Archwium dla tagu: mózg

Różeniec górski (Rhodiola rosea) – adaptogen korzystny dla pracy mózgu

różeniec górski adaptogen

Różeniec górski, znany również jako Rhodiola rosea, to niewielka roślina z rodziny gruboszowatych, która rośnie na terenach Ameryki Północnej i Eurazji. W Polsce można ją znaleźć głównie na obszarach górskich Sudetów i Karpat, ale tylko w miejscach chronionych. Charakterystyka rośliny Różeniec górski posiada grube, mięsiste liście oraz drobne kwiatki o …

Czytaj więcej »

Czym jest biotyna?

biotyna

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów i paznokci. Jest ona również niezbędna do wytwarzania energii, syntezy białek i metabolizmu tłuszczów. Biotyna jest zwykle dostarczana z pożywieniem, ale można ją również uzyskać z suplementów diety. W niniejszym artykule omówimy zdrowotne korzyści …

Czytaj więcej »

Te produkty odżywiają mózg. Sprawdź, czy je znasz

dieta MIND

Chcesz cieszyć się doskonałą pamięcią przez długie lata? Za prawidłowe funkcjonowanie mózgu odpowiada nie tylko regularny trening umysłowy, ale i właściwie skomponowana dieta. Poznaj kilka produktów spożywczych, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Twój mózg będzie ci za to wdzięczny! Powiedzenie, że człowiek jest tym, co je, wcale nie jest …

Czytaj więcej »

Aplikacje na smartfona, które usprawnią naukę w Twoich ulubionych dziedzinach – gdziekolwiek się znajdziesz!

ćwiczenie mózgu na smartfonie

W przeszłości nauka była znacznie utrudniona ze względu na ograniczoną dostępność do materiałów. Chcąc pogłębić swoją wiedzę lub powtórzyć materiał byliśmy zmuszeni do brania ze sobą grubych tomiszczy, co nie było poręczne i wygodne. Dzisiaj jednak, wraz z rozwojem technologii i digitalizacji wielu obszarów naszego życia, nauka jest prostsza niż …

Czytaj więcej »

Sekrety mózgu: czy wiek rzeczywiście wpływa na zdolność uczenia się nowych umiejętności?

przystojny dojrzały mężczyzna z brodą

Nie jest tajemnicą, że wraz z upływającym czasem i starzeniem się, mózg zmienia proces zapamiętywania. Z wiekiem proces przyswajania nowych informacji spowalnia i coraz trudniej przychodzi nam nauka i zapamiętywanie nowych rzeczy. Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec. Czy pamięć się starzeje? Naukowcy zgodnie twierdzą, że …

Czytaj więcej »

Jakie zadania i ćwiczenia trenują poszczególne obszary i funkcje mózgu?

ilustracja kreatywny mózg przekładnie

Podobnie jak ciało, nasz mózg również musi być poddawany regularnym treningom. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy optymalne zachowanie naszej sprawności umysłowej. Dzięki ćwiczeniom mózgu zachowujemy sprawność umysłu, przedłużamy jego żywotność, a dodatkowo polepszymy nasze predyspozycje do zapamiętywania, logicznego myślenia oraz bystrości. Tego typu ćwiczenia redukują też ryzyko …

Czytaj więcej »

W myśleniu i działaniu – te proste rytuały dodadzą Ci energii każdego dnia!

zrelaksowana kobieta home office

Obniżona koncentracja, nagła senność, brak chęci do działania. Zmęczenie to stan znany każdemu. Spadek energii w naszym organizmie najczęściej spowodowany jest długotrwałym stresem lub wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Zazwyczaj wystarczy niewielki odpoczynek, by wrócić do formy i odzyskać energię. Zdarza się jednak, że stan zmęczenia jest permanentny i towarzyszy nam w każdym momencie dnia, …

Czytaj więcej »

Rola lecytyny w naszym organizmie

W jaki sposób lecytyna korzystnie wpływa na zdrowie?

Lecytyna jest substancją tłuszczową występującą w takich produktach jak żółtka jaj, mięso, soja i niektóre warzywa. Być może widziałeś/aś ją na liście składników pakowanej żywności. Jest regularnie dodawany do przetworzonej żywności, aby zapobiec jej przedwczesnemu psuciu. Jest również stosowana w niektórych lekach. Możesz ją również znaleźć w aptekach, gdzie jest …

Czytaj więcej »

Czy schizofrenia musi wykluczać z życia?

schizofrenia wyklucza

Na schizofrenię choruje ok. 400 tys. osób, przy czym połowa pozostaje niezdiagnozowana i nie otrzymuje właściwego leczenia. Najczęściej są to bardzo młodzi ludzie. Większość z nich mogłaby prowadzić normalne życie, także zawodowe. Po zdiagnozowaniu zaledwie 15 proc. chorych pozostaje na rynku pracy, a 61 proc. pacjentów przechodzi na rentę. Polskich pacjentów nie stać …

Czytaj więcej »