Archwium dla tagu: wspinaczka

Najwyższe (wciąż) niezdobyte szczyty na świecie

Gangkhar Puensum

W świecie, który w coraz większym stopniu zdaje się być zdominowany przez człowieka, góry stanowią ostatni bastion dzikiej, niezdobytej natury. Mimo że wspinaczka górska, jako forma ekstremalnego sportu, stała się w ciągu ostatnich dekad coraz bardziej popularna, niektóre szczyty górskie na naszej planecie nadal pozostają niezdobyte. Przyczyny są różnorodne – …

Czytaj więcej »

Przeżycia na krawędzi: 10 ekstremalnych doświadczeń podróżniczych, które warto dodać do listy życzeń (albo o nich pomarzyć)

Skok na bungee z Mostu Kawarau, Nowa Zelandia

Przez co nasza krew pulsuje szybciej? Kiedy serce zaczyna bić w rytm przygody, a myśl o nieznanych doświadczeniach wypełnia nas ekscytacją? Dla tych, którzy pragną przełamać bariery, osiągnąć niewyobrażalne, a jednocześnie eksplorować, przedstawiamy teoretyczną listę 10 ekstremalnych doświadczeń podróżniczych. Czy kiedykolwiek marzyłeś o wspinaczce na Mount Everest, nurkowaniu z rekinami …

Czytaj więcej »

Najtrudniejsze trasy wspinaczkowe w Polsce

Wysokie Tatry ,Skrajny Granat,Dolina Gąsienicowa,Kościelec,Czarny Staw Gąsienicowy

Wspinaczka staje się coraz popularniejsza, również w Polsce. Oprócz odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i kondycji, duży wpływ ma również wybór trasy wspinaczkowej. Jakie trasy wspinaczkowe w Polsce można zaliczyć do najtrudniejszych?  Wspinaczka w Polsce – poznaj najtrudniejsze trasy  Wydaje się, że polskie góry to dobry wybór wyłącznie dla początkujących amatorów wspinaczki. To jednak błędne założenie. Okazuje się jednak, że rodzime skały …

Czytaj więcej »

Niesamowite trekkingi w Azji

wadi rum jordania

Azja to prawdziwy raj dla piechurów. Przy tak wielu możliwościach zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani wędrowcy znajdą szlaki dla siebie. Ze wschodu kontynentu szczególną uwagę należy zwrócić na trasy do Gruzji, Jordanii, Izraela, Kirgistanu i Indii. Nie można zapomnieć o Himalajach, to także kierunek dla tych, którzy dopiero zaczynają …

Czytaj więcej »

Bouldering: jak? gdzie? kiedy? Czyli wszystko, co warto wiedzieć

Fontainebleau bouldering

Tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi od angielskiego słowa boulder, które oznacza niewielki głaz. Ta dyscyplina sportu polega na wspinaniu się na kilkumetrowe, zazwyczaj wolnostojące kamienie. Najważniejszą cechą odróżniającą ją od klasycznej wspinaczki jest brak asekuracji.  Kto wymyślił bouldering? John Gill uważany jest przez wielu wspinaczy za ojca nowoczesnego boulderingu | fot.: By Silentrunner …

Czytaj więcej »

Od czego zacząć trening boulderingowy?

głaz do boulderingu

Podobno najlepsza rada dla adepta boulderingu to wspinaj się, ile możesz. Jednak do takiego treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, od czego zacząć. Szlify można zacząć zdobywać na sztucznej ściance lub na niskich, kilkumetrowych skalnych blokach. Najważniejsze, to wzmocnić na początek siłę rąk i korpus. A później powinno …

Czytaj więcej »

Śnieżna Pantera dla Polaka

Pik Lenina

Nieważne ile razy byłeś na Evereście, powiedz czy wszedłeś na Pik Pobiedy – wspinacze byłych Republik Radzieckich mają dość jasny pogląd dotyczący najtrudniejszych gór do zdobycia. 14 sierpnia o 12.35 czasu lokalnego Polak – Andrzej Bargiel stanął na najwyższym szczycie pasma Tienszan, tym samym zamykając zmagania o tytuł Śnieżnej Pantery – górskiego …

Czytaj więcej »

Mija 20 lat od jednej z największych tragedii na Evereście

Bukriejew, Krakauer o Evereście

Nepal, Mount Everest. 9 maja 1996 roku, godzina 22.15 – alpiniści z dwóch wypraw komercyjnych rozpoczynają atak szczytowy na najwyższą górę świata. Dla 8 osób wyprawa zakończy się tragicznie. Mimo upływu 20 lat, to jedna z najczarniejszych kart w historii himalaizmu.  Rob Hall był pionierem komercyjnych wypraw na najwyższą górę …

Czytaj więcej »