z wyjątkowo smaczną i aromatyczną kuchnią, aniżeli z konkretnymi reżyserami czy pisarzami. Dlatego w trakcie …

Czytaj więcej »

ArtSherlock na tropie zaginionych dzieł

Aplikacja ArtSherlock

Dzięki nowej mobilnej aplikacji każdy z nas może zabawić się w najsłynniejszego brytyjskiego detektywa i zostać poszukiwaczem cennych dzieł sztuki, zrabowanych podczas wojny. Wystarczy tablet lub telefon komórkowy, by w kilka sekund ustalić, czy oglądany przez nas obiekt widnieje na ministerialnej liście strat. Projekt fundacji Communi Hereditate został zrealizowany wspólnie …

Czytaj więcej »

Warszawskie Targi Książki ruszają już w czwartek

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Ksiiążki

Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki odbędą się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska. W Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. …

Czytaj więcej »

Olsztyn przyciąga inwestorów

Południowa obwodnica miasta to największa inwestycja infrastrukturalna, która realizowana będzie w najbliższych latach w Olsztynie. Budowa prawie 25-kilometrowego odcinka drogi kosztować będzie ponad 1,3 mld złotych. Oprócz tego stolica Warmii i Mazur realizuje liczne projekty w zakresie transportu miejskiego, gospodarki niskoemisyjnej oraz edukacji. Celem jest stworzenie optymalnego klimatu dla rozwoju biznesu i przyciągnięcie do miasta kolejnych inwestorów. …

Czytaj więcej »