Mężczyzna cieszy się ze smartfona Xiaomi
Smartfon Mi 8 zadebiutował ponad rok temu i szybko zyskał duże zainteresowanie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy nadal warto kupić smartfon Xiaomi Mi 8?

Smartfon Mi 8 zadebiutował ponad rok temu i szybko zyskał duże zainteresowanie, ponieważ oferował doskonały stosunek ceny do jakości. Przez rok wydarzyło się jednak bardzo wiele. Niedawno na sklepowych półkach pojawił się Xiaomi Mi 9, czyli młodszy brat modelu sprzed roku, a konkurencja również nie spała. Dziś sprawdzamy, czy Mi 8 jest w dalszym ciągu interesującym telefonem.

Cena

Kluczowym argumentem za zakupem smartfona z „poprzedniego sezonu” jest oczywiście atrakcyjna cena. Obecnie Mi 8 można nabyć za ok. 1400 zł, choć w momencie premiery cena wynosiła 2299 lub 2499 zł (w zależności od wersji). Dla porównania, Xiaomi Mi 9 kosztuje około 1900 zł, czyli mniej więcej tyle samo co Samsung Galaxy S9, inny dobry telefon, który doczekał się już następcy. Cena wydaje się więc kusząca.

Wydajność

Dwanaście miesięcy to wystarczająco długo, aby na rynku smartfonów zaszły poważne zmiany. Nic więc dziwnego, że Xiaomi Mi 9 z 2019 roku to smartfon wydajniejszy niż Xiaomi Mi 8 z 2018 roku. Zmienił się przede wszystkim układ: Qualcomm Snapdragon 845 (10 nm) zastąpił, również ośmiordzeniowy, Snapdragon 855 (7 nm). Nie zmieniła się za to ilość pamięci RAM (6 lub 8, w zależności od wybranej wersji), która od dawna była silnym autem telefonów z serii Mi. To duży plus telefonu sprzed roku.

Wygląd

Trendy projektowania telefonów flagowych zasadniczo są niezmienne od lat. Zasadniczo, ponieważ już na pierwszy rzut oka widzimy różnicę pomiędzy Xiaomi Mi 8 a nowszym modelem. Ten pierwszy posiadał „notcha” – wycięciem ma górze ekranu, w którym znajduje się m.in. obiektyw i głośnik. W Mi 9 znajdziemy już tylko „łezkę”, dużo mniejsze wycięcie. Czy to dobry krok? Trudno powiedzieć, ponieważ Apple nie zrezygnował z notcha i niewiele wskazuje na to, że zrobi to w najbliższej przyszłości. Poza tym Mi 8 i Mi 9 są bliźniaczo podobne. Mają niemal identyczne ekrany wykonane w technologii Super AMOLED o przekątnej – odpowiednio – 6,21 oraz 6,39 cala. Ważą niemalże tyle samo, a ich wymiary różnią milimetry.

Pozostałe cechy

Xiaomi Mi 8 został wyposażony w 64 lub 128 GB przestrzeni na pliki, czym zupełnie nie odbiega od dużo nowszych konstrukcji zarówno konkurencji, jak i firmy Xiaomi. Oczywiście telefon obsługuje wszystkie kluczowe standardy, w tym NFC, szybkie ładowanie (Quick Charge 4+), czy ładowanie bezprzewodowe. Smartfon Mi 8 posiada topową powłokę ochronną Corning Gorilla Glass 5. Choć w niektórych smartfonach można znaleźć już nowszą wersję, nie jest to fundamentalna różnica, a sama „ósemka” wydaje się doskonałym wyborem, jeżeli chcemy kupić dobry telefon w rozsądnej cenie, a nie tani telefon, który będzie wypadał w testach jedynie przyzwoicie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

aparat do zdjęć

Najlepsze fotosmartfony do 2000 zł

Jednym z podstawowych zadań smartfonu jest robienie zdjęć – dobry aparat fotograficzny to zatem ważny …