Archwium dla tagu: post apo

Serial See – historia postapokaliptycznego świata

Jason Momoa jako Baba Voss

See to amerykański serial sci-fi. Został wyprodukowany jako jeden z pierwszych seriali AppleTV+ Orginals. W obsadzie można zobaczyć dobrze znane serialowe gwiazdy: Jason Momoa (Gra o tron), Alfre Woodard (Gotowe na wszystko), Dave Bautista (Strażnicy Galaktyki) czy Christian Camargo (Dexter). Scenarzystą jest Steven Knight (Peaky Blinders), a reżyserem Francis Lawrence …

Czytaj więcej »

Apokalipsa z uroczym porożem, czyli skąd się bierze rosnąca popularność Łasucha – nowego serialu na platformie Netflix?

łasuch

W dobie średniej jakości produkcji Netflixa cieszą takie niespodzianki jak „Łasuch”. Opowieść o Gusie, który jest chłopcem-jelonkiem podbiła serca publiczności a fani już czekają na kolejny sezon. Popularność serialu nie wzięła się znikąd. Serial łączy wątki dla najmłodszych widzów z postapokaliptyczną wizją świata dla dorosłych. Miejscami pojawiają się nawet wątki …

Czytaj więcej »

Czy Joe Dever nadal daje radę? Recenzja książki Wojownik autostrady. Piekło na autostradzie

texas mapa

Gry paragrafowe to odmiana książek i komiksów, w których to czytelnik podejmuje kluczowe dla fabuły decyzje. Niekiedy wiodą go one ku niebezpieczeństwom, a czasem pozwalają odkryć nieoczywistą drogę do celu. Nazwa gatunku wzięła się od paragrafów, do których jesteśmy przenoszeni po obraniu jednej z możliwych ścieżek. Był on popularny w …

Czytaj więcej »

Wychowane przez wilki – nowy serial Sci-Fi na HBO GO intryguje i zdobywa coraz większą popularność

Wychowane przez wilki

HBO od zawsze jest gwarancją jakościowych produkcji, które potrafią zapewnić dla widza świetne widowisko, dopracowane pod każdym względem. Świetnych seriali od tej stacji jest sporo, a sztandarowym przykładem, który wyprodukowało HBO, jest wszystkim znana Gra o tron. Wychowane przez wilki jest nowym serialem z gatunku Sci-Fi, który intryguje od samego …

Czytaj więcej »

Nie tylko Lem, Dick i Asimov. Klasyka literatury science fiction

miasto w stylu cyberpunk z neonowymi światłami

Gatunek science fiction jest niezwykle obszerny, znajdziemy w nim dosłownie wszystko. Od kryminałów, przez komedie, po antyutopie i powieści postapokaliptyczne. Kiedy mówimy o fantastyce naukowej, często na myśl od razu przychodzi nam Isaac Asimov, Philip K. Dick oraz Stanisław Lem. To prawidłowa odpowiedź, ale choć są to autorzy wybitni, na nich gatunek …

Czytaj więcej »

Robert J. Szmidt, Riese, czyli powrót do uniwersum Metro

Robert J. Szmidt, Riese

Robert J. Szmidt to pierwszy polski autor, który napisał książkę w Uniwersum Metro 2033. Nie tak dawno wrócił z zakończeniem swojej trylogii, debiutując jednocześnie w nowym cyklu Metro 2035.  Po wielu latach od premiery drugiej części swojej powieści, Robert J. Szmidt zdecydował się dopisać zakończenie do cyklu. Długi czas oczekiwania …

Czytaj więcej »

Jak wygląda życie po apokalipsie?

daybreak

Oto zwiastun i plakat nowego serialu Netflix – Daybreak, który na platformie zadebiutuje już w czwartek 24 października! W tym post-apokaliptycznym, przekraczającym granice gatunków serialu, kalifornijskie miasteczko Glendale zamieszkują grasujące w okolicy gangi osiłków, grupy gamerów, członkowie Klubu 4-H i inne przerażające plemiona, które walczą o przetrwanie u progu katastrofy nuklearnej …

Czytaj więcej »

Współczesna literatura rosyjska. Kogo warto czytać?

współczesna literatura rosyjska

Literatura rosyjska wielu z nas kojarzy się z XIX- i XX-wiecznymi słynnymi pisarzami i dramatopisarzami, takimi jak Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Fiodor Dostojewski oraz Vladimir Nabokov. Doskonałe dzieła literackie rodem z Rosji to jednak nie tylko Mewa, Mistrz i Małgorzata, Zbrodnia i kara czy Lolita. Warto zwrócić uwagę także na nowsze pozycje, które w wielkiej obfitości wydają pisarze współcześni. …

Czytaj więcej »

Świat się kończy, czyli postapokalipsa w wykonaniu Joanny Muchy [„Wszystko się stało”]

Joanna Mucha, Wszystko się stało

Zaskakujący debiut książkowy posłanki Platformy Obywatelskiej, Joanny Muchy, to jedno z ciekawszych wydarzeń literackich bieżącego roku. Nie jest to historia ani pośrednio, ani bezpośrednio nawiązująca do polityki bieżącej. Zamiast tego Mucha serwuje czytelnikowi własną wizję świata po tajemniczej zagładzie. Wyszło dość interesująco. Joanna Mucha: Wszystko się stało Wydawnictwo WAB, 2017 …

Czytaj więcej »