gimbal
Gimbal to innowacyjne, elektroniczne urządzenie, które wyposażone jest zarówno w elektryczny silnik, ale także i żyroskop | fot.: stock.adobe.com

Gimbal do aparatu lub telefonu- co to takiego?

Nagrywanie filmów czy robienie zdjęć jest świetnym sposobem na uwiecznienie danego momentu. Nie da się ukryć, że właśnie w ten sposób przywozimy wspomnienia z wakacji bądź z rodzinnych imprez. Zwykle wykorzystujemy aparat lub telefon komórkowy. Co prawda są one wstanie zrobić zdjęcia wysokiej jakości, jednak nie będą one wstanie zminimalizować drgań i niekontrolowanych ruchów, które znacznie pogorszą jakość nawet najlepszego zdjęcia czy filmu. Rozwiązaniem problemu okazuje się gimbal, jednak czym on w zasadzie jest?

Czym jest gimbal do aparatu lub telefonu?

Gimbal to innowacyjne, elektroniczne urządzenie, które wyposażone jest zarówno w elektryczny silnik, ale także i żyroskop. Wówczas może on ustabilizować nagrania czy zdjęcia. Nie można jednak nazwać gimbala standardowym stabilizatorem, właśnie ze względu na zastosowaną w nim technologię. Dzięki niemu kamera może być wypoziomowana w kilku osiach lub w jednej z nich. Finalnie przy wykorzystaniu gimbala, możemy zrobić zdjęcie lub nagrać film, który pozbawiony będzie drgań i zakłóceń. Najczęściej korzystają z niego sportowcy, którzy często robią zdjęcia i nagrywają wideo pozostając w dynamicznym ruchu. Jednak gimbal ma o wiele więcej zastosowań. To elektroniczne urządzenie znacznie ułatwi nagrywanie wysokiej jakości, profesjonalnego wideo np. z wycieczki. Sama obsługa gimbala jest niezwykle prosta, a co najważniejsze, biorąc pod uwagę możliwości jakie to urządzenie oferuje, jest on również w dość przystępnej cenie. Warto wspomnieć również, że to właśnie dzięki gimbalowi, możemy znacznie podnieść parametry nawet średniej klasy kamery czy aparatu. 

gimbal
Finalnie przy wykorzystaniu gimbala, możemy zrobić zdjęcie lub nagrać film, który pozbawiony będzie drgań i zakłóceń | fot.: stock.adobe.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gimabala?

Decydując się na zakup gimbala, przede wszystkim należy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z naszym urządzeniem. Jednak na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Otóż:

  • osie- gimbale mogą być wyposażone w jedną, dwie lub trzy osie, które poziomują kamerę. Umożliwiają one obrót panoramiczny, a także stabilizację pionową. Przy wyborze tego parametru, warto kierować się indywidualnymi potrzebami.
  • maksymalna waga- to parametr, który mówi nam jakiej wagi sprzęt może udźwignąć gimbal. 
  • waga i rozmiar- chodzi tu przede wszystkim o to, by gimbal był możliwie lekki, co znacznie poprawi komfort korzystania z tego urządzenia.
  • pojemność akumulatora- niektóre z gimbali są wstanie wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 10 godzin, co gwarantuje nam to, że nie rozładuje się on w najmniej oczekiwanym momencie.
  • funkcje- niektóre gimbale posiadają wiele różnych trybów pracy, a także funkcje dodatkowe jak np. automatyczne śledzenie twarzy, czy powolny obrót w wybranym kierunku. Wybierzmy te z nich, które są nam niezbędne.
  • wykonanie- gimbal musi być wykonany solidnie i mieć odpowiednią konstrukcję. Korzystanie z niego musi być wygodne, a mocowanie aparatu czy telefonu odpowiednio stabilne. Warto zwrócić uwagę na to, by gimbal był odporny na warunki atmosferyczne, co umożliwi korzystanie z niego nawet podczas deszczu.
  • akcesoria dodatkowe- często producenci do danego modelu gimbala dołączają kabel, ładowarkę, a także etui, które zabezpiecza sprzęt przed uszkodzeniem.

DGA