Czujnik obecności – gdzie się przydaje i jaki wybrać?

Automatyka przemysłowa to współcześnie najdynamiczniej rozwijający się obszar inżynierii elektrycznej. | fot.: Fotolia

Automatyka przemysłowa to współcześnie najdynamiczniej rozwijający się obszar inżynierii elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje, w ogromnym stopniu wpływa na automatyzację procesów produkcyjnych, obróbczych oraz innych. Wykorzystywane w tym celu zaawansowane technologie i programy pozwalają na zdecydowane ułatwienie i przyspieszenie tych działań, znacznie zwiększając przy tym ich wydajność. Systemy automatyki przemysłowej uzyskują tę efektywność m.in. dzięki stosownym maszynom do montażu i transportu, nowoczesnej robotyce i aparaturze pomiarowej oraz takim rozwiązaniom, jak czujniki ruchu i detekcji.

Gdzie wykorzystywane są czujniki obecności?

Na co dzień możemy rzadko zdawać sobie sprawę z ogromnych rozmiarów i skali działań, charakteryzujących poszczególne gałęzie przemysłu. Niemniej, to właśnie od jego prężnego funkcjonowania zależy ciągła dystrybucja i dostosowanie do potrzeb ludzkich surowców i zasobów czy tak wielka różnorodność i powszechność produktów. Wiedzą o tym doskonale ci, którzy są bezpośrednio związani z konkretnymi działami przemysłu. Podobnie zdają sobie oni sprawę, że wydajność tych działów determinowana jest mocą przerobową prowadzonych zakładów, instytucji, fabryk i tym podobnych. Mocą pochodzącą zarówno od zasobów ludzkich, jak i funkcjonowania zaawansowanych technologii.

Współcześnie w przemyśle wykorzystywane są maszyny i urządzenia, które mają za zadanie zapewnić nie tylko jak najlepszą precyzję pracy, ale również jej automatyzację, bezpośrednio przekładającą się na wydajność wytwórstwa (a nieraz też obniżenie kosztów poszczególnych procesów). W zależności od specyfiki danej gałęzi przemysłu i zakresu działań produkcyjnych, konieczne staje się wdrożenie innych, konkretnych rozwiązań. Część z nich jednak znajduje dość szerokie zastosowanie funkcjonalne, jak np. czujnik obecności i czujniki detekcji, zwane detektorami. W jaki sposób są one wykorzystywane? Służą m.in. do dokładnego określania lokalizacji metalowych komponentów różnego typu urządzeń oraz maszyn, pozwalającego na sterowanie ich pracą (pośrednie lub bezpośrednie), a także monitorowania ruchomych obiektów na dużych powierzchniach (czujniki indukcyjne), pomiaru poziomu materiałów sypkich i cieczy, zliczania bądź identyfikacji elementów przemieszczających się na taśmie produkcyjnej (czujniki optyczne) oraz wielu innych zadań. Mogą odegrać też istotną rolę w systemie alarmowym czy sterowania oświetleniem w konkretnych obiektach. Najogólniej rzecz biorąc, mają zagwarantować wysoką jakość i wydajność pracy oraz bezpieczeństwo przebiegu składających się na nią procesów.

O czym pamiętać przy wyborze czujnika obecności?

Wybór właściwych czujników obecności i detekcji może mieć naprawdę istotne znaczenie zarówno na pracę samych urządzeń, jak i ogólną efektywność czy bezpieczeństwo pracy. Dlatego warto dołożyć starań, aby sięgnąć po odpowiednie rozwiązania technologiczne. W tym celu powinniśmy zarówno dokładnie określić charakter danej branży przemysłowej oraz specyfikę podejmowanych działań, jak i zorientować się we współcześnie oferowanych możliwościach. Czujniki obecności i detekcji to bowiem dość pojemna grupa technologii, do której zaliczają się m.in. warianty indukcyjne, optyczne, ultradźwiękowe, pojemnościowe, magnetyczne, a także czujniki kontrastu, nieprzezroczystości, koloru, jasności, etykiet oraz inne. Te natomiast nierzadko funkcjonują na odmiennych zasadach, dają dostęp do konkretnych opcji czy nieraz miewają różne ograniczenia (np. sensory indukcyjne świetnie wykrywają elementy metalowe, natomiast nie reagują na wykonane z tworzywa sztucznego). Cechują się też różną odpornością na trudne warunki. Dlatego wpierw musimy precyzyjnie ustalić rodzaj wykonywanych zadań, wykorzystywanych technologii, trybu i środowiska pracy oraz inne kwestie, na które zakładane czujniki obecności mają odpowiedzieć swoimi możliwościami.

Pewne jest jednak to, że aby mieć pewność co do korzystania z nowoczesnych, solidnych rozwiązań, warto szukać ich w zaufanych firmach takich jak newtech.com.pl, które od wielu lat profesjonalnie pomagają w kompletacji szeroko rozumianej automatyki przemysłowej. Często współpracują one z największymi producentami opisanych wyżej technologii, co daje pewność, że sięga się po sprawdzone, wysokiej jakości czujniki obecności i detekcji oraz inne urządzenia, gwarantujące wydajność i bezpieczeństwo pracy.

OLI