postprodukcja obróbka wideo na komputerze
Z niektórych narzędzi, za które nie trzeba płacić, korzystają także profesjonaliści. Nie musisz wydawać kilku tysięcy, aby rozpocząć przygodę z montowaniem video i zabawą z audio | fot.: stock.adobe.com

Funkcjonalne narzędzia do obróbki audio i video, za które nie trzeba płacić

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w obróbce audio i video, zapewne na początku nie masz ochoty wydawać zbyt wiele pieniędzy na nowe hobby. W Internecie znajdzie się mnóstwo darmowych programów, które umożliwią naukę i ćwiczenia już zdobytych umiejętności. Z niektórych narzędzi, za które nie trzeba płacić, korzystają także profesjonaliści. Nie musisz wydawać kilku tysięcy, aby rozpocząć przygodę z montowaniem video i zabawą z audio.

Obróbka audio – polecane programy

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do obróbki audio, z którego korzysta wiele początkujących osób, jest Audacity. W programie można dowolnie modyfikować wybraną ścieżkę dźwiękową. Twórcy dodali także wiele funkcji, które zapewniają profesjonalne efekty, jak np. generator tonów, kompresor audio, odszumiacz, korektor graficzny, efekty echa i pogłosu oraz wyciszenie. Audacity możliwa nagrywanie dźwięków z dowolnego źródła na nieograniczonej ilości ścieżek. Program obsługuje większość znanych formatów do obróbki audio: MP3, AIFF, FLAC, WAV, Ogg Vobis i MIDI, a także systemów komputerowych, ponieważ można zainstalować go na Windowsie, Linuxie lub MacOSie. Dodatkowo narzędzie zapewnia dostęp do darmowych bibliotek z pomocą których Audacity będzie obsługiwał nowe formaty, funkcje i efekty dźwiękowe. Dzięki możliwości dowolnej modyfikacji programu, stał się wyjątkowo uniwersalnym narzędziem do obróbki audio.

Ciekawą alternatywą dla Audacity stał się program Ocenaudio – stworzyli go studenci Uniwersytetu Federalnego w Santa Catarina. Powstał specjalnie jako narzędzie dla początkujących w obróbce audio, ponieważ jest łatwy w obsłudze i ma wgrane mnóstwo funkcji. Oferuje możliwość edycji ścieżki dźwiękowej, ze wszystkim efektami, w czasie rzeczywistym, co znacząco ułatwia pracę. Program jest dostępny na wszystkich podstawowych systemach: Windows, Linux i MacOS.

Montaż video – darmowe narzędzia

Nauka montażu video często nie jest prosta, trzeba nauczyć się wszystkich funkcji, które oferuje dany program, ale nie każdy jest tak skomplikowany. Shotcut jest ceniony za swoją prostotę i intuicyjność. Program jest w pełni darmowy, działa na otwartej licencji, więc można do niego pobrać mnóstwo przydatnych wtyczek. Zapewnia to nieskończoną ilość dodatkowych funkcji, które można wypróbować. Otwarta licencja działa także na fakt, że Shotcut na bieżąco  jest aktualizowany. Narzędzie obsługuje wszystkie popularne formaty video. Niezależnie od mocy komputera, montowanie działa płynnie, ponieważ program wykorzystuje wsparcie karty graficznej, zapewniając także szybki render stworzonych filmów.

Innym, popularnym programem, jest Lightworks. To narzędzie z którego korzystają także profesjonaliści przy produkcji dzieł filmowych, np. „Wilka z Wall Street”. Jest bardziej zaawansowanym programem, co sprawia, że trudniej jest się go nauczyć. Jednak jest równie często wybierany, co prostszy Shotcut. Lightworks obsługuje wszystkie podstawowe formaty video, można w nim zapisywać filmy w rozdzielczości 720p. Darmowa wersja ma ograniczoną, ale wystarczającą ilość funkcji do kompleksowej obróbki video.

Te cztery narzędzia do obróbki video i audio, to idealne propozycje dla początkujących. Można wypróbować każdy z tych darmowych programów, aby sprawdzić, który będzie odpowiedni. Brak kosztów sprawia, że w poszukiwaniu najlepszego narzędzia nie musimy pozostawać przy jednym wyborze.

Czytaj także:

Darmowe programy do obróbki zdjęć i wideo

SHA