Archwium dla tagu: powieść

Martyna Pustelnik: Nie rób scen, Flora 

Nie rób scen, Flora Autor: Martyna Pustelnik Wydawnictwo: Czwarta Strona

Przeznaczenie czy chichot losu, wielka szansa czy początek końca? Niezwykły debiut Martyny Pustelnik o przewrotności życia i zawiłościach ludzkich losów to powieść, od której trudno się oderwać, a z którą jeszcze trudniej się rozstać. Ta niezwykle ciepła i zabawna powieść pozwoli przenieść się w świat, w którym skrzypią teatralne deski …

Czytaj więcej »

Epicka historia superbohaterska (Deman, Artur Urbanowicz)

artur urbanowicz deman

Połączenie urban fantasy i konwencji superhero, a na dodatek to wszystko w polskich realiach socjologiczno-kulturowych? Czy to się w ogóle może udać? „Deman”, czyli najnowsza powieść autorstwa Artura Urbanowicza podejmuje próbę połączenie tych trzech stylistyk w ramach atrakcyjnej i frapującej literatury gatunkowej… ale czy udaną? O autorze i jego twórczości …

Czytaj więcej »

Lily King, Writers and Lovers – najważniejsza powieść 2020

książka na kolorowym stole

Lily King, znana, amerykańska powieściopisarka, obecnie autorka pięciu książek, która otrzymała w 2014 roku Nagrodę Kirkusa za powieść „Euforia” powróciła w 2020 roku z nową książką, którą szybko okrzyknięto bestsellerem. Lily King zadebiutowała w 1999 roku książką „The Pleasing Hour”. Pisarka posiada magistra z kreatywnego pisania oraz doktorat z literatury …

Czytaj więcej »

Wierzenia słowiańskie – najciekawsze książki popularnonaukowe i powieści

mitologia słowiańska

W porównaniu z innymi systemami religijnymi w Europie, wierzenia słowiańskie należą do jednych z najsłabiej udokumentowanych. Bardzo wiele miejsc kultu, artefaktów oraz przekazów nie zachowało się ze względu na dosyć intensywne wymieszanie starych wierzeń z religią chrześcijańską i stopniowe wypieranie tych pierwszych. Mimo że do większości z nich próbowano powrócić …

Czytaj więcej »

Literatura na czas pandemii – kilka książek, które warto mieć przy sobie na ewentualny lockdown

Chociaż jedyny lockdown zakończył się kilka miesięcy temu, wielu z nas wciąż nie może pozbyć uczucia towarzyszącego temu niezwykłemu zjawisku społecznemu. Politycy zapewniają, że kolejne zamknięcie nas w domach raczej się nie wydarzy, większość z nas ma jednak świadomość nieprzewidywalności losu. Warto więc przygotować sobie listę lektur, które umilą nam …

Czytaj więcej »

Niech mówią archiwa, niech mówią zmarli [Anna Matwiejewa, Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga]

Anna Matwiejewa, Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga

Tragedia na Przełęczy Diatłowa to jedna z najbardziej tajemniczych tragedii górskich ubiegłego wieku. Śmierć dziewiątki młodych, zaprawionych w turystyce, ludzi od lat przysparza więcej pytań niż odpowiedzi. Co więcej, nie brakuje przypuszczeń, że w wydarzeniach brało udział UFO, yeti albo specjalna jednostka wojskowa. Wznowione śledztwo dotyczące śmierci grupy Diatłowa staje …

Czytaj więcej »

Podróż w nieznane [Barbara Sadurska, Mapa]

Barbara Sadurska, Mapa, Wydawnictwo Nisza

Mapa Barbary  Sadurskiej to jedna z tych książek, które pomimo niepozornej objętości, otwierają przed nami bogatą, precyzyjnie utkaną historię niemal bez dna. Schodzimy w nią głębiej i głębiej, gubimy się w labiryntach szukając znajomych postaci i motywów, ale jednocześnie zaczynamy czuć przyjemność w poczuciu dezorientacji. Uczucia, z którego autorka wytrąca nas raz …

Czytaj więcej »

Kto otrzyma Nagrodę Literacką Nike 2019? Już niedługo rozstrzygnięcie!

Nagroda Literacka Nike

Do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, będącej najważniejszym wyróżnieniem z tej dziedziny sztuki, zostało nominowanych siedmiu autorów. Wśród nich znalazło się aż pięciu mężczyzn oraz dwie kobiety. Choć jak w poprzednich latach, na finałowej liście nie ma przedstawiciela poezji, to znajdują się tam dwa reportaże, jedna biografia oraz aż czterech przedstawicieli …

Czytaj więcej »

5 książek, które warto przeczytać na urlopie

książki na wakacje

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Odpoczynek od pracy i codziennych obowiązków to  dobry czas, aby chwycić książkę w rękę i przenieść się do świata bohaterów literackich. Przedstawiamy 5 pozycji, po które naszym zdaniem warto sięgnąć podczas wakacyjnego wypoczynku. Camilla Läckberg, Złota klatka Szwedzka królowa kryminału powróciła po dwóch latach, …

Czytaj więcej »

Zło powraca [Jakub Żulczyk, Świątynia]

Najnowsza książka Jakuba Żulczyka jest kontynuacją wznowionego niedawno Zmorojewa. Tym razem zło nie tylko dysponuje armią potworów, ale przede wszystkim wkrada się do ludzkich umysłów. Zamiast zabawy konwencją dostajemy więc solidną powieść-horror, którą (jak i za pierwszym razem) czyta się jednym tchem. Jakub Żulczyk, Świątynia Wydawnictwo Agora, Warszawa, 2019 Kiedy opadł …

Czytaj więcej »