Każdego roku liczba kierunków, które umożliwiają studia przez internet, staje się coraz dłuższa. Czy warto studiować on-line? Jakie zalety mają studia w takim trybie i na jakie wyzwania muszą przygotować się kandydaci ubiegający się o indeks na wybranym kierunku? U kogo sprawdzi się nauka przez internet? Studia zdalne, czyli studia przez …
Czytaj więcej »Przeniesienie się na inną uczelnię – jak to wygląda w praktyce?
Czasami zdarza się, że studenci nie są zadowoleni z wyboru, jakiego dokonali – nie chodzi jednak o kierunek, a o uczelnię. O ile podoba im się to czego się uczą i chcą pracować w określonej branży, o tyle nie zawsze przemawia do nich forma zajęć w szkole wyższej, którą pierwotnie …
Czytaj więcej »Jakie kierunki studiów są obecnie najbardziej oblegane w Polsce?
Często mówi się, że w dzisiejszych znalezienie atrakcyjnej pracy staje się w coraz niższym stopniu powiązane z posiadaniem wykształcenia formalnego. Wydaje się jednak, że jak na razie tego rodzaju poglądy nie znajdują uznania wśród osób wybierających się na studia. Dane statystyczne w sposób jednoznaczny pokazują, że młodzi Polacy wciąż chcą …
Czytaj więcej »Pedagogika – brama do pracy z pasją czy ślepa uliczka?
Wokół studiowania kierunków pedagogicznych narosło sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że pedagogika to kierunek bez żadnych perspektyw (głównie ze względu na sytuację w sektorze publicznym). Inni z kolei uważają, że studiowanie pedagogiki może być przepustką do angażującej pracy, w której cały czas trzeba podnosić swoje umiejętności. Czy pedagodzy mają problem …
Czytaj więcej »Fizjoterapia sportowa – co warto wiedzieć przed zapisaniem się na studia?
Obecnie uprawianie sportu, w szczególności tego wyczynowego, stawia przed zawodnikami coraz to większe wyzwania. Osiąganie najlepszych wyników wymaga zwiększania obciążeń i ilości godzin, które poświęca się na treningi. Mocno eksploatowane kości i mięśnie z czasem są bardzo podatne na kontuzje i urazy. Powstające kolejne zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia stawów to …
Czytaj więcej »Dziewczyny na politechniki
Już 40 proc. studentów politechnik stanowią kobiety. W roku akademickim 2017/2018 odnotowano największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych. Choć sytuacja poprawia się z roku na rok, kobiety wciąż stosunkowo rzadko wybierają kierunki kluczowe dla rozwoju technologii. Powodem może być brak przykładów sukcesów kobiet w tej dziedzinie w najbliższym otoczeniu. Przybywa za to inicjatyw, …
Czytaj więcej »CIA – Czy to koniec CIA po polsku?
CIA to jedyne na świecie powszechnie honorowane potwierdzenie kwalifikacji zawodowych audytorów wewnętrznych. Od 2005 roku egzaminy CIA można było zdawać m.in. w języku polskim. Jak się jednak okazuje, rok 2019 najprawdopodobniej przyniesie w tym zakresie diametralne zmiany, a uzyskanie dyplomu będzie możliwe jedynie po zdaniu egzaminu po angielsku lub w …
Czytaj więcej »Warto pracować na studiach
Prawie co trzeci student ma stałą pracę. Tyle samo studentów dorabia dorywczo. Ponad 40 proc. z tych, którzy jednocześnie uczą się i studiują, karierę zawodową rozpoczęło już na pierwszym roku – wynika z badania SW Research dla Job Square. Zdobywanie doświadczeń zawodowych w czasie studiów może się okazać w przyszłości kartą przetargową podczas rozmowy o pracę. Pracodawcy …
Czytaj więcej »Polskie uniwersytety daleko w tyle
Polskie uczelnie zajmują odległe miejsca w światowych rankingach uniwersytetów. Według brytyjskiego zestawienia nie ma ich nawet w pierwszej pięćsetce. Polska, by móc konkurować na globalnym rynku, musi stworzyć przynajmniej jeden taki ośrodek, bo to miejsce kształcenia elit i tworzenia innowacji. W lipcu rusza proces aplikacyjny do Leadership Academy for Poland – programu rozwoju przywództwa …
Czytaj więcej »